Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ικανοτικός έλεγχος κόμβων υποστυλωμάτων


 
vournaz

Recommended Posts

Toν αγνοώ, αλλά λέω μήπως και δεν έχω "πιάσει" κάτι... Πάντως καλό πρόγραμμα... Τα κάνει όλα τα βασικά μόνο του... όχι!

Το ην είναι λογικό να αυξάνεται.

Α! Και acd πεδιλοδοκών = 1,00. Να μην το ξεχνάμε!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν το έχω πρόχειρο στο μυαλό μου αλλά γιατί να αυξάνεται το ποσοστό της σεισμικής τέμνουσας που παραλαμβάνουν τα τοιχώματα με την αύξηση της σεισμικής τέμνουσας (μείωση q)?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι:

1) Συμφωνα με το 2785/06 εγγραφο του ΟΑΣΠ προς την Νομαρχιακη Αυτοδ/ση Αθηνων με κοινοποιηση στο ΤΠΕΧΩΔΕ (Δ/νση Ο.Κ.Κ τηλ 2106929903 ) και στη Δ/νση Πολεοδομιας Βορειου Τομεα στον Περισσο (τηλ 210 2585778) για τα τοιχωματα ισχυει η & 4.1.7.1 α4 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ της τιμης του q

2) Η τιμη του ην δεν επαρκει απο μονη της για την απαλλαγη απο ικανοτικο ελεγχο (βλ ΕΑΚ 2000 &4.1.4.2 &β) .Γιαυτο το FESPA βγαζει μερικες φορες οτι απαιτειται ικανοτικος .Το μονο προβλημα με το FESPA ειναι οτι δεν ελεγχει την & β3γ του ΕΑΚ2000

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με το έγγραφο του ΟΑΣΠ που αναφέρει ότι τοιχώματα που κατά την εγκάρσια διεύθυνση έχουν πέλμα (π.χ. φρεάτια ανελκυστήρα) προσμετρώνται για τον υπολογισμό του nv ακόμα και αν έχουν μήκος 1,80μ. Το δέχονται αυτό οι πολεοδομίες που επισκέφτεστε?

Συγγνώμη για το γεγονός ότι αρχίζω και βγαίνω off topic...

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για q=1.5 κατά την παράγραφο 4.1.4 [5]

 

Το nv γιατί αλλάζει με την μείωση του q? :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό.

Εχω 6όροφο κτίριο και από τον 2ο όροφο το κτίριο μαζεύει.

Πρέπει να κάνω ικανοτικό.

Η ερώτησή μου είναι, αν μπορώ στα υποστυλώματα που τερματίζουν στον 2ο όροφο να μην κάνω ικανοτικό στο 2ο όροφο με την λογική πως είναι ο τελευταίος όροφος για τα συγκεκριμένα υποστυλώματα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.