Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


fistikis

Recommended Posts

Σωτήρη αν μπορείς να βοηθήσεις σε αυτό:

 

βλέπω δύο δηλώσεις με υποχρέωση υποβολής 28/03 και 30/04 αντίστοιχα

1) δήλωση βεβαίωσης αποδοχών από ελεύθερους επαγγελματίες

2) οριστική δήλωση παρακράτησης φόρων από ελεύθερους επαγγελματίες

 

σε περίπτωση που μέσα στο 2013 συνάδελφος μας έχει κόψει τιμολόγιο και του έχουμε κάνει παρακράτηση το 20% μέσω προσωρινής δήλωσης απόδοσης φόρων, έχουμε υποχρέωση υποβολής κάποιας από τις δύο?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Θα υποβληθύν και οι δύο (αν και η δεύΤερη δήλωση εχει όλα τα στοιχεία της πρώτης , περιέργως το ΥΠ ΟΙΚ θέλει να υποβληθούν και οι δύο δηλώσεις ,σε διαφορετικές ημερομηνίες , πρώτα η βεβαίωση , εντός ΜΑΡΤΙΟΥ και μετά η οριστική εντός ΜΑΙΟΥ ).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Kαι όλη η ιστορία για ένα κ....κωδικό του διαόλου?

 

Γιατί να μη το βάζουμε στις περιοδικές να ξεμπλέκουμε μια ώρα νωρήτερα?

  Επομένως δεν είναι αυτή η χρησιμότητα της εκκαιθαριστικής . Εξυπηρετεί και άλλους σκοπούς (που δεν είναι του παρόντος να αναλυθούν )

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστώ +1, για τη δεύτερη βέβαια την 'οριστική δήλωση παρακράτησης φόρων από ελεύθερους επαγγελματίες' δε βρήκα κάποια εφαρμογή στη σελίδα της ΓΓΠΣ, απ'ότι είδα πέρυσι πήρε αναστολή, καλά δε λέω?

Edited by cv94013
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή λόγω στενότητας άρχισα τα φορολογικά μου να τα κάνω μόνος μου, ξέρετε πως συμπληρώνεται το έντυπο εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ 2014? Γιατί είναι διαφορετικό από του 2013.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές μεταφέρεις (αθροίζεις) τις περιοδικές.

Διαφορετικό ????

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή λόγω στενότητας άρχισα τα φορολογικά μου να τα κάνω μόνος μου, ξέρετε πως συμπληρώνεται το έντυπο εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ 2014? Γιατί είναι διαφορετικό από του 2013.

 

Ιδιο είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή λόγω στενότητας άρχισα τα φορολογικά μου να τα κάνω μόνος μου, ξέρετε πως συμπληρώνεται το έντυπο εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ 2014? Γιατί είναι διαφορετικό από του 2013.

Και εγώ αυτό αποφάσισα.

Χρειάζεται μήπως υπογραφή από λογιστή;;

θεωρώ πως όχι....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι... στον 666 πρέπει να βάλουμε όλες τις εισφορές για ΤΣΜΕΔΕ (εννοώ και τις ασφαλιστικές και από τις αμοιβές) όπως τις έχουμε περάσει και στα βιβλία;
 

Link to comment
Share on other sites

Απαιτειται στο Ε3 αν θελεις να κανεις αυτοπεραιωση ή πως το λενε... Δεν νομιζω να κανω λαθος, αλλα στην περιπτωση που δεν ισχυει αυτο που γραφω ας με διορθωσει καποιος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.