Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επάρκεια τοιχωμάτων και ικανοτικός


 
sundance

Recommended Posts

Εν ολίγοις ο κρίσιμος έλεγχός σου είναι αυτός της ύπαρξης μαλακού ορόφου ή όχι που θα σου καθορίσει και την απαίτηση για επάρκεια.

 

Τόσο για το q  όσο και για τι ερώτημά σου σχετικά με τη δυνατότητα μείωσης των τοιχωμάτων καθ΄ ύψος, σου επισυνάπτω σχετική οδηγία του ΟΑΣΠ, πάρα πολύ χρήσιμη την οποία καλό είναι να τη διαβάσεις:

 

OGf9XD.jpg
5eFZG4.jpg
dOuzmW.jpg
XGn6Hd.jpg
QqTvAK.jpg
rKLTDg.jpg
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τον ξέρω αυτόν τον έλεγχο. Προφανώς στην περίπτωση μου που δεν έχω μείωση επιφάνειας του ορόφου ταυτόχρονα με την αφαίρεση του τοιχείου, δεν βγαίνει με τίποτα.

 

Όμως ο έλεγχος αυτός γίνεται μόνο όταν θες να χρησιμοποιήσεις το υπόψην τοιχείο που μειώνεται, στην επάρκεια τοιχωμάτων. Κάτι που εγώ δεν θα κάνω τελικά έτσι και αλλιώς καθώς δεν έχω μαλακό όροφο με το κριτήριο της μείωσης 50% της τοιχοποιίας.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλους . Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Για μια νεα πενταόροφη οικοδομή με επίλυση με Ευρωκώδικα, νομίζω δεν απαιτείται να έχουμε 2μ τοιχεία για να μετρήσουν στο ποσοστό τέμνουσας δύναμης τοιχωμάτων αλλα τοιχεία των 0,30*1,50 επαρκούν εφόσον ην>0,50 για χ και ζ αξονα .  Είναι σωστό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2018 at 11:22 ΜΜ, arkouda said:

Καλησπέρα σε όλους . Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Για μια νεα πενταόροφη οικοδομή με επίλυση με Ευρωκώδικα, νομίζω δεν απαιτείται να έχουμε 2μ τοιχεία για να μετρήσουν στο ποσοστό τέμνουσας δύναμης τοιχωμάτων αλλα τοιχεία των 0,30*1,50 επαρκούν εφόσον ην>0,50 για χ και ζ αξονα .  Είναι σωστό αυτό?

Νομιζω οχι, δεν ειναι σωστο αυτο που γραφεις.

Για πενταοροφο πρεπει να εχεις 2μ. τοιχια λογω του Εθνικου Προσαρτηματος του EC8 που καθοριζει ετσι τα πλαστιμα υποστυλωματα. Αρα τα τοιχια για να λαμβανονται υποψην στον υπολογισμο του nv πρεπει να εχουν τις ελαχιστες διαστασεις που ισχυαν και στον ΕΑΚ.

Αν δεν σε νοιαζει η απαλλαγη ικανοτικου κομβων τοτε κανεις και διατομες 30χ150.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 year later...

Το ίδιο ισχύει και για τις στατικές επάρκειες 4495? Επιλύω με ΚΑΝΕΠΕ και δείκτες m (το q=1) και υπάρχουν υποστυλώματα που δεν βγαίνει ο ικανοτικός κόμβων κάμψης και διάτμησης. Oύτε το nv. Κατά τα λοιπά επάρκεια αντοχών παντού. Σε διώροφο χωρίς κανονικότητα όψεων. Τι κάνω?

Edited by Alpal
Link to comment
Share on other sites

Σε υπάρχον κτίριο είναι παράλογο να ελέγχεις nv. Δεν σχεδιάζεις κτίριο, το ελέγχεις. Τους ικανοτικούς ελέγχους όμως δεν τους γλυτώνεις ότι q και να επιλεξεις γιατί ΚΑΝΕΠΕ = ευθρωκώδικας και επομένως ελέγχεις με ΚΜΠ (?) αφού είναι κατοικία αρα κάνεις ικανοτικό έλεγχο. Όντως δεν βγαίνουν οι ικανοτικοί έλεγχοι διάτμησης. Αφού δεν γλυτώνεις ικανοτικό έλεγχο μηνβάλεις q=1 αλλά πάρε ότι σου δίνει ο ΚΑΝΕΠΕ με την περίοδο που το έχτισες κτλ.

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αν σε στατικές επάρκειας πρέπει να ελέγχουμε με ΚΧΠ και q=1 ή ΚΜΠ αλλά δεν έβγαλα άκρη, για μένα πρέπει να ισχύει το πρώτο αλλά δεν το διευκρινίζει πουθενά ο ΚΑΝΕΠΕ ή οι ΕΚ.

 

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι έλυσες με ΚΑΝΕΠΕ και δείκτες m, άρα θεωρώ ότι ικανοποιείς τις απαιτήσεις για να εφαρμόσεις  ελαστική ανάλυση, είτε στατική είτε δυναμική. Δοκίμασε επίσης ελαστική με τους καθολικούς δείκτες πλαστιμότητας q όπως λέει και ο nik, και pushover (αν πληρείται το κριτήριο περιορισμού των ανώτερων ιδιομορφών) με μια "βατή" στάθμη επιτελεστικότητας πχ Γ1. Κάποια μέλη μπορούν κατά την κρίση του μελετητή να οριστούν και ως δευτερεύοντα με αρθρώσεις στα άκρα. Φυσικά είναι θέμα το να δηλώσεις ως δευτερεύοντα μέλη κατακόρυφα στοιχεία.. Στην Ελλάδα νομίζω ότι δεν επιτρέπεται η χαμηλή κατηγορία πλαστιμότητας γενικώς, ούτε για σχεδιασμό ούτε για αποτίμηση.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.