Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομική άδεια προ ΦΠΑ με αναθεώρηση μετά


Γιάννης

Recommended Posts

Δηλαδή δεν έχει σημασία που η αναθεώρηση το 2008 έγινε μόνο αγοραπωλησίας; Σημασία έχει μόνο ότι έγινε αναθεώρηση πριν ξεκινήσουν εργασίες ότι κι αν αφορά αυτή;

 

Με αυτό το σκεπτικό καταρρέει ολόκληρη θεωρία...

 

Ότι δηλαδή πουλούσαν τα οικόπεδα με την άδεια "προ ΦΠΑ" και ίσχυε η απαλλαγή και στον νέο ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

1. O νόμος 2859/2000 (άρθρο 6 παρ. 4) κάνει λόγο για αναθεώρηση οικοδομικής αδείας.Δεν προσδιορίζει τό εύρος της αναθεωρήσεως (ούτε έχω επισημάνει σχετική εγκύκλιο του υπουργείου για διακρίσεις ώς προς την έκταση της αναθεωρήσεως στην οικοδομική άδεια)

2. Ωστόσο μπορούσατε να ζητήσετε τότε εξαίρεση από τον ΦΠΑ ,αλλά μάλον δεν το γνωρίζατε.

3. Οι θεωρίες για να ισχύσουν έχουν και προυποθέσεις τις οποίες πρέπει να γνωρίζεις και να λαμβάνεις υπόψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

καλησπέρα σας, έχω οικοδομή με άδεια της Αγ. Παρασκευής του 2000, η οποία πήρε αναθεώρηση το Νοέμβριο του 2008 για παράταση ισχύος, μέχρι το τέλος των οικοδομικών εργασιών, με τους ίδους επιβλέποντες μηχανικούς, με την προυπόθεση ότι έχει αρθεί τυχόν σήμα διακοπής. Είναι στους σοβάδες αυτή τη στιγμή. Αν κάνω αναθεώρηση για αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη, εσ.διαρρυθμίσεων κ.α. υποθέτω μένω εκτός ΦΠΑ. Σωστά?

αν μου ζητήσουν νέα Ο.Α. για συνέχιση των εργασιών, μπαίνω στο ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.