Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγνώριση τίτλου πολιτικού μηχανικού - ΔΟΑΤΑΠ


gthomas

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

Σπουδάζω πολιτικός μηχανικός σε τετραετές πρόγραμμα (BEng) στο πανεπιστήμιο της Γλασκώβης (University of Glasgow). Τώρα είμαι στην φάση αιτήσεων για MSc Structural Engineering σε Manchester, Sheffield, Surrey, Glasgow & Imperial.

 

Συνολικά θα έχω 4+1 = 5 έτη σπουδών.

 

Έχει κανείς υπόψιν του πόσα μαθήματα μπορεί να μου ζητήσουν από ΔΟΑΤΑΠ; Έχει κάνει κανείς αναγνώριση από το πανεπιστήμιο της Γλασκόβης;

 

Ποιο από τα παραπάνω πανεπιστήμια να επιλέξω για μάστερ;

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Τετραετές BEng?

Τά διάφορα foundation programs είτε είναι ενσωματωμένα στό first degree

είτε όχι συνήθως δέν τά "μετρά" τό δοατάπ γιά έτος σπουδών. Λέω συνήθως

διότι τό δοατάπ είναι καί λίγο απίθανο σάν οργανισμός, ποτέ δέν ξέρεις τί

γίνεται. Μάλλον θά σού αναγνωρίσουν μόνον τά 3 από τά 4 εάν στίς σπουδές

σου υπάρχει προπαρασκευαστικό έτος.

 

Νά επιλέξεις όποιο πανεπιστήμιο κάνει δεκτή τήν αίτησή σου. Τό Surrey είναι

ωραία περιοχή, βουκολικό τοπίο, σάν σέ κάρτ-ποστάλ, θά σού αρέσει.

Τό Λονδίνο είναι κοσμοπολίτικο, φασαρία, κλπ. Θέλουν upper second μέ 68%

και καλές συστατικές.

 

Νά υπολογίζεις ότι τό δοατάπ θά σού χρεώσει 4-5 μαθήματα, δηλαδή +2 χρόνια

σπουδών ακόμα γιά τήν αντιστοιχία, καθάρισες.

 

PS: μήν τά γράφεις όλα κεφαλαία, please.

.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι στη Σκωτια το BEng ειναι 4 χρονια... δε μιλαω για foundation... ειναι κανονικο προγραμα 4 ετων.

 

Προσπαθω να βρω καποιον που να εχει τελειωσει στο ιδιο τανεπιστημιο να ρωτησω....

 

Οπως και να εχει Ευχαριστω που απαντησες:P!

Link to comment
Share on other sites

...

Προσπαθω να βρω καποιον που να εχει τελειωσει στο ιδιο τανεπιστημιο να ρωτησω....

...

Οτι καί νά ρωτήσεις δέν θά βγάλεις άκρη.

Τό δοατάπ δέν δεσμεύεται, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, υπάρχουν

καί (πολλές) εκπλήξεις άλλοτε σκανδαλωδώς ευνοϊκές, άλλοτε δυσμενείς.

Οτι καί νά σού απαντήσει κάποιος παλιός απόφοιτος, εσύ μήν προεξοφλείς

τό αποτέλεσμα.

.

Link to comment
Share on other sites

Αμήχανος όντως στη Σκωτία είναι τετραετή τα προγράμματα σπουδών όλα και μάλιστα και δωρεάν. Ειναι ξεχωριστη χώρα απο την Αγγλία και έχει δικους της νόμους.

 

Θωμά δεν υπάρχει για μένα λόγος να φύγεις απο Σκωτια. Το μάστερ της Γλασκώβης γίνεται απο κοινού με το Εδιμβούργο μισό μισό (με admission στην γλασκώβη) και είναι σε πολύ καλο επίπεδο. Να ξέρεις οποτε οτι καθε βδομαδα θα μοιράζεις μια ημέρα στο ενα πανεπιστήμειο και μία στο άλλο. Αν θες παραπάνω πληροφορίες στειλε μου. Καλύτερα να συνεχίσεις εκεί που είσαι και άμα τελειώσεις με το καλό πας καπού αλλου για 2ο αμα έχεις όρεξη.

