Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Μην κολλάς εκεί. 811 ήθελα να γράψω (λάθος πληκτρολόγησης). Ωραία όντως έχεις δίκιο, δε συμπληρώνεται χειροκίνητα πουθενά στον πίνακα Δ κάτι εκτός του 803. Εσένα σου περνάει τιμή σε κάποιο πεδίο αυτού του πίνακα αυτόματα; Εμένα είναι όλος κενός (όπως και πρέπει). Αν συμβαίνει αυτό, μάλλον έχεις εισάγει τιμή σε κάποιο άλλο πεδίο που δεν έπρεπε. Δεν βρίσκω ούτε εγώ πουθενά πεδία με κωδικούς 137 και 184. Προφανώς είναι κατάλοιπα από δηλώσεις παλαιών διαχειριστικών περιόδων και δε μας αφορούν.

Για να σε διευκολύνω, τα αριθμητικά πεδία που είναι συμπληρωμένα με τιμές στη δική μου δήλωση (αυτά που συμπλήρωσα εγώ συν αυτά που συμπληρώνονται αυτόματα) είναι τα εξής:

603,633,607,637,612,613,614,615,663,683,664,684,666,667,701,705,710,902,905,911.

Δεν έχω πάγια, έχω απλά "εκροές" από κάποιες ΑΠΥ αμοιβών που έκοψα στο έτος, "δαπάνες-γενικά έξοδα" που είχα στη διάρκεια του έτους για τις οποίες εκπίπτει ο ΦΠΑ και κάποιες ακόμα δαπάνες (καύσιμα-έξοδα αυτοκινήτου και δαπάνες που δεν έχουν ΦΠΑ) οι οποίες δημιουργούν την ανάγκη συμππλήρωσης του κωδικού 666 και όσων αυτός "συμπαρασύρει".

Εγώ έχω συμπληρώσει τα πεδία: (203), (603), (615), (666) & (701)! Τα υπόλοιπα βγαίνουν μόνα τους!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...κάτι δεν πάει καλά! Δοκίμασα στη φόρμα και το (701) που το είχα 4994,00 το έσβησα και το έβαλα 0,00 και μου βγήκε στο (811) και στο (813) αποτέλεσμα 4994,00. Ξαναέβαλα αυτό που είχα πριν, δηλαδή 4994,00 και ως εκ θαύματος :-o δεν μου βγάζει τώρα το αποτέλεσμα που μου έβγαζε πριν (με τα ίδια νούμερα) δήλαδη 500,00. Δε μου βγάζει τίποτα. Είναι εντάξει δηλαδή τώρα.

Κάποια κασκαρίκα έχουν κάνει μου φαίνεται. Είναι οκ τώρα. Την αποθηκεύω και αναμένω μιας και πήρε παράταση. Δεν ξέρεις τι γίνεται. Ίσως ένας από τους λόγους που πήρε παράταση να ήταν και τέτοιου είδους προβλήματα. Ευχαριστώ όπως και νά 'χει. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μεταφέρουμε το πιστωτικό υπόλοιπο και στην εκκαθαριστική εκτός από τις περιοδικές; Υπάρχει το κελί 703 που θα μπορούσε να μπεί το υπόλοιπο εκεί αλλά όταν το συμπληρώνω μου το προσθέτει στις πληρωμές και βγαίνει ένα πιστωτικό υπόλοιπο στο 801 λάθος υπολογισμένο...Έχει τύχει σε κάποιο συνάδελφο;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς το πιστωτικό υπόλοιπο της ίδιας και όχι της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου.

Πουθενά δεν το γράφεις. Προκύπτει στο τέλος ως αποτέλεσμα της εκκαθάρισης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι της ίδιας εννοώ, που προκυπτει από την τελευταία περιοδική. Πράγματι παρατήρησα κι εγώ ότι δεν πρέπει να το γράψω πουθενά. Απλά συμπληρώνεις τον κωδικό 701 με το ΦΠΑ που έχεις ήδη καταβάλει σε όλες τις τριμηνίες του έτους και στο βγάζει αυτόματα στο 801. Σωστά; (μιλάω πάντα για δήλωση μέσω taxisnet)

Το περίεργο στην δική μου περίπτωση ήταν πως είχα περισσότερα έξοδα από έσοδα στην τελευταία τριμηνία μόνο και έτσι προέκυψε το πιστωτικό.Ετήσια όμως είχα περισσότερα έσοδα και έτσι εάν δεν συμπληρώσω το 701 μου βγαίνει χρεωστικό υπόλοιπο!

Link to comment
Share on other sites

Για να σε διευκολύνω, τα αριθμητικά πεδία που είναι συμπληρωμένα με τιμές στη δική μου δήλωση (αυτά που συμπλήρωσα εγώ συν αυτά που συμπληρώνονται αυτόματα) είναι τα εξής:

603,633,607,637,612,613,614,615,663,683,664,684,666,667,701,705,710,902,905,911.

Δεν έχω πάγια, έχω απλά "εκροές" από κάποιες ΑΠΥ αμοιβών που έκοψα στο έτος, "δαπάνες-γενικά έξοδα" που είχα στη διάρκεια του έτους για τις οποίες εκπίπτει ο ΦΠΑ και κάποιες ακόμα δαπάνες (καύσιμα-έξοδα αυτοκινήτου και δαπάνες που δεν έχουν ΦΠΑ) οι οποίες δημιουργούν την ανάγκη συμππλήρωσης του κωδικού 666 και όσων αυτός "συμπαρασύρει".

 

και εγώ στα ίδιους κωδικούς κινούμαι πάνω κάτω και στο ίδιο μοτίβο εκροών εισροών, απλός αναρωτιέμαι αν έκανα λάθος και δεν συμπλήρωσα το πλαίσιο με κωδικό 707

 

Κωδ. 707. Το ποσό του φόρου του οποίου έχετε ζητήσει την επιστροφή με βάση την απόφαση

1060481/4643/810/ΠΟΛ 1073/2004 πριν από την υποβολή της εκκαθαριστικής δήλωσης και με

βάση τις περιοδικές δηλώσεις της χρήσης. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να γράψετε το

100% του ποσού του οποίου έχετε ζητήσει την επιστροφή και όχι το 90% του ποσού,

ανεξάρτητα αν έγινε ή όχι η επιστροφή μέρους ή όλου του ποσού, μέχρι το τέλος της

διαχειριστικής περιόδου.

 

δεν έχω καταλάβει ποιο ποσό εννοεί... το φπα που εκπίπτει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σχετικά με τις κρατήσεις υπέρ τσμέδε και εμπ...

 

πρέπει αυτές να φαίνονται αυτά τα έξοδα κάπου στις περιοδικές του ΦΠΑ?

 

και στο βιβλίο εσόδων εξόδων γίνεται να μπουν μια φορά στο τέλος του έτους?

 

πρακτικά τις πληρώνει ο εργοδότης μου και τα βλέπω συγκεντρωτικά στο τέλος του έτους

Link to comment
Share on other sites

Στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ δεν εμφανίζονται (δεν υπάρχει σχετικό πεδίο)

Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ καταχώρηση με κάθε πρόσφορο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλό απόγευμα σε όλους !

 

Θέλω να ρωτήσω αν κατά την υποβολή μέσω TAXIS είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του πίνακα Θ του Φ1 (ΠΙΝΑΚΑΣ με πληροφοριακά, οικονομικά & στατιστικά στοιχεία της επιχείρησης ) και ειδικότερα κωδικούς 902, 905.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας ( ηλεκ. μηχ/κός ) με βιβλία Β' κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.