Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ικανοτικός έλεγχος κόμβων υποστυλωμάτων


 
vournaz

Recommended Posts

Για σεισμική ζώνη Ι και για διώροφα με υπόγειο χωρίς πρόβλεψη δε νομίζω να έχεις μεγάλες διατομές στύλων γιατί ήδη είναι μεγάλες λόγω απαιτούμενων αγκυρώσεων.

Οι οικονομικές διαφορές δε νομίζω ότι είναι τόσο μικρές όπως λέει ο Αβραμίδης. Επιπλέον δεν είναι πάντα εφαρμόσιμα αυτά τα τοιχώματα για αρχιτεκτονικούς λόγους. Εδώ με δυσκολία προσπαθούμε να βρούμε χώρο για κανένα δίμετρο τοίχωμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά συνάδελφοι, σε μη κανονικό 2οροφο, χωρίς πρόβλεψη, που δεν έχει επάρκεια τοιχωμάτων, πρέπει να γίνει ικανοτικός?

Δεν μπορώ να βρω εκείνη την εγκ. του ΟΑΣΠ και έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

EAK 4.1.4.2: Εξαιρέσεις από τον κανόνα αποφυγής πλαστικών αρθρώσεων σε υποστυλώματα.

α: Κτίρια με οποιοδήποτε στατικό σύστημα

[1]: Τα κατακόρυφα στοιχεία του ανωτάτου ορόφου καθώς και των τυχόν υπερκείμενων απολήξεων κλιμακοστασίων. Επίσης τα κατακόρυφα στοιχεία μονώροφων κτιρίων καθώς και κανονικών διώροφων στα οποία δεν προβλέπεται προσθήκη άλλου ορόφου.

 

Άρα στην περίπτωση σου χρειάζεσαι ικανοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι σε εκείνη την εγκύγκλιο του ΟΑΣΠ για τα τοιχεία (μείωση καθ'ύψος αυτών) κάτι γράφει και για τα διώροφα, αλλά δεν μπορώ να την βρω στα χαρτιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι ικανοτικό αν δεν έχεις πρόβλημα με τις τοιχοπληρώσεις. η παράγραφος 4.1.4[5] αναφέρει:

 

Σε δομήματα από οπλισμένο ή προεντεταμένο σκυρόδεμα, χάλυβα ή τοιχοποιία οι έλεγχοι για την εξασφάλιση αξιόπιστου ελαστοπλαστικού μηχανισμού δεν απαιτούνται όταν χρησιμοποιείται συντελεστής συμπεριφοράς q που δεν υπερβαίνει τις τιμές 1,5 ή q/2, πάντως όχι μικρότερο του 1,0, όπου q οι τιμές που δίνονται στον πίνακα 2.6.

 

Επομένως σε τέτοια δομήματα δεν απαιτούνται οι ικανοτικοί έλεγχοι της παρ. 4.1.4.1, καθώς και οι απαιτήσεις των παρ. 4.1.5 και 4.1.6, όπως επίσης και οι αντίστοιχοι κανόνες εφαρμογής των παραρτημάτων Β και Γ (πλην των απαιτήσεων της παρ. Γ.5.2.[2]). Στον έλεγχο των θεμελιώσεων σύμφωνα με την παρ. 5.2.2, η τιμή του συντελεστού αcd θα λαμβάνεται ίση με τη μονάδα.

 

edit: Νομίζω πως κατά την αλλαγή πλατφορμας του φόρουμ κάποια πράγματα "χαλάσανε" πχ Επο΅ένως σε τέτοια δο΅ή΅ατα δεν απαιτ - χάσαμε τα μ!!!

Link to comment
Share on other sites

Aλέξανδρε, αν λαμβάνει q=1.5 και δεν έχει πρόβλημα είναι όπως τα λες. Αφελέστατα θεώρησα πως μιλά για q>1.5 αν και το θέμα είναι περί q=1.5..... Δεν πειράζει, τα είπαμε ακόμα μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρωτούσα για q>1.5 μιας και ο τίτλος δεν είναι μόνο για q=1.5 :)

Ευχαριστώ πάντως acnt, αλλά σε τι μορφή είναι το αρχείο που κατέβασα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.