Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτείται οικοδομική άδεια σε κτίσμα δηλωμένο με τον Ν.1337/83;


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ποιά περίπτωση μπορεί να μην εγκριθεί η εξαίρεση από τον νομάρχη? Στην περίπτωση μου χτίστηκε ένα δωμάτιο στον εξώστη χωρίς να τον κλείσει όλο αλλά βγάίνει 20εκατοστά έξω από την οικοδομική γραμμή. Δλδ σύμφωνα με την αποτύπωσή μου ο εξωτερικός τοίχος βγαίνει έξω από την οικοδομική γραμμή. Είναι κολληματάκι αυτό ή όχι? άραγε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moυ έτυχε τακτοποίση σε εντός σχεδίου οικόπεδο, τμήματος ισόγειας κατοικίας κατ' επέκταση λυόμενου το οποίο εξαιρέθηκε με τον ν.1337/83. Επειδή δεν μου έχει τύχει ξανα περίπτωση με ήδη πληρωμένα πρόστιμα, πως την αντιμετωπίζω? Ελέγχω τις τρείς φάσεις του λυόμενου, και επίσης ψάχνω αν έχει εκδοθεί άδεια? Αν δεν έχει εκδοθεί άδεια θεωρείται αυθαίρετο? επίσης καταχωρώ τα ήδη πληρωμένα σκαναρισμένα πρόστιμα στο πεδίο που δίνει το τεε, στο συστημα διαχείρησης αυθαιρέτων?ή απλά τα αναφέρω στην τεχνική έκθεση? καταλαβαίνω οτι έχουν απαντηθεί έμεμσα και άμεσα τα παραπάνω στα προηγούμενα ποστς αλλα δεν βγάζω ακρη, ευχαριστω![/size]

Edited by gtho
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εαν έχει γίνει οποιαδήποτε φάση (α ή β ή γ) του 1337 δεν λογίζεται ως αυθαίρετο.Αν είναι εντός σχεδίου και δεν έχει κάνει τη Γ φάση πρέπει να την κάνει για να ολοκληρωθεί η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με καλές προυποθέσεις για νομιμοποίηση.Εφόσον λοιπόν δεν είναι αυθαίρετο δεν χρειάζεται τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει και είναι αλήθεια πως δεν έβγαλα ασφαλή συμπεράσματα από την παραπάνω συζήτηση.

Αν ένα αυθαίρετο που είναι σε β΄φάση με ν.1337, το πάω σε γ΄φάση και πάρω την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση, πρέπει να βγάλω οικοδ.άδεια εντός 2 μηνών ή όχι;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθά η εγκ. 3. :

............

ΣΤ. - ∆ Ι Ε Υ Κ Ρ Ι Ν Ι Σ Ε Ι Σ Κ Α Τ’ Α Ρ Θ Ρ Ο 
ΑΡΘΡΟ 1 
.........
3) Παρ. 2δ : ∆εν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετα 
κτίσµατα που έχουν δηλωθεί µε το ν. 410/68 ή το ν. 720/77, δεδοµένου ότι καλύπτονται από 
τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 15 του ν. 1337/83. 
Επίσης δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετα 
κτίσµατα που έχουν δηλωθεί µε το ν. 1337/83 (των παρ. 4 και 5 του άρθρου 15 / α’ και β’ 
φάση). 
 
Επίσης δεν ξέρω αν υπήρχαν κάποιοι λόγοι που δεν εξαιρέθηκε από την κατεδάφιση και δεν βγήκε άδεια νομιμοποίησης μετά την εξαίρεση. Ίσως να μη καλύπτεται από τους όρους δόμησης.
 
Αν υπήρχαν λόγοι που υφίστανται ακόμη και σήμερα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι.
 
Αλλιώς προχωράς κατ΄ευθείαν σε εξαίρεση από την κατεδάφιση και άδεια νομιμοποίησης μετά.
Edited by da-mi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.