Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξυλότυπος δοκού Σωστό η Λάθος??


 
stambo

Recommended Posts

ήμουν με ενα σιδερά και συζητούσαμε και μου έδειξε αυτο το σχέδιο που έχω στην φώτο!!!με ρώτησε αν είναι σωστο στην απόσταση 1.50 μόνο 4φ8/30???

Τι λετε?δεν μου φαίνετε λογικό

post-4276-131887202186_thumb.jpg

post-4276-131887202407_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

stambo

Αφού ρωτάς για τη φωτογραφία που δημοσίευσες σε προηγούμενο θέμα γιατί δεν κάνεις εκεί την ερώτησή σου?

Αν για κάθε απορία σου που αφορά το ίδιο θέμα ανοίγεις καινούργιο και χαμός θα γίνει και οικονομία χώρου δεν κάνουμε και μπερδευόμαστε.

Πάτα το πλήκτρο "απάντηση" εκεί που θέλεις να ρωτήσεις.

 

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβασή μου από το διαχειριστή,δεν τον αντικαθιστώ, αλλά προσπαθώ να προλάβω κανένα μπάχαλο.

Link to comment
Share on other sites

stambo

Αφού ρωτάς για τη φωτογραφία που δημοσίευσες σε προηγούμενο θέμα γιατί δεν κάνεις εκεί την ερώτησή σου?

Αν για κάθε απορία σου που αφορά το ίδιο θέμα ανοίγεις καινούργιο και χαμός θα γίνει και οικονομία χώρου δεν κάνουμε και μπερδευόμαστε.

Πάτα το πλήκτρο "απάντηση" εκεί που θέλεις να ρωτήσεις.

 

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβασή μου από το διαχειριστή,δεν τον αντικαθιστώ, αλλά προσπαθώ να προλάβω κανένα μπάχαλο.

 

οχι δεν εχει καμια σχεση με το προηγουμενο απλα φτιαχνω την φωτο διοτη ειναι πολυ μεγαλη κανω upload miso

Link to comment
Share on other sites

Η εν λόγω όπλιση προέκυψε σίγουρα μέτα από στατική μελέτη κάποιου συναδέλφου μας, οπότε είναι επιεικώς άδικο να κρίνουμε την όπλισή της δοκού μόνο με "οφθαλμοστατική" και από μία φωτο, χωρίς κιόλας να έχουμε δει το σύνολο του ξυλοτύπου.

Ο κανονισμός επιτρέπει την πύκνωση των συνδετήρων στα άκρα και την αραίωση στο μέσω της δοκού.

Προσωπικά, αν θες τη γνώμη μου, εφαρμόζω την ίδια πύκνωση σε όλο το μηκος της δοκού και απο τις προεπιλογές του προγράμματος "κόβω" τα Φ8 για τα τσέρκια.

Link to comment
Share on other sites

stambo προφανώς η ερώτησή σου έχει να κάνει με τους συνδετήρες. Ε λοιπόν ναι εφόσον πρόκειται για το μέσον της δοκού μπορεί η απόσταση των συνδετήρων να είναι μέχρι και 35 εκατοστά, αναλόγως με το τί θα σου βγάλει ο υπολογισμός.

Link to comment
Share on other sites

stambo καταρχήν όπως είπε και ο ilias δεν ξέρουμε όλα τα δεδομένα της στατικής μελέτης. Αν δεν υπάρχει στρέψη της δοκού στο συγκεκριμένο σημείο είναι λογικό με βάση τη λογική που αναπτύχθηκε προηγουμένως. Επίσης θα σου πρότεινα να δεις τη δοκό συνολικά υπό την έννοια ότι δεν πρόκειται περί 1,50 μέτρου ελαφρά οπλισμένης δοκού (κάπως έτσι το θέτεις το ζήτημα) μιας και αγνοείς την παρουσία συνδετήρων στην αρχή και το τέλος του ανοίγματος του 1,50 μέτρου. Θεωρητικά, όπως προείπα, αν κάνεις επίλυση της δοκού μπορεί να διαπιστώσεις ότι ο υπολογισμός σου επιβάλλει συνδετήρες Φ8/35 και όχι ανά 30 όπως τώρα. Όπως και να έχει εφ'όσον δεν έχουμε όλα τα δεδομένα της στατικής μελέτης δεν μπορούμε να κρίνουμε αν είναι σωστό ή λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που επιλέγει στο μήκος των 1.5 m απόσταση συνδετήρων 0.30 m τότε:

1.50m /0.30 m = 5 ανοίγματα (των 0.30 m) μεταξύ των συνδετήρων ---> 4 συνδετήρες μέσα στο συνολικό το άνοιγμα των 1.5 m.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.