Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια εγκατάστασης συστημάτων ασφαλείας


deathlok

Recommended Posts

Όπως αναφέρει και ο τίτλος θέλω να βγάλω μία άδεια εγκατάστασης συστημάτων ασφαλείας ή να το πω πιο απλά άδεια για (σχεδιασμό) και εγκατάσταση συναγερμών σε σπίτια καταστήματα κτλ.

 

Έκανα λοιπόν την έρευνα μου και βρήκα την σχετική νομοθεσία:

 

ΦΕΚ 164 Α/1997

ΦΕΚ 209 Α/2008 (τροποποίηση του ανωτέρω)

ΦΕΚ 664 Β/2010

ΦΕΚ 1091 Β/2010

 

Για να μη τα πολυλογώ βάσει της τροποποίησης (ΦΕΚ 209 Α/2008) λέει ότι για να πάρει κάποιος την εν λόγω άδεια θα πρέπει να έχει σχετικό τίτλο επαγγελματική κατάρτισης.

 

Στο ΦΕΚ 664 Β/2010 λοιπόν καθορίζονται οι σχετικοί τίτλοι επαγγελματικής κατάρτισης (προσοχή το ΦΕΚ θα ισχύει από 1/1/2012 (όπως αναφέρεται στο ΦΕΚ 1091 Β/2010

)....δεν έχω καταφέρει να βρω ποιοι είναι οι σχετικοί τίτλοι επαγγελματικής κατάρτισης μέχρι να ισχύσει το ΦΕΚ) αναφέρει διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανολόγος μηχανικός ή διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός......

 

και η ερώτηση μου τελικά είναι οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι μηχανικοί στην απέξω;

 

Η μόνη ελπίδα είναι να μας περιέχει στην γενική κατηγορία που αναφέρει στο "ιε. συναφούς ονομασίας με τα ανωτέρω πτυχίο ή δίπλωμα σχολών ή ημεδαπής ή ομώνυμο ή συναφούς ονομασίας ισότιμο πτυχίο ή δίπλωμα σχολών της αλλοδαπής. ιστ. Πτυχίο ή δίπλωμα σχολής της ημεδαπής, αντίστοιχο ή ταυτόσημο κατά το περιεχόμενο ειδικότητας με τα ανωτε΄ρω πτυχία ή διπλώματα, το οποίο στηρίζεται σε σπουδές που καλύπτουν με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου. Την περί αυτού βεβαίωση χορηγεί το αρμόδιο όργανο της Σχολής που χορήγησε το εν λόγω πτυχίο ή δίπλωμα"

 

Τέλος εννοείται πως πήγα και από τους φίλους μου τους αστυνομικούς όπου πήρα ένα χαρτί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την άδεια εγκαταστάσεων συστημάτων ασφαλείας και πουθενά δεν ζητάνε τίτλο επαγγελματικής κατάρτισης (αλλά πραγματικά δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη + τι θα γίνει όταν θα μπει σε ισχύ το ΦΕΚ 664 Β/2010)

 

Υ.Γ. ξέρω σας κούρασα αλλά ήθελα να είμαι αναλυτικός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δικάιωμα έχουν μόνο οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και οι παλαιοί μηχανολόγοι-ηλεκτρολόγοι. Ετσι με πληροφόρησε γνωστός μου, για ότι νεότερο θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

μα είναι δυνατόν δλδ να έχουν ακόμα και τα ιεκ (διδάσκω τα ΙΕΚ και ξέρω για τι επίπεδο μιλάμε) και να μην μπορούμε εμείς οι μηχανολόγοι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Κατάστημα τοποθέτησης συναγερμού σε αυτοκίνητα

Επιτρέπεται σε ισόγειο χώρο με χρήση κατάστημα ρυθμισμένο με το Ν.4014

(ως προς το πατάρι) να γίνει κατάστημα που πουλάει συστήματα συναγερμού και τοποθέτηση των συστημάτων αυτών σε αυτοκίνητα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά τι ισχύει για την άδεια εγκαταστάσεων συστημάτων ασφαλείας? 

Ισχύουν όλα τα παρακάτω ή οχι? 

