Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχεδιαστικα πακετα για ηλεκτρολογους


hamin

Recommended Posts

Καλησπέρα σας... έχω κατεβάσει από την επίσημη σελίδα της εταιρείας EPLAN το εκπαιδευτικό Eplan 2.0..!! Το έχω κάνει κανονικά εγκατάσταση με βάση τις οδηγίες, ωστόσο όταν ανοίγω να ξεκινήσω μια νέα εργασία μου ζητάει κάτι Templates (πρότυπα; ).. Τι ακριβώς είναι αυτά και που τα βρίσκουμε;

Σας ευχαριστώ....

 

Δες στον φακελο :C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\EPLAN\Electric P8\Templates

πρεπει να υπαρχουν τα αρχεια GB_tpl001.ept --- GOST tpl.ept -----

IEC_tpl001.ept.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το EPLAN εμένα μου φάνηκε αρκετά δύσκολο, δεν ξέρω. Το Caddy είνα όντως καλό.

Το θέμα είναι να είναι και πρακτικό. Αν δουλεέυεις με αρχιτέκτονες που σου στέλνουν σε Autocad (όπως συμβαίνει συνήθως), φτιάχνεις 30-40 σύμβολα στο autocad και είσαι έτοιμος.

ΜΕτά από πολλές δοκιμές κατέλειξα να χρησιμοποιώ μόνο Autocad πια.

Link to comment
Share on other sites

Τφτιάχνεις 30-40 σύμβολα στο autocad και είσαι έτοιμος.

Γιώργο, τι εννοείς φτιάχνεις?

Να σχεδιάσω σύμβολα δικά μου για να τα έχω καβάντζα αυτά που συνήθως χρησιμοποιώ?

Θέλω να πω, ότι έτοιμα σύμβολα δεν υπάρχουν σε βιβλιοθήκες?

 

Είμαι λίγο νέος στα CAD και δεν πολυγνωρίζω. Έχω κατεβάσει το "Autocad Electrical 2010" για εξάσκηση και εκεί μέσα έχει της παναγιάς τα μάτια.

Επίσης, γνωρίζεις αν υπάρχουν βιβλιοθήκες στο internet για ηλεκτρολογικά σύμβολα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις τα δικά σου βασικά σύμβολα, όπως ρευματοδότες, τηλεπικοινωνικοί υποδοχείς, διακόπτες, μπουτόν, ασφάλειες, μικροαυτόματοι, 3-4 βασικά είδη φωτιστικών και τα έχεις πάντα διαθέσιμα. Μια φορά θα το κάνεις. Μετά κάθε φορά προσθέτεις σιγά σιγά νέα σύμβολα. Τα κάνεις είτε block, είτε w(rite)block, (την διαφορά δεν την θυμάμαι τώρα).

 

Αυτός είναι ο πλέον ανώδυνος και οικονομικός τρόπος. Τώρα στην αγορά υπάρχουν διάφορα πακέτα με έτοιμα σύμβολα και βοηθήματα (π.χ. ηλεκτρικές γραμμές, αυτόματη αρίθμηση κλπ) αλλά εχουν κόστος (όχι πολύ μεγάλο όμως).

 

Δυστυχώς όταν έψαχνα και εγώ στο internet για free βιβλιοθήκες δεν βρήκα κάτι να με εντυπωσιάσει. Οι περισσότερες ήταν με τη μορφή των blocks (οπως σου περιέγραψα παραπάνω) αλλά το μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι το 90% αυτών των free πακέτων έχουν σύμβολα από ηλεκτρική και ηλεκτρολογία εως αρχιτεκτονικά και το ακόμα πιο μεγάλο πρόβλημα για μένα ήταν ότι το 99% εξ αυτών χρησιμοποιούν αμερικάνικους συμβολισμούς και όχι ευρωπαϊκούς.

Link to comment
Share on other sites

Basika exo doulepsi kai to caddy kai to e-plan gia arketo kairo.Apo prosopiki empeiria kai mono to CADDY einai poli poio eukolo apo to EPLAN,alla to EPLAN einai poli kalo,exei dinatotites pou den exei to CADDY.Gia sxedia mikroy megethous to CADDY einai teleio,alla gia sxedia megaloy megethous kalitero einai to EPLAN,epithi exei polles leitourgies kai mporei na kanei polla pragmata automatopoiimena.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Πρώτη δημοσίευση απο εμένα και έχει να κάνει με το θέμα ηλεκτρολογικών λογισμικών σχεδίασης.

Θα ήθελα 7 χρόνια μετά την τελευταία ανανέωση του θέματος(!!) να ρωτήσω την άποψή σας για το AutoCAD Electrical.

Ο λόγος που ρωτάω για το autocad είναι διότι τα περισσότερα αρχιτεκτονικά γραφεία δουλεύουν με αυτό.

Να τονίσω ότι είμαι εντελώς άσχετος με τεχνικό σχέδιο, οπότε ψάχνω να βρω μια βάση ώστε να ξεκινήσω σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είστε ιδιώτης (όπως αναφέρετε στο προφίλ σας) διορθώστε την ιδιότητά σας στο προφίλ σας και γενικότερα ενημερωθείτε σχετικά με τους κανόνες συμμετοχής στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.