Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια ή εργασίες μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Συνάδελφοι/σες καλησπέρα.

 

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός, και θέλω να κάνω μια ερώτηση που με έχει κάπως μπερδέψει.. :confused:

 

Χρειάζεται ή όχι αλλαγή χρήσης για τεχνικό γραφείο (το δικό μου) που το ανοίγω στο πατρικό μου??

 

Θα διαρρυθμίσω τμήμα της οικίας (θα "φάω" από τα 120 m2 τα 26 m2 για το γραφείο) ώστε να διαχωριστεί εντελώς με το υπόλοιπο σπίτι. Με 2 διαφορετικές εισόδους (1 για το γραφείο, 1 για το εναπομείναν σπίτι), αυτόνομο WC για το γραφείο, ταμπέλα από έξω κτλ..

Γυψοσανίδες, γκρέμισμα ενός δρομικού τοίχου 1,6 m2 κτλ..

 

Το σπίτι έχει οικοδομική άδεια του '75.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Θα χρειαστώ από την Πολεοδομία αλλαγή χρήσης τμήματος της κατοικίας σε επαγγελματικό χώρο, ή με καλύπτει άδεια μικρής κλίμακας?

Με καλύπτει η εγκύκλιος Εγκ-77/89 που λέει :

"Επιτρέπεται να μεταβάλλονται η σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού καθώς και οι διαστάσεις των χώρων του που προορίζονται για κοινή χρήση, χωρίς να απαιτείται η έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον η νέα χρήση ή η μεταβολή των διαστάσεων:

α) Δεν αντίκειται στις γενικές ή ειδικές Πολεοδομικές διατάξεις ή σε όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή.

β) Δεν αντίκειται στις διατάξεις κτιριοδομικού κανονισμού.

γ) Δεν συνεπάγεται μεταβολή τιμής μονάδος όγκου από την κατηγορία του κτιρίου στην οποία ανήκει και

δ) Δεν δημιουργούνται πρόσθετες θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων"

 

Και επειδή δεν φοβάμαι για καρφωτές κτλ, θα μου χρειαστεί κάπου η μικρής κλίμακας (εφορία, ενδεχόμενο πρόγραμμα ΟΑΕΔ ..) ή πολύ φασαρία για το τίποτα?

 

Στην πολεοδομία ο ένας υπάλληλος μου έλεγε ότι θέλω μελέτη υδραυλικών

αφού φτιάχνω WC καινούργιο, ο άλλος μου έλεγε ότι επειδή είναι προ του 75 δεν θέλει..

Link to comment
Share on other sites

1ον για τεχνικό γρφείο δε θες αλλαγή χρήσης

 

2ον για εσωτερικες διαρρυθμίσεις θες άδεια μικρής κλίμακας

 

3ον για το wc έχεις υδραυλικά > άρα οικοδομική άδεια

επειδή εισαι προ 73 παίρνεις απαλλαγή από τη μελέτη υδρευσής

όμως και πάλι θες οικοδομική άδεια

 

αυτά είναι τα σωστά και τα νομιμά

από 'κει και περα κάθε πολεοδομία κάνει τα δικά της

όμως σε μια καταγγελία μπορεί να έχεις πρόβλημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεχω να μη σχολιασω. Με συγχωρεις Myri:

Για το 1ο δεν θελει οικοδομικη αδεια, για το 2ο δεν θελει, για το 3ο δεν θελει αφου δεν υποχρεωνεται να εχει μελετη υδραυλικων και δεν ελεγχεται γι' αυτα.

 

Τελικα του λες οτι το νομιμο ειναι να βγαλει. Αφου ο ανθρωπος δε θα εχει κατι παρανομο γιατι να βγαλει;

Οι υποχρεωσεις των πολιτων απεναντι στην πολεοδομια ειναι να ακουλουθει το κτιριο τους τις μελετες που εγιναν κι εσυ του λες οτι θα παρανομησει απεναντι στην μελετη υδραυλικων που δεν εχει το κτιριο (και σωστα δεν εχει).

