Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγυητική επιστολή συμμετοχής σε διαγωνισμό


lym

Recommended Posts

Στις διακηρυξεις ζητανε, η εγγυητικη συμμετοχης να περιλαμβανει:
 

15.2

η) τα στοιχεία της διακήρυξης (αριθμός, έτος)

 

 

 

στο e-τμεδε εχει πεδίο για να συμπληρώσουμε τον αριθμό της διακήρυξης

 

αλλά ποιόν αριθμό πρέπει να συμπληρώσουμε;

 

τον αρ.πρωτοκόλλου της διακήρυξης ή τον κωδικό στο ΚΗΜΔΗΣ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 10 months later...

Είναι γενικό το πρόβλημα. Από ότι είδα μόνο στον έλεγχο των εγγυητικών μπαίνεις (αλλά από το απευθείας link, https://validate.tmede.gr/#/ )

 

Το πρόβλημα μάλλον ξεκινάει από την ΑΑΔΕ εδώ, και παρουσιάζεται σε όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του δημοσίου --στα links που έχουν-- που χρησιμοποιούν διαπιστευτήρια του taxisnet για την είσοδο.

 

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eιχα υποβάλλει αιτηση για εγγυητική συμμετοχής και είχε φτάσει στο σημείο Αναμονή Πληρωμής για 20€. Τελικά αποφάσισα να μην συμμετέχω στον διαγωνισμό και δεν την πλήρωσα και δεν την έβγαλα.

Τώρα που έκανα αίτηση για άλλη εγγυητική συμμετοχής μου βγάζει στην Αναμονή Πληρωμής 40€. Την εγγυητική που τελικά δεν έβγαλα την θεωρούν ως οφειλή??

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο στο 210-3740551 να ρωτήσεις στα σίγουρα. Σε δική μου περίπτωση πάντως που πλήρωσα την εγγυητική και ο διαγωνισμός τελικά ματαιώθηκε με απόφαση Οικονομικής Επιτροπής αρνήθηκαν να μου επιστρέψουν το ποσό. Έχω κάνει αίτημα στο e- πρωτοκολλο πλέον και περιμένω επίσημη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2018 at 6:33 ΜΜ, Paul_Mix said:

Eιχα υποβάλλει αιτηση για εγγυητική συμμετοχής και είχε φτάσει στο σημείο Αναμονή Πληρωμής για 20€. Τελικά αποφάσισα να μην συμμετέχω στον διαγωνισμό και δεν την πλήρωσα και δεν την έβγαλα.

Τώρα που έκανα αίτηση για άλλη εγγυητική συμμετοχής μου βγάζει στην Αναμονή Πληρωμής 40€. Την εγγυητική που τελικά δεν έβγαλα την θεωρούν ως οφειλή??

εχω κι εγώ δυο τέτοιες αν έχεις νεοτερα ενημέρωσε μας 

Link to comment
Share on other sites

Toυς πήρα τηλέφωνο. Τα 40€ πρόεκυψαν επειδή είχα ορίσει πάνω από 310 ημέρες ισχύ της εγγυητικής. Τους ζήτησα να ακυρώσουν και τις δύο εγγυητικές

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα μου ήρθε ενα χαρτί από το ΤΜΕΔΕ με το οποίο μου γνωστοποιούν οφειλες από εγγυητικές επιστολές που είχαν εκδοθεί την περίοδο 2003-2006 και με καλούν σε ακρόαση για τυχόν αντιρρήσεις.

Εγώ ήξερα ότι οι εγγυητικές επιστολές είναι για ενα χρονικό διάστημα και μετά δεν έχουν ισχύ και από ότι θυμάμαι το έγραφαν στο κείμενό τους. Όμως από την κατάσταση των χρεώσεων βλεπω ότι με χρεώνουν για 15 χρόνια. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? με χρεώνουν προμήθεια για ληγμένες εγγυητικες επιστολές τόσα χρόνια? γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία ή διαδικασία που μπορεί να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Οι εγγυητικες εκτέλεσης, δεκάτων έχουν ισχύ μέχρι και την επιστροφή τους. Αν δε φρόντισες να τις μαζευεις, όπως οι πιο πολλοί από μας,  μετά τις παραλαβές των έργων χρεώνεσαι κανονικά τις προμήθειες τριμήνων. Οι συμμετοχής έχουν ισχύ περιορισμένη που τη γράφουν και στο κείμενό τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.