Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφορίες για Archicad


ioannak

Recommended Posts

  • 3 years later...

Ποιά είναι ένα καλό σχεδιαστικό πρόγραμμα  σήμερα?
Παλιότερα έχω δουλέψει και γνωρίζω κάπως το archicad. 
Ποιά ... η τιμή του όμως σήμερα?

 

Ξέρει κάποιος καλά σχεδιαστικά προγράμματα με καλές τιμές?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Με το Archicad δουλευω απο το 2009 -2010 (Archicad 13). Μπορώ να πώ οτί σου λύνει τα χέρια, ειδικά σήμερα με της απαιτήσεις για το διάγραμμα δόμησης. Αν σχεδιαζείς σε autocad , με το archicad θα κάνει τη μισή δουλεία! Όμοιο είναι το Autocad Revit αλλά δεν το έχω δουλέψει για να το συγκρίνω. 

Αυτάματη διόρθωση των σχεδίων (τομών - όψεων) με μία αλλαγη στις κατόψεις. Πάνω στο layout (σχέδιο για εκτύπωση) μπορεί να προσθέσει ότι θές, ακόμα και plt file! 

Αυτό που θα εκτημήσεις είναι οτι οι απαιτήσεις του συστήματος δεν είναι μεγάλες. Δεν θα δεις ποτέ τον υπολογιστή σου να κολάει! Εντάξει , ανάλογα με το pc θα έχεις και τους ανάλογους χρόνους ανανέωσης σχεδίου και redering. Είναι για windows και Mac os x.

Το archicad 18 προσφέρει παρα πολυ καλό redering engine! Εγω δουλέυω με το 17!  

 

Καθέ χρόνο βγαίνει και νέο Archicad με νεα προσθετά . Το συμβόλαιο συντήρησης της εταίριας είναι ετήσιο και κοστίζει 400 + φπα. Με την ανανέωση σου στέλνουν και το νέο Archicad (Αγγλικό ή Ελλήνικο) . Το βασικό όμως του συμβολαίου είναι οτι σου παρέχουν ασφάλεία των κλειδιών σε περίπτωση κλοπής - φωτιάς . Πληρώνεις μόνο το κόστος του usb. Το να αλλάζεις κάθε χρόνο το πρόγραμμα πιο πολύ σε μπλέκει παρά σε βοηθάει.... Αν δεν ανανεώσεις δουλέυεις με την τελευταια εκδοση που σου έστειλαν χωρίς πρόβλημα. Μετά την λήξη μπορείς και ξανακάνεις συμβόλαιο αλλα σου ζητούν 2 χρόνια.

 

Πλέον μαζί είναι και το ecodesigner για οικολογικές κατασκευές! Νομιζά οτι θα βοήθαγε σε κενακ αλλα.... Τζάμπα το είχα αγοράσει τοτε!

Εχεί και module μηχανολογικών αλλα δεν γνωρίζω τι προφέρει.

Επιπλέόν εχώ αγοράσει και ενα βοηθιτικό module Archisuite της cigraph που μπορω να πω οτι βοηθάει αρκετά! Αν έχεις συμβόλαιο σε ισχυή η Τοpsoftware το δίνει σε καλή τιμή! Καμία σχέση με το site.

 

Για τεχνική εξυπηρέτηση δεν μπορω να πώ. Δεν χρειάστηκε ποτέ....

 

Για αυθαίρετα είναι καλό! μπορέις να βάλεις υπόβαθρο τα σκαναρισμένα σχέδια και να δουλέψεις επάνω!!!

 

Αν βρείς κάποιον και σου πουλάει παλιό Archicad 14-15 και πάνω μπορείς να το αγοράσεις και να δουλέψεις χωρίς πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να είναι καλό ... εγώ βέβαια δεν το κατέχω, το archic το είχα δουλέψει παλιότερα οπότε μια εμπειρία την έχω.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.