Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχεδιαστικα πακετα για ηλεκτρολογους


hamin

Recommended Posts

Θεωρω πολυ χρησιμο να αναφερει ο καθενας τα προγραμματα τα οποια χρησιμοποιει για τον σχεδιασμο των μελετων του. Ειναι ενα προβλημα που εχουμε ολοι για το αν αυτο που χρησιμοποιουμε εμεις ειναι καλο, ή αν υπαρχουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Mε το autocad και με το χεράκι, με σύμβολα που έχω φτιάξει μόνος μου, λογιστικά φύλλα που έχω φτιάξει μόνος και προγράμματα που έχω φτιάξει μόνος. Και φυσικά με χειροκίνητους υπολογισμούς. Οτιδήποτε άλλο στο σχεδιασμό ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, είναι σα να προσπαθείς να φτιάξεις γεύμα gourmet με υλικά από σουβλατζήδικο...

Link to comment
Share on other sites

Και γω δουλεύω όπως ο Kappos, δηλαδή autocad, αλλά θέλω να ασχοληθώ και με ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα.

 

Όσο αφορά το σχεδιαστικό κομμάτι, νομίζω πως το eplan ειναι πολύ καλό, αλλά δεν έχω προλάβει να το ψάξω.

 

Για να προχωρήσει η κουβέντα, εσύ ποιο χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινισα με 4Μ σε δοκιμαστικη εκδοση αλλα γρηγορα καταλαβα οτι οι υπολογισμοι πολλες φορες ειναι λαθος. Το καλο ή το κακο ειναι οτι αν εχεις εναν φακελο που εχει συνταχθει με χρηση του εν λογο προγραματος αναγνωριζεται ως ορθος απο τις αρμοδιες υπηρεσιες ανεξαρτητος του αν εχει λαθη. Απο εκει και περα το e-plan το ειχα δουλεψει στην σχολη οταν ειμουν φοιτητης για να κανω εργασιες. Μπορω να πω οτι νου αρεσε γιατι ειναι ιδιαιτερα ευχρηστο. Αλλα στο τελος βλεπω οτι καταληγουμε στο αθτοψαδ παροτι δεν ειναι αμιγως ηλεκτρολογικο προγραμμα, αλλα ενα σχεδιαστικο πακετο που μπορει να εξυπηρετησει ενα τεραστιο ευρος αναγκων. Το θεμα ειναι οτι αν δεν εχεις εξιδικευση δεν εχεις και τα καλυτερα αποτελεσματα. Ο λογος που ανοιξα αυτο το topic ειναι μηπως και καταφερουμε να βοηθιθουμε ωστε να κανουμε ολοι την ζωη μας ευκολοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Οι αρμόδιες υπηρεσίες θεωρούν τις μελέτες χωρίς έλεγχο των πράξεων (τουλάχιστον στα στατικά αυτό συμβαίνει). Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι τα πάντα επαφίενται στην καλή θέληση του μελετητή. Το λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να οργανώσεις στο excel κάποια φύλλα ώστε να διευκολύνονται οι υπολογισμοί σου. Δεν την ενδιαφέρει την υπηρεσία αν γράφει από κάτω το λογότυπο του κάθε προγράμματος αλλά το να έχει η συνταχθεί η μελέτη σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το σχεδιαστικό πρόγραμμα see electrical caddy.Εχω ανεβάσει σχέδιο από ΥΔΕ πού έχω κάνει.http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22371

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα το "Power Station" ή το "Neplan". Αξιόλογα και αξιόπιστα προγράμματα μελετών. Ειδικά το Power Station το θεωρώ και εύκολο στη χρήση και αξιόπιστο. Το πρόβλημα όμως με αυτά τα προγράμματα είναι ότι τα reports τα βγάζουν στα Αγγλικά και δεν περνάνε από έλεγχο στις Δημόσιες Υπηρεσίες. Έτσι πάλι καταλήγουμε στα εξελάκια που λέγαμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας... έχω κατεβάσει από την επίσημη σελίδα της εταιρείας EPLAN το εκπαιδευτικό Eplan 2.0..!! Το έχω κάνει κανονικά εγκατάσταση με βάση τις οδηγίες, ωστόσο όταν ανοίγω να ξεκινήσω μια νέα εργασία μου ζητάει κάτι Templates (πρότυπα; ).. Τι ακριβώς είναι αυτά και που τα βρίσκουμε;

Σας ευχαριστώ....

 

Καλώς ήλθες στο φόρουμ!

Πριν δημοσιεύσεις ένα μήνυμα, βεβαιώσου ότι είσαι στην σωστή κατηγορία.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

alexisPap

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο το πρόγραμμα κανονικά θα έπρεπε να σε πηγαίνει στον φάκελο με τα templates και να επιλέγεις αυτό που θέλεις κάθε φορά που φτιάχνεις ένα νέο σχέδιο! Ρίξε μια ματιά στον φάκελο Templates -> Eplan για να δεις εάν υπάρχουν κάποια αρχεία μέσα. Εάν υπάρχουν σημαίνει ότι κάτι δεν ορίστηκε σωστά κατά την εγκατάσταση του προγράμματος... Εάν δεν υπάρχουν θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος πάνω στο πρόγραμμα. Επίσης μπορείς να φτιάξεις και δικά σου templates ( με τις δικές σου προτιμήσεις ) από Project -> Organize -> Create Template! Ρίξε και μια ματιά στην βοήθεια του προγράμματος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.