Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

7 χρόνια οικοδομή είναι σχετικά καινούργια.

 

Με ενδιαφέρει η κατασκευή να είναι ανθεκτική σε περίπτωση σεισμών όπως στον Πύργο το 1992 ή στην Αθήνα το 1999.

 

Αν πέσει σοβάς ή τούβλο από πολυκατοικία πάνω σε άνθρωπο κατά 99% θα τον σκοτώσει και μετά θα την πληρώσει ο μηχανικός.

 

Μπορεί να μην είμαι Π/Μ (ο υπεύθυνος για τα στατικά) και να είμαι καθαρός νομικά αν τύχει κάτι τέτοιο σε κτίριο που έχω μελετήσει, αλλά θέλω να είναι το κτίριο όσο πιο ασφαλές γίνεται.

 

Δεν ξέρω ούτε καν αν έχει δοκιμαστεί το κέλυφος και η άλλες λύσεις που επιλέγουν στο εξωτερικό σε Ελληνικά δεδομένα σεισμών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την εσωτερική θερμομόνωση, το πρόβλημα εκμετάλλευσης θερμικής μάζας ισχύει μόνο για τα φέροντα στοιχεία. Μιλάω για εσωτερική θερμομόνωση μόνο στα φέροντα. Στα τούβλα κανονικά ενδιάμεσα...

Για την θερμογέφυρα της πλάκας υπάρχει λύση... Βάζεις μια γυψοσανίδα στην οροφή και μονώνεις περιμετρικά στην οροφή καμιά 40-50 πόντους την πλάκα...

 

Αυτό βέβαια έχει το κόστος του και δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει. Ας καλυφθούν όλες οι άλλες θερμογέφυρες και ας μείνει αυτή τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Η γυψοσανία στην οροφή είναι λύση για το ρετιρέ.

 

Στους υπόλοιπους ορόφους θα έχεις απώλειες της πλάκας από το δάπεδο του κάθε ορόφου. Αν βάλεις μονωτικό στο δάπεδο, θα χάσεις λίγο από το ωφέλιμο ύψος του ορόφου (σε ορισμένες περιοχές μερικά εκατοστά ανά όροφο μπορεί να σου στερήσουν έναν όροφο στην πολυκατοικία) και θα αυξηθεί το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

οταν στο σεναζ τα σιδερα ειναι ενομενα με κολωνες (δηλαδη να ανοιγεις τρυπες στις κολωνες και να χωνωνται τα σιδερα μεσα στη κωλωνα)

 

Το παραπάνω δεν είναι και ότι καλύτερο και καλό είναι να αποφέυγεται. Υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι στήριξης της τοιχοποιίας από το να δημουργείς κοντά υποστηλώματα, ειδικά αν δεν τα έχεις οπλίσει σαν τέτοια κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια εχει δειξει οτι το σεναζ δεν δημιουργει κοντο υποστυλωμα..

Ακομα και σε αυτοψιες μετα απο σεισμο, στη θεση του σεναζ δεν εχουν παρατηρηθει αστοχιες (εφοσον η τοιχοποιια δεν δημιουργει κοντο υποστυλωμα), αλλα μονο μικρορηγματωσεις και αυτες περιορισμένες...

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει τι προτείνετε για την μόνωση τώρα πια που χρειάζονται 7αρια φενιζόλ λόγω ΚΕΝΑΚ (U<0.50) ?

 

Καταρχάς ένας εξωτερικός τοίχος από έξω προς τα μέσα πως πρέπει να είναι ? 9-7-9 ? 6-7-9 ? Και τι γίνεται με την ένωση με την μόνωση με το υποστύλωμα ? Θα πετάει ο τοίχος 7 εκ έξω ? Πρφανώς δεν γίνεται αυτό... Αλλά τι πρέπει να κάνουμε?

 

Μέχρι τώρα εγώ σε όσες οικοδομές πήγαινα οι κολώνες έχουν 3αρια φενιζόλ και καλουπόνονται έτσι ώστε να μην εξέχουν από το όριο της δόμησης. Ο τοίχος είναι 6-5-9 και τα 3εκ του εξωτερικού τούβλου ακουμπάνε στην μόνωση του υποστυλώματος και τα άλλα 3 στο υποστύλωμα.

 

Τώρα πια τι κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βγαλλω ενα μοντελο οικονομικο τι συμφερει...

 

κλασικο χτισιμο με 3 εκ στο υποστηλωμα αλλα θερμοδιακοπης κουφωματα με καθρεπτη και ενεργειακα τζαμια (τα θερμοδιακοπης αν ειναι με ρολλο και το ρολλο ειναι αλουμινιου τσαμπα πηγε η θερμοδιακοπη) και θερμοσοβα

 

επισης σκεφτομαι αν συμφερει να κατεβαζω ολα τα μποιλερ απο ηλιακους στο λεβητοστασιο για να μην χανουν θερμανση....

 

εξωτερικη θερμομονωση θα μας καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα συστηματα στο υπογειο..

Θα το εφαρμοσω και εγω..

 

Η λυση που εχω βρει ειναι η εξωτερικη θερμομονωση...για πολλους λογους...

 

akius αυτο που λες για ρολα το εξηγεις???

Εννοεις οτι στους 20ποντους του ρολου δεν εχεις θρμοδιακοπη???

Υπαρχει λυση γιαυτο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.