 

Δικαιολογητικά για ΧΟΡΗΓΗΣΗ άδειας εργασίας προσωπικού

Ιδιωτικής Επιχείρησης Παροχής Υπηρεσιών Ασφαλείας (Ι.Ε.Π.Υ.Α.)

Σχετ.: Υπ’ αριθ. 1016/109/149-α’ από 08-9-09 (Φ.Ε.Κ. τ.Β΄ 1967/10-9-09) Απόφαση κ. Αναπλ. Υπουργού Εσωτερικών.

Α. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ

1. Αίτηση χορήγησης άδειας.

Σε έντυπο της Υπηρεσίας, με πλήρη στοιχεία – στοιχεία ταυτότητας ενδιαφερομένου και δραστηριότητες που πρόκειται να ασκήσει.

2. Επικυρωμένο φ/ο του τίτλου επαγγελματικής κατάρτισης, ειδικότητας συναφούς προς τις δραστηριότητες που πρόκειται να ασκήσει (κατηγορία Α’ ή Β’) *

* Το δικαιολογητικό αυτό θα απαιτείται από την Υπηρεσία μετά την έκδοση της απόφασης που προβλέπεται στο άρθρο 3§4 του Ν.2518/1997.

Σημείωση: Σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 4892/1/76-στ’ από 12-07-2010 Κ.Υ.Α. αποφασίσθηκε η προσκόμιση του ανωτέρω τίτλου, ως δικαιολογητικό, να είναι υποχρεωτική από 01-01-2012.

3. Αποδεικτικό καταβολής του αναλογούντος σχετικού τέλους .

Τριάντα ευρώ (30€).

4. Φωτοαντίγραφο εγγράφου (θεωρημένο) με το οποίο να αποδεικνύονται τα στοιχεία ταυτότητας του αιτούντος.

Έλληνες πολίτες: Δελτίο αστυνομικής ταυτότητος ή σχετική προσωρινή βεβαίωση της αρμόδιας αρχής ή διαβατήριο ή άδεια ικανότητας οδηγήσεως ή ατομικό βιβλιάριο υγείας όλων των ασφαλιστικών φορέων .

Πολίτες κράτους – μέλους της Ε.Ε.: Δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο ή βεβαίωση εγγραφής πολίτη κράτους – μέλους της Ε.Ε.

Ομογενείς: Ειδικό Δελτίο Ταυτότητας Ομογενούς (Ε.Δ.Τ.Ο.) ή σχετική βεβαίωση από την αρμόδια Υπηρεσία.

Στοιχεία ταυτότητος που έχουν μεταβληθεί δηλώνονται με υπεύθυνη δήλωση (θεωρημένη).

5. Υπεύθυνη δήλωση του άρθ. 8 του Ν. 1599/1986 με την οποία δηλώνεται από τον ενδιαφερόμενο ότι:

· δεν στερείται των προϋποθέσεων που αναφέρονται στα εδάφια στ΄, η΄ και θ΄ του άρθρου 2§1 του Ν. 2518/1997, όπως ισχύει κάθε φορά.

· δεν κρατείται προσωρινά.

· δεν έχει παραπεμφθεί αμετάκλητα σε δίκη για κακούργημα ή για αδίκημα της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 2§1 του Ν. 2518/1997, όπως ισχύει κάθε φορά ή δεν έχει καταδικασθεί έστω και με οριστική απόφαση για κακούργημα ή για αδίκημα της περίπτωσης γ΄ της παρ. 1 του προαναφερομένου άρθρου.

· δεν έχει καταδικαστεί αμετάκλητα σε στερητική της ελευθερίας ποινή ανώτερη των έξι (6) μηνών για έγκλημα του άρθρου 8 του ν. 2518/1997 και για κάθε έγκλημα που τελέσθηκε με δόλο.

6. Πιστοποιητικό Κρατικού Νοσηλευτικού Ιδρύματος, από ιατρό με ειδικότητα Ψυχιάτρου , από το οποίο να προκύπτει ότι ο αιτών δεν πάσχει από οποιασδήποτε μορφής ψυχική νόσο και δεν είναι χρήστης ναρκωτικών ουσιών, του οποίου η ημερομηνία έκδοσης δεν απέχει πέραν του τριμήνου από την ημερομηνία υποβολής του.

