Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορώ να κάνω κατάτμηση?


Recommended Posts

αλλο κατατμηση σε διαρετα αρτια και οικοδομησιμα τμηματα...

και άλλο διανομη του δικαιωματος ανοικοδομησησης με συσταση καθετης ιδιοκτησιας......και τι σημαινει που λες "ουσιαστικα"

 

Αυτο που εγινε γραφεται στο συμβολαιο του 1986 και αν το εχεις γραψε τον τιτλο του να καταλαβουμε τι εγινε...

 

Παντως φαινεται να λες οτι το 1986 εκαναν συσταση καθετης

νομιμοτατο,

και εχτισε καθε ενας το αναλογουν ποσοστο...

Φυσικα στην καθετη δειχνεις ολο το οικοπεδο ...και χτιζεις στο τμημα που συμφωνησες...

..και δικαιουσαι να κανεις και περαιτερω καθετες στο δικο σου τμημα.

 

[αν εχεις αυτο το "προσφατα" που λες συμβολαιο, στειλ' το μου

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ δεν το περιέγραψα με σαφήνεια.

Η συσταση του 1986 έγινε μόνο για το τμήμα του πελάτη μου.Δηλαδή αναφέρεται σε μελλοντικη δόμηση οριζόντιων(όχι καθετων ιδιοκτησιών),δηλαδή για πολυκατοικία, στο τμήμα αυτό,το οποίο παρουσιάζεται σαν ανεξάρτητο οικόπεδο άρτιο κατα κανόνα, και στο τοπογραφικό που συνοδεύει.Στο τοπογραφικό αυτό,όπως και στην περιγραφή,το άλλο τμήμα εμφανίζεται σαν όμορο οικόπεδο.Με βάση αυτή την σύσταση,έγινε τότε γονική παροχή των μελλοντικών οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Πρόσφατα επομένως με δεδομένο την ύπαρξη αυτού του τίτλου του 1986 για ανεξάρτητο (καλώς η κακώς) οικόπεδο , με δεδομένο ότι δεν έγινε υλοποίηση των οριζόντιων ιδιοκτησιών,έγινε σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας στο οικόπεδο που το διαιρεί σε δύο τμήματα.Άρα ο πρώτος τίτλος που το εμφανίζει σαν ανεξάρτητο οικόπεδο,είναι εκείνος του 1986.Ο πρόσφατος, τον οποίο δεν έχω στα χέρια μου,απλά νομίζω αναφέρεται στον παλαιότερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά: Ο τίτλος του 1986:

"Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και γονική παροχή οριζόντιων ιδιοκτησιών κατά ψιλή κυριότητα Ν.3749/29 και 1329/83."

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Λες οτι, απο το 1986 υπαρχει νομιμος τιτλος μεταγεγραμμενος στο υποθηκοφυλακειο για αυτοτελες οικοπεδο.

το οποιο επροκειτο να χτισει αλλα δεν εβγαλε ποτε ΟΑ. Εγινε συσταση ΟΙ πανω σε αυτο για τα μελλοντικα κτισματα και γονικες παροχες...

 

Αρα κατ΄αρχας πρεπει να ακυρωθει η συσταση ΟΙ...αφου δεν χτισθηκε τιποτε.

 

και μετα η συσταση καθετης σε αυτο το αχτιστο οικοπεδο...

 

 

Αφου λοιπον εχεις . για πανω απο 20 χρονια το οικοπεδο αυτο...χωρις καμμια αμφισβητηση των δικαιωματων σου...

Παιρνεις πιστοποιητικο μη διεκδικησεων απο το υποθ/κειο

[ αυτο πιθανον να σου ζητησει και η πολεοδομια για την εκδοση της ΟΑ]

και προχωρας

 

αυτη ειναι η γνωμη μου...

 

καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.