 

'Οσο για το ΔΟΑΤΑΠ έχει δικαιο ο αμήχανος οτι κάθε περίπτωση κρίνεται ξεχωριστά. Σου προτείνω να παρεις όσα περισσοτερα γίνεται μαθηματα κατεπιλογής και ας μην μετράνε στο τελικο πτυχίο γιατι θα στα αναγνωρίσουνε και δεν θα έχεις πρόβλημα. Κυρίως μεταφορές, οδοποιία και αστικη υδραυλική.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα Sheffield και πάρε και συγκοινωνιακά, υδραυλική όσο είσαι στο BEng. Πρόσεξε το MSc να καλύπτει όσα περισσότερα μαθήματα δομοστατικών γίνεται ανάλογα με τα μαθήματα του Πανεπιστημιού που θα διαλέξεις στο μέλλον να γίνει η αντιστοίχηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνολικα εχω 3 εξαμηνα υδραυλικη δε νομιζω να εχω προβλημα εκει... αλλα μονο ενα εξαμηνο οδοποιια.... κανονικα ηταν να εχω και οδοποιια2 αλλα φετος το βγαλανε και βαλανε αλλο μαθημα.....

 

Πρόσεξε το MSc να καλύπτει όσα περισσότερα μαθήματα δομοστατικών γίνεται ανάλογα με τα μαθήματα του Πανεπιστημιού που θα διαλέξεις στο μέλλον να γίνει η αντιστοίχηση.

 

 

 

Ποιο πανεπηστημιο προτεινεις για αντιστοιχηση στην ελλαδα? Πιστευεις το sheffield να με καλυψει πλήρως?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα Manchester mate! University of Manchester η Salford. Και τα δύο πολύ καλά πανεπιστήμια είναι με πολύ δυνατά προγράμματα μαθημάτων και σημαντική έρευνα στη Δομοστατική Μηχανική!

 

Σκοτία καλή φάση μεν, αλλά δεν μιλούνε αγγλικά! :)

Για ΔΟΑΤΑΠ δεν ξέρω τι ζητάνε φίλε μου οι απίθανοι, αλλά από όσο ξέρω μονο αν κάνεις MSc in Structural Engineering δεν δίνεις μαθήματα σε κάποιο ελληνικό σούπερ-υπέρ-πολυτεχνείο. Και στα δύο για μεταπτυχιακό θέλει 2.1 (upper second).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα Manchester mate! University of Manchester η Salford. Και τα δύο πολύ καλά πανεπιστήμια είναι με πολύ δυνατά προγράμματα μαθημάτων και σημαντική έρευνα στη Δομοστατική Μηχανική!

 

Σκοτία καλή φάση μεν, αλλά δεν μιλούνε αγγλικά! :)

Για ΔΟΑΤΑΠ δεν ξέρω τι ζητάνε φίλε μου οι απίθανοι, αλλά από όσο ξέρω μονο αν κάνεις MSc in Structural Engineering δεν δίνεις μαθήματα σε κάποιο ελληνικό σούπερ-υπέρ-πολυτεχνείο. Και στα δύο για μεταπτυχιακό θέλει 2.1 (upper second).

 

Μη τα λέτε έτσι αυτά και θα χαντακώσετε κανέναν! Το Salford είναι από τα χειρότερα πανεπιστήμια! το Δοαταπ μπορεί να μην το αναγνωρήσει...

Και εγώ προτείνω Sheffield για Civil, απλά κορυφέο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από σένα και μόνο. Όταν έρθει η ώρα θα πρέπει να επιλέξεις, αλλά λόγω εμπειρίας στο λέω, καλό θα ήταν από τώρα να έχεις αποφασίσει για να μπορέσεις - όσο είναι δυνατό - να αποφύγεις κακοτοπιές του μέλλοντος. Το αν θα σε καλύψει πλήρως έχει να κάνει με την σύγκριση μαθημάτων που θα πρέπει να κάνεις μεταξύ των. Προσοχή στην Οδοποιία και σε οτιδήποτε έχει να κάνει με Αντισεισμικό. Συνήθως το Δικατσο-Δοαταπ χρεώνει - Υδραυλική - Οδοποιία - Κυκλοφοριακό Σχεδιασμό - Συγκοινωνιακό Σχεδιασμό - Μεταλλικές - ΚΩΣ 1,2,3 (Μαζί με εργασίες + Αντισεισμικό) Οπότε πράξε ανάλογα... Δες και εδώ http://www.sheffield.ac.uk/civil/pg/structure/structure.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.