Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη καθ' ύψος


 
PERYCOMO1

Recommended Posts

Δλδ συνάδελφοι μπορεί κάποιος συνιδιοκτήτης να μου στερήσει το αναφαίρετο δικαίωμά μου να εκμεταλλευτώ την περιουσία μου στηριζόμενος στο θέμα των ενισχύσεων ?

 

Αν πχ κάποιος δεν θέλει να κάνει έλεγχο υφιστάμενου με παράρτημα Ε του βγάζει σίγουρα ενισχύσεις. Και θέλει να τις πραγματοποιήσει προκειμένου να μπορεί να κάνει καθ' ύψος προσθήκη. Γιατί κάποιος να μπορεί να του αρνηθεί με ΝΕΑΚ ? Δεν μιλάω για Υ/Δ παραρτήματος ε.

 

Και επίσης οι εργασίες που γίνονται αφορούν σε κοινόχρηστα τμήματα του κτιρίου (δλδ στον ΦΟ) και η κατασκευή των όποιων ενισχύσεων αυξάνει την αξία του ακινήτου. Και το κόστος αυτών διανέμεται βάσει της αναλογίας των % της σύστασης οριζοντίου?

 

Και αν κατά τις εργασίες αυτές απαιτείται (που απαιτείται ) να μετακομίσουν οι διαμένοντες στις οριζόντιες ιδιοκτησίες καθώς το κτίριο θα γίνει γιαπί ποιος αναλαμβάνει το κόστος αυτό ? Γνωρίζω ότι είναι νομικό (Α.Κ., εμπράγματο και ενοχικό) το θέμα αλλά όποια συμβουλή και γνώση είναι καλοδεχούμενη.

 

Χάρη θα σου είμουν ευγνώμων αν μπορούσες να παραθέσεις τις δικαστικές αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να τις είχα στα χέρια μου να στις έστελνα.

 

Μάλλον υπερισχύει το δίκαιο αυτού που θέλει να μείνει στο σπίτι του και να μη χάσει την ησυχία του.

Εξάλλου, αν γνωρίζω καλά, για οποιαδήποτε επέμβαση στους κοινόχρηστους χώρους απαιτείται η συγκατάθεση του 100% των συνιδιοκτητών. Πχ πας να βγάλεις μια ακόμα εξώπορτα προς τον κοινόχρηστο διάδρομο και θέλεις τη συγκατάθεση όλων.

Link to comment
Share on other sites

@Χάρης

Το ζητούν μερικές πολεοδομίες και νομίζω ότι είναι το πιό σωστό γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που ενώ απαιτούνται ενισχύσεις μερικοί δεν τις εφαρμόζουν!! Το πιο σωστό και για τον μηχανικό για να μην υπάρχουν προβλήματα με τους ιδιοκτήτες γιατί πολλοί είναι του "άστο τώρα-μετά" κ.λ.π.

(από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία επί αυτού)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι .

 

Προσθήκη σε κτίριο υφιστάμενο με κανονισμούς του '95. Αρα πάω στην κατηγορία Δ του παραρτήματος Ε.

Η προσθήκη είναι σε επέκταση του Α' ορόφου έως το περίγραμμα του ισογείου με πλαίσιο από σκυρόδεμα και ξύλινη στέγη.

 

Τώρα , η αρχική μελέτη του '95 είχε πρόβλεψη για άλλον ένα Β' όροφο σε όλο το περίγραμμα του κτιρίου. Οπως αντιλαμβάνεστε ναι μεν υπάρχει πρόβλεψη αλλά όχι αυτή που θα γίνει. Θέλω τη γνώμη σας για τα εξής :

 

1. Καλύπτομαι από την διάταξη του ΕΑΚ για μη έλεγχο υπάρχοντος λόγω πρόβλεψης ?

2. Στην περίπτωση που κάνω έλεγχο υπάρχοντος με ΕΑΚ , εφαρμόζουμε σε αυτό τις διατάξεις περί ικανοτικού και κοντών υποστυλωμάτων ? (Νομίζω πως όχι)

Link to comment
Share on other sites

1. Κατά πολεοδομία Θεσσαλονίκης, όχι. Η προσθήκη πρέπει να είναι όπως ακριβώς προβλέπονταν γιατί διαφορετικά μιλάμε για άλλο φορέα.

2. Όχι, περιορίζεσαι στις διατάξεις των παρ. 4.1.2 και 4.1.3 όπως αναφέρει ο ΕΑΚ στο Παράρτημα Ε.

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορεί να γνωρίζει κανείς πως προβλέπονταν η προσθήκη εφόσον ούτε σχέδια υπάρχουν αλλά και ούτε τεύχη?

Link to comment
Share on other sites

Σχέδια δεν υπάρχουν αλλά τεύχη πρέπει να υπάρχουν.

Ακόμα και σε πολύ παλιές μελέτες, της δεκαετίας του 1960, βλέπεις στο τεύχος ανάλυση και για την προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

1. Καλύπτομαι από την διάταξη του ΕΑΚ για μη έλεγχο υπάρχοντος λόγω πρόβλεψης ?

2. Στην περίπτωση που κάνω έλεγχο υπάρχοντος με ΕΑΚ , εφαρμόζουμε σε αυτό τις διατάξεις περί ικανοτικού και κοντών υποστυλωμάτων ? (Νομίζω πως όχι)

 

Νομιζω πως δεν σε καλυπτει. Σε δικη μου περιπτωση, χρειαστηκε να γινει ελεγχος υπαρχοντος, αν και υπηρχε προβλεψη για 2 οροφους. Τελικα κατασκευαστηκαν και οι 2 οροφοι, αφου ομως πρωτα τελειωσαν οι ενισχυσεις στα κοντα υποστυλωματα εξαιτιας παταριου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Για την ιστορία , τελικά η πολεοδομία θεώρησε ότι λόγω πρόβλεψης δεν απαιτείται έλεγχος υπάρχοντος. Μάλλον είναι στην κρίση του ελεγκτή μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

ήθελα μια δεύτερη γνώμη στο στήσιμο του ξυλοτύπου μιας προσθήκης 2ου ορόφου. Πρόκειται για περιμετρικές κολώνες και δοκάρια, καθώς θα εδραστεί απευθείας στέγη.Ο προβληματισμός μου αφορά στο κατά πόσο είναι σωστό να καταργήσω μεσαία κολώνα και πόσο ασφαλές ειναι το σημείο δοκού επί δοκού αριστερά της καταργηθείσας κολώνας. Επισυνάπτω εικόνα του α ορόφου (ως έχει) και του β ορόφου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.