7. Τέσσερις (4) πρόσφατες έγχρωμες φωτογραφίες, διαστάσεων αστυνομικής ταυτότητας.

*Ένσημο ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ και ΜΤΣ 3 Ευρώ

 

Β. ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΩΣ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΤΟΥΣ

(Σε περίπτωση υποβολής τους από τον ενδιαφερόμενο, η ημερομηνία έκδοσης των δικαιολογητικών δεν πρέπει να απέχει πέρα του τριμήνου από την ημερομηνία υποβολής τους)

1. Αντίγραφο ποινικού μητρώου ΓΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.

2. Πιστοποιητικό Πρωτοδικείου ότι δεν τελεί υπό ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α  ΦΥΛΑΞΗ SECURIY

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β  ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β 

ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΤΕΙ εκτός από το πτυχίο χρειάζονται και μία βεβαίωση από το ΤΕΙ για την πλήρη επάρκεια στο αντικείμενο.  

ΟΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.

 

Σημείωση: Όσους ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες ξέρω (ειναι αρκετοί) όχι μόνο την άδεια δεν έχουν αλλά δουλεύουν και εντελώς μαύρα, χωρίς ΤΕΒΕ-ΑΠΥ, τι γίνεται με αυτούς? 

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...
On 26/11/2014 at 10:55 ΠΜ, NIKOS ASTROS said:

Τελικά τι ισχύει για την άδεια εγκαταστάσεων συστημάτων ασφαλείας? 

Ισχύουν όλα τα παρακάτω ή οχι? 

 

Δικαιολογητικά για ΧΟΡΗΓΗΣΗ άδειας εργασίας προσωπικού

Ιδιωτικής Επιχείρησης Παροχής Υπηρεσιών Ασφαλείας (Ι.Ε.Π.Υ.Α.)

Σχετ.: Υπ’ αριθ. 1016/109/149-α’ από 08-9-09 (Φ.Ε.Κ. τ.Β΄ 1967/10-9-09) Απόφαση κ. Αναπλ. Υπουργού Εσωτερικών.

Α. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ

1. Αίτηση χορήγησης άδειας.

Σε έντυπο της Υπηρεσίας, με πλήρη στοιχεία – στοιχεία ταυτότητας ενδιαφερομένου και δραστηριότητες που πρόκειται να ασκήσει.

2. Επικυρωμένο φ/ο του τίτλου επαγγελματικής κατάρτισης, ειδικότητας συναφούς προς τις δραστηριότητες που πρόκειται να ασκήσει (κατηγορία Α’ ή Β’) *

* Το δικαιολογητικό αυτό θα απαιτείται από την Υπηρεσία μετά την έκδοση της απόφασης που προβλέπεται στο άρθρο 3§4 του Ν.2518/1997.

Σημείωση: Σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 4892/1/76-στ’ από 12-07-2010 Κ.Υ.Α. αποφασίσθηκε η προσκόμιση του ανωτέρω τίτλου, ως δικαιολογητικό, να είναι υποχρεωτική από 01-01-2012.

3. Αποδεικτικό καταβολής του αναλογούντος σχετικού τέλους .

Τριάντα ευρώ (30€).

4. Φωτοαντίγραφο εγγράφου (θεωρημένο) με το οποίο να αποδεικνύονται τα στοιχεία ταυτότητας του αιτούντος.

Έλληνες πολίτες: Δελτίο αστυνομικής ταυτότητος ή σχετική προσωρινή βεβαίωση της αρμόδιας αρχής ή διαβατήριο ή άδεια ικανότητας οδηγήσεως ή ατομικό βιβλιάριο υγείας όλων των ασφαλιστικών φορέων .

Πολίτες κράτους – μέλους της Ε.Ε.: Δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο ή βεβαίωση εγγραφής πολίτη κράτους – μέλους της Ε.Ε.

Ομογενείς: Ειδικό Δελτίο Ταυτότητας Ομογενούς (Ε.Δ.Τ.Ο.) ή σχετική βεβαίωση από την αρμόδια Υπηρεσία.

