Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λήξη οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Πήρα στα χέρια μου την οικοδομική άδεια ( με αφορμή την ρύθμιση Η/Υ χώρου) ενός σπιτιού προσθήκη και είδα ότι η άδεια έχει εκδοθεί το 2004 και η κατασκευή είναι ακόμη στα τούβλα και η άδεια δεν έχει θεωρηθεί. Έχει λήξει?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

(Αρθ-6 ΠΔ-8/13-7-93, Αρθ-1 ΠΔ/27-2/8-3-95)

ΙΣΧΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

(...)

3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις.

α) αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ.1 του Αρθ-259.

(...)

 

Άρθρο 259

ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΟΨΕΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ

1. 'Ολες οι όψεις των οικοδομών πρέπει να αποπερατώνονται για λόγους αισθητικής της πόλης και ασφάλειας μέσα σε έξι (6) χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης της αντίστοιχης οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από την πρόοδο των εργασιών στο εσωτερικό των οικοδομών. Μετά την άπρακτη παρέλευση της εξαετίας επιβάλλεται πρόστιμο υπέρ του δήμου ή της κοινότητας στην περιφέρεια της οποίας βρίσκεται η οικοδομή. Το πρόστιμο αυτό οφείλεται για όλο το χρονικό διάστημα μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες των όψεων της οικοδομής και βεβαιώνεται για κάθε έτος βάσει της αξίας της οικοδομής κατά το έτος βεβαίωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις τώρα αναθεώρηση για παράταση ισχύος επ αόριστον, εφόσον ο φέρων οργανισμός είχε ολοκληρωθεί μέχρι το 2008

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι, καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα παραπάνω. Έχω μια περίπτωση άδειας προσθήκης α' ορόφου κατ'επέκταση του 2004που όμως δεν έχει θεωρηθεί για να πάρει Δ.Ε.Η. και Ε.Υ.Δ.Α.Π.. Οι εργασίες έχουν ολοκληρωθεί. Ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει δικό του ρολόι νερού (μέχρι τώρα έχει κοινό με το ισόγειο). Από το ψάξιμο που έκανα είδα ότι θα πρέπει να θεωρήσει το στέλεχος της άδειας.Στην ολεοδομία μου είπαν ότι θέλουν κάποια δικαιολογητικά από τους μηχανικούς που την εξέδωσαν.

ερώτηση α. Ξέρετε αν ο ιδιοκτήτης έχει κάποιο πρόστιμο λόγω μη θεώρησης εντός 6 ετών;

ερώτηση β. μπορώ να προχωρήσω εγώ τη θεώρηση της άδειας χωρίς να έχω καμία συμμετοχή στην μελέτη ή την επίβλεψη;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.