Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας Φ/Β - ΕΠΑΕ/ΣΧΟΠ


Recommended Posts

ευχαριστώ, έχεις ιδέα που απευθύνεται κάποιος για να βρεί τις αρμόδιες ΕΠΑΕ;

απευθύνεται στις τοπικές πολεοδομίες;

υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αίτηση και διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδερφοι καλησπέρα, ξέρει κανείς που θα μπορούσα να πληροφορηθώ σε ποιές περιοχές απαιτείται να πάρεις γνωμάτευση ΕΠΑΕ/ΣΧΟΠ καθώς επίσης και για ποιές κατηγορίες κτηρίων;

Υπάρχει κάποια βάση πληροφόρησης μέσω internet που να περιλάμβει αυτά τα στοιχεία;

Τα ρωτάω αυτά γιατί πήγα σήμερα στην πολεοδομία Καπανδριτίου για έγκριση μικρής κλίμακας για φβ εγκατάσταση 260 kW σε στέγη βιομηχανικού κτηρίου στην βιομηχανική ζώνη Αυλώνα, και μου ζήτησαν να περάσω ΕΠΑΕ.

Σαφώς μία λύση είναι να ρωτάω σε κάθε πολεοδομία της περιοχής στην οποία είναι το κτήριο, αλλά πολλές φορές τηλεφωνικά δεν γίνεται και πρέπει να πηγαίνει κανείς εκεί μόνο για την ερώτηση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Νάσος

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Εχει βγάλει κανείς σας έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας σε κτήριο το οποίο έχει εξαίρεθεί από κατεδάφιση?

Στην πολεοδομία μου λένε οτι δεν μπορεί να βγει, ενώ από όσα έχω διαβάσει στο ΦΕΚ 114Δ και στην εγκύκλιο 13/2004 σχετικά με ΕΕΜΚ, γράφει ξεκάθαρα πως δεν απαιτούνται στοιχεία που να αποδεικνύουν την νομιμότητα του κτήρίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Εχει βγάλει κανείς σας έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας σε κτήριο το οποίο έχει εξαίρεθεί από κατεδάφιση?

Στην πολεοδομία μου λένε οτι δεν μπορεί να βγει, ενώ από όσα έχω διαβάσει στο ΦΕΚ 114Δ και στην εγκύκλιο 13/2004 σχετικά με ΕΕΜΚ, γράφει ξεκάθαρα πως δεν απαιτούνται στοιχεία που να αποδεικνύουν την νομιμότητα του κτήρίου.

 

αγαπητέ συνάδερφε έχω συζητήσει το θέμα με συναδέρφους πολιτικούς μηχανικούς επειδή με ενδιαφέρει για φβ εγκαταστάσης, και όλοι μου είπαν οτι αφού έχει εξαιρεθεί απο κατεδάφιση υφίσταται νόμιμα. Δεν έχω βρεί δυστυχώς κάποια νομοθεσία για το θέμα και μάλλον επαφείεται στον κάθε υπάλληλο να το ερμηνεύει όπως θέλει δημιουργόντας αιτίες για "εξυπηρετήσεις"

νασος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μηπως γνωριζει καποιος αν σε περιοχες Νatura και σε χωραφι κάτω των 4 στρεματων επιτρεπεται η εγκατασταση φωτοβολταικου παρκου 100 kwatt. To παρκο δεν καλυπτει το 60% του χωραφιου. για την αδεια μικρησ κλιμακος ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να ελέγξεις αν το γήπεδο σου είναι στην Α, Β ή Γ ζώνη και ανάλογα να κινηθείς με τον φορέα διαχείρισης που υπάγεται η περιοχή Natura που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.