Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φοβος Ηλεκτροπληξιας


gyiannis82

Recommended Posts

Αλήθεια δεν ρώτησα, έχει ο απορροφητήρας CE? Μήπως αυτό που έχει είναι China Export?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, έχω δει πολλούς απορροφητήρες χωρίς γείωση... Όσο για τον ΔΔΕ, πέφτει και χωρίς γείωση, το έχω δοκιμάσει πολλάκις, ιδίαις χερσί.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκολλητάκι CE (Communauté Européenne ή κάπως έτσι) ακόμα και αν

υπάρχει μην το παίρνετε στα σοβαρά. Ενα χαρτάκι είναι, τίποτα άλλο, δεν

σημαίνει τίποτα, ειδικά στην ελλάδα.

Στην αποθήκη που δούλευα τυπώναμε αυτοκόλλητα CE και τα κολλάγαμε

σε ότι βρίσκαμε μέσα στα κουτιά και σε ότι έβγαινε απο τα container.

Μην παραμυθιάζεστε απο χαρτάκια.

.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος απόζευξης του κυκλώματος είναι εως 0.2 sec για τους ΔΔΕ, χρόνος απόλυτα ικανοποιητικός για προστασία ατόμων από ενδεχόμενη διαρροή. Και ναι, ο ΔΔΕ πέφτει και χωρίς γείωση, αυτός είναι ο ρόλος του άλλωστε. Βέβαια ο ΔΔΕ είναι -κατά τας γραφάς- επικουρικό και όχι το κύριο μέσω προστασίας. Εντούτοις οι προδιαγραφές του ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις θεωρητικώς καλύπτουν απόλυτα το άτομο.

 

Το καλύτερο βέβαια είναι αυτό που είπαν οι συνάδελφοι. Από ένα διπλανό κουτί διακλάδωσης πάρε μια γείωση και βίδωσε τη στο μεταλλικό περίβλημα. Τώρα αν όλο το σώμα του απποροφητήρα είναι μονωμένο, πλαστικό ή κάτι άλλο, ο ΔΔΕ είναι αρκετός νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

O ΔΔΕ δεν ρωτάει αν υπάρχει γείωση. Αν διαπιστώσει ικανή διαρροή, που μπορεί να ωφείλεται στο γεγονός ότι κάποιος ακούμπησε τη φάση, θα πέσει. Παρόλα αυτά, αν ο απορροφητήρας δεν έχει διπλή μόνωση, πρέπει να γειωθεί οπωσδήποτε. Δεν είναι καθόλου ευχάριστο να ρίξεις ο ίδιος τον ΔΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Μίλτο... Έχω πιάσει πολλές φορές την φάση με ΔΔΕ και χωρίς ΔΔΕ. Χωρίς ΔΔΕ το ομολογώ ότι κάνει γερό τζιζ, αλλά με ΔΔΕ δεν είναι αισθητό το ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αισθητό???

 

Θα μπορούσα ίσως να πιστέψω ότι προσωπικά έχω ιδιαίτερη ευαισθησία στο ρεύμα. Όμως έχω δει και άλλους να τους χτυπάει το ρεύμα και να νιώθουν το τζιζ χωρίς να πέφτει καν ο ΔΔΕ.

 

Να κάνουμε ένα δημοψήφισμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.