Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήψη άδειας ασκήσεως επαγγέλματος...


devotee

Recommended Posts

Μπορεί να μου εξηγήσεις κάποιος αναλυτικά τι πρέπει να κάνω μετά τη λήψη άδειας ασκήσεως επαγγέλματος σχετικά με το τσμέδε, την εφορία, τη διεύθυνση ανάπτυξης κτλ. Έχω χάσει την μπάλα...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαινω εδωσε τις περιβοητες εξετασεις στο ΤΕΕ και πηρες την αδεια. Σωστα;

Απο εκει και μετα μπορεις να πας να γραφτεις στην διευθυνση βιομηχανιας της νομαρχιας στην οποια υπαγεται ο δημος που μενεις και να παρεις τις αδειες του μηχανολογου και του ηλεκτρολογου (οπα, κι αλλες αδειες; ) οι οποιες δεν ξερω πραγματικα που χρησιμευουν (υπολογισε ενα 80αρι για να τις παρεις). Στο τσμεδε (στον κλαδο συναταξης σε γραφουν αυτοματα) μπορεις να κανεις δυο πραγματα: ή απλα περιμενεις μεχρι να σου στειλουν γραμμα ή πας απο κει και μαθαινεις περαιτερω πληροφοριες για αν μπορεις να κανεις κατι ταχυτερα (δεν γνωριζω αν γινετε κατι, αλλα αμα εχεις χρονο δεν ειναι κακο να πας να μαθεις μερικα πραγματακια απο κοντα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια, αφού πάρεις βεβαίωση ασφάλισης από το ΤΣΜΕΔΕ (να τους ζητήσεις να είναι για έναρξη ασκήσεως επαγγέλματος) και βεβαίωση από το ΤΕΕ (πάλι για την εφορία να είναι), πας στο Μητρώο της ΔΟΥ της περιοχής σου και παίρνεις ΑΦΜ (αν δεν έχεις ήδη) και κάνεις δήλωση έναρξης ασκήσεως επαγγέλματος. Μετά από αυτό, μπορείς να θεωρήσεις βιβλίο εσόδων-εξόδων και δελτία παροχής υπηρεσιών.

 

Υπόψιν ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να σου ζητήσουν να κάνουν αυτοψία στο χώρο που θα δηλώσεις ως έδρα. Αν νοικιάζεις, πρέπει να τους πας ενοικιαστήριο συμφωνητικό. Αν σου παραχωρεί ο πατέρας σου, δήλωση δωρεάν παραχώρησης. Αν είναι δικό σου, ίσως ζητήσουν το συμβόλαιο ιδιοκτησίας.

 

Από εκείνη τη στιγμή και μετά, πρέπει να κάνεις όλες τις σχετικές δηλώσεις που απαιτούνται (περιοδικές και εκαθαριστική ΦΠΑ, Πελατών/Προμηθευτών και το έντυπο Ε3 στη φορολογική σου δήλωση.

 

Και καλορίζικος....

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την εναρξη, αν δεν θες να ξεκινησεις αμεσα ελευθερο επαγγελμα ή αν δεν σε παρουν σε επιχειρηση με ΑΠΥ ΜΗΝ κανεις εναρξη, θα μπλεξεις με πραγματα που δεν χρειαζεται χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

devotee, και αφού κάνεις όλα αυτά με τη σειρά που στα είπαν οι συνάδελφοι, θα κάθεσαι και θα μένεις σπιτάκι, ελπίζοντας τα βιογραφικά που στέλνεις να συγκινήσουν κανένα εργοδότη και να σε πάρει κανα τηλ για συνέντευξη... άντε καλό μας κουράγιο λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

chironis, τι είπα ώστε να μου αξίζει η κίτρινη? Είπα κάτι που δεν ισχύει μήπως?

Γιατί δε γίνεσαι εσύ Mod να μου βάζεις τις κίτρινες, να το ευχαριστιέσαι κιόλας?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν την αυστηρότητα που ζητάτε σε κάρτες και κάτι κλειδώματα θεμάτων που έθιξε σήμερα κάποιος και κατά τη γνώμη μου είχε δίκιο, κατηχητικό (της εκκλησίας) θα το κάνετε το forum :D

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος συνάδελφος εκανε μια ερώτηση απλή, σχετικά με την έναρξη του επαγγελματός του

και συ του λές (εκτός θέματος) " θα κάθεσαι και θα μένεις σπιτάκι, ελπίζοντας τα βιογραφικά που στέλνεις να συγκινήσουν κανένα εργοδότη και να σε πάρει κανα τηλ για συνέντευξη..."

λές και είναι νομοτέλεια.....τι άλλο να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

άντε καλό μας κουράγιο λοιπόν...

 

Αυτό δε το είδες συνάδελφε? Και γω στην ίδια μοίρα είμαι, άνεργη και περιμένω τηλέφωνο...Αν αυτό εσένα σε κάνει να πιστεύεις ότι αξίζω κίτρινη, τι να σου πω?

 

Θα πω στον ilias και στον petsagouris να σε κανουν mod μονο και μονο για να βαζεις σε μενα κιτρινες, ετσι, να το ευχαριστηθεις βρε παιδι μου, να νοιωσεις λιγο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.