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη σου δηλαδή τι πρέπει να γίνει;

Να το κάνει αυθαίερτα;

Θέλω να μάθω το σκεπτικό σου για να σου πω που έχεις λάθος

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη σου δηλαδή τι πρέπει να γίνει;

Να το κάνει αυθαίερτα;

Θέλω να μάθω το σκεπτικό σου για να σου πω που έχεις λάθος

 

Ποιο να κανει αυθαιρετα;

Απο αυτα που θα κανει ποιο ειναι αντιθετο με τη μελετη του κτιριου που εχει εγκρινει η πολεοδομία;

 

Να καταθεσει οικ. αδεια που θα γραφει τι μεσα; Τι αλλαγη θα γινει στη μελετη;

Δεν αλλαζει κατι. Τα εσωτερικα γινονται με αδεια μικρης κλιμακας, εσυ το ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτώ τη νεα τουαλέτα θα τη βάλει χωρις καμμια άδεια;

 

Τα εσωτερικα γινονται με αδεια μικρης κλιμακας, εσυ το ειπες.

ωραία ξαναδιάβασε τα της άδειας μικρής κλίμακας να δεις πως δεν καλύπτει τις αλλαγές στα υδραυλικά

Link to comment
Share on other sites

ωραία ξαναδιάβασε τα της άδειας μικρής κλίμακας να δεις πως δεν καλύπτει τις αλλαγές στα υδραυλικά

Στο σπιτι μου εχω θερμανση. Ειναι μονακατοικια και δεν απαιτουνταν μελετη θερμανσης. Δεν ειναι αυθαιρεσια το γεγονος οτι εβαλα θερμανση αφου δεν προσθεσα κατι στον ακαλυπτο ή δεν αλλαξα όψεις κτλ.

Εσυ μπορεις να μου πεις οτι ναι μεν δεν απαιτουνταν μελετη θερμανσης αλλα αφου δεν κατεθεσες δεν ειχες δικαιωμα να τη βαλεις. Ομολογω οτι μπορει να εχεις δικιο.

Απ την αλλη σκεψου οτι σε κτιρια που δεν απαιτειται μελετη ηλεκτρολογικων, με το δικο σου σκεπτικο, δεν μπορεις να βαλεις ηλεκτρολογικα.

 

Θεωρω απ τη στιγμη που δεν απαιτειται να εχει η πολεοδομια μελετη υδραυλικων για το συγκεκριμενο κτιριο, μπορεις να αλλαξεις τα υδραυλικα χωρις αδεια. Αυθαιρετο δεν μπορει να κυρηχθει με τα νεα υδραυλικα αφου δεν ξερουμε πως ηταν πριν, πως θα πρεπε να ειναι. Δεν υπαρχουν απαιτησεις για το πως θα πρεπε να ειναι, δεν υπαρχουν απαιτησεις για μελετες και τεχνικες περιγραφες.

Link to comment
Share on other sites

ουτε βαψιμμο δεν μπορείς να κάνεις χωρις άδεια

 

για βαψιμο χωρις ικριώματα ζητάς έγκριση εργασιών με το άρθρο 22

-----

εννοείται πως και για τα ηλεκτρολογικά θες άδεια, με τη μόνη διαφορά πως και να παρανομίσεις κανείς δε θα το πάρει χαμπάρι

 

το νέο wc ομως ειναι πασιφανές πως το έβαλες

 

----

για αντικατάσταση υδαρυλικών πας με το άρθρο 22

 

----

 

γενικώς χωρις άδεια μόνο κάδρα στον τοίχο βάζεις

Link to comment
Share on other sites

Εσυ προφανως εννοεις (δεν το καταλαβα καλα) οτι ναι μεν τοτε που εγινε το κτιριο δεν απαιτουνταν μελετη υδραυλικων, σημερα ομως απαιτειται για το συγκεκριμενο κτιριο οποτε οποια αλλαγη παει με τα σημερινα. Αν ειναι ετσι συμφωνω. Αν το συγκεκριμενο κτιριο με τα σημερινα απαιτει μελετη υδραυλικων ναι πρεπει να βγει οικ. αδεια.

 

Με την αδεια μικρης κλιμακας ειναι περιεργη περιπτωση. Καλυπτει επισκευες επιχρισματων, αντικατασταση κουφωματων αλλα δεν καλυπτει επισκευες υδραυλικων, ηλεκτρολογικων κτλ. Προφανως ομως δεν καλυπτει γιατι δεν εχει παρουσιαστει τετοιο προβλημα. Δηλαδη ποτε δεν εχουν σταματησει καποιον που επισκευαζε τα ηλεκτρολογικα χωρις οικ. αδεια.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός, και θέλω να κάνω μια ερώτηση που με έχει κάπως μπερδέψει.. :confused:

 

Πιστεύω να καταλαβαίνετε γιατί έχω μπερδευτεί... :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.