Στοιχεία ταυτότητος που έχουν μεταβληθεί δηλώνονται με υπεύθυνη δήλωση (θεωρημένη).

5. Υπεύθυνη δήλωση του άρθ. 8 του Ν. 1599/1986 με την οποία δηλώνεται από τον ενδιαφερόμενο ότι:

· δεν στερείται των προϋποθέσεων που αναφέρονται στα εδάφια στ΄, η΄ και θ΄ του άρθρου 2§1 του Ν. 2518/1997, όπως ισχύει κάθε φορά.

· δεν κρατείται προσωρινά.

· δεν έχει παραπεμφθεί αμετάκλητα σε δίκη για κακούργημα ή για αδίκημα της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 2§1 του Ν. 2518/1997, όπως ισχύει κάθε φορά ή δεν έχει καταδικασθεί έστω και με οριστική απόφαση για κακούργημα ή για αδίκημα της περίπτωσης γ΄ της παρ. 1 του προαναφερομένου άρθρου.

· δεν έχει καταδικαστεί αμετάκλητα σε στερητική της ελευθερίας ποινή ανώτερη των έξι (6) μηνών για έγκλημα του άρθρου 8 του ν. 2518/1997 και για κάθε έγκλημα που τελέσθηκε με δόλο.

6. Πιστοποιητικό Κρατικού Νοσηλευτικού Ιδρύματος, από ιατρό με ειδικότητα Ψυχιάτρου , από το οποίο να προκύπτει ότι ο αιτών δεν πάσχει από οποιασδήποτε μορφής ψυχική νόσο και δεν είναι χρήστης ναρκωτικών ουσιών, του οποίου η ημερομηνία έκδοσης δεν απέχει πέραν του τριμήνου από την ημερομηνία υποβολής του.

7. Τέσσερις (4) πρόσφατες έγχρωμες φωτογραφίες, διαστάσεων αστυνομικής ταυτότητας.

*Ένσημο ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ και ΜΤΣ 3 Ευρώ

 

Β. ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΩΣ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΤΟΥΣ

(Σε περίπτωση υποβολής τους από τον ενδιαφερόμενο, η ημερομηνία έκδοσης των δικαιολογητικών δεν πρέπει να απέχει πέρα του τριμήνου από την ημερομηνία υποβολής τους)

1. Αντίγραφο ποινικού μητρώου ΓΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.

2. Πιστοποιητικό Πρωτοδικείου ότι δεν τελεί υπό ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α  ΦΥΛΑΞΗ SECURIY

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β  ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β 

ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΤΕΙ εκτός από το πτυχίο χρειάζονται και μία βεβαίωση από το ΤΕΙ για την πλήρη επάρκεια στο αντικείμενο.  

ΟΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.

 

Σημείωση: Όσους ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες ξέρω (ειναι αρκετοί) όχι μόνο την άδεια δεν έχουν αλλά δουλεύουν και εντελώς μαύρα, χωρίς ΤΕΒΕ-ΑΠΥ, τι γίνεται με αυτούς? 

Αυτό ισχύει ακόμα για τους ηλεκτρολόγους? γιατί το φεκ  αναφέρει τους τίτλους των ηλεκτρονικών δεν αναφέρει για ηλεκτρολόγους!!! Η αστυνομία θα μου τν βγάλει την άδεια άμα πάω δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, VasS7 said:

Αυτό ισχύει ακόμα για τους ηλεκτρολόγους? γιατί το φεκ  αναφέρει τους τίτλους των ηλεκτρονικών δεν αναφέρει για ηλεκτρολόγους!!! Η αστυνομία θα μου τν βγάλει την άδεια άμα πάω δηλαδή?

Ισχυει κανονικα 100% απλα θα χρειαστεις βεβαιωση απο την γραμματεια της σχολης

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mitsos Ribopaido said:

Ισχυει κανονικα 100% απλα θα χρειαστεις βεβαιωση απο την γραμματεια της σχολης

Αα μάλιστα ευχαριστω πολύ! Βέβαια το θέμα είναι οτι εχω αποφοιτήσει απο την σχολή μου 6 χρόνια τώρα ελπίζω να μπορούν να μου την δώσουν...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.