Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα,

Αναφέρθηκε απο κάποιον η "λύση" να τοποθετηθεί 6-7 εκ μόνωση στο δοκάρι εξωτερικά για υψος 50-55εκ και το υπολοιπο 10εκ να τοποθετηθεί 3αρα μόνωση. Πρακτικα υπαρχει με βαση αυτο υπαρχει λύση να χτιστούν τα τούβλα "οπως παλια".

Στην επαφη με την κολώνα όμως τι γίνεται?

Στο σφηνωμα παλι δεν εχουμε θέμα ?

 

Γιατι πιστεύω ειναι αδύνατον (κατασκευαστικά σιγουρα οχι σωστο, οπως και η προηγούμενη λύση) να τοποθετούμε στις άκρες 3αρα μόνωση και στο κέντρο 6-7. Αυτο θεωρητικά θα έπρεπε να γίνει και στην κατω μερια του δοκαριού και στης εσωτερική μερια της κολώνας που ερχεται σε επαφη με τοίχο κλπ κλπ

 

Τι κάνουμε λοιπόν ?

 

Χαρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σου Brasco θεέ...... Αυτό στο χωριό μου το λένε εξωτερική θεμομόνωση.....

 

Πάντως παιδιά, πέρα από το (πάντα καλοπροαίρετο καλαμπούρι), πιστεύω ότι η λύση της εξωτερική μόνωσης έχει αρκετά πλεονεκτήματα:

 

καλουπώνεις κανονικά, δεν κανιβαλίζεται η μόνωση από τα μαστόρια τις ντίζες, κλπ, δε φοβάσαι μήπως οι αποστατήρες βουλιάξουν στη μόνωση και είσαι χωρίς επικάλυψη, ελέγχεις για αδόνητα, δεν προβληματίζεται ο μάστορας τι διαστάσεις σανίδας/μπετοφόρμ θα βάλει, καλύτερη μόνωση, λιγότερες θερμογέφυρες, καλύτερη θερμοχωρητικότητα, καλύτερη θερμική άνεση, βάζεις όση μόνωση σηκώνει η τσέπη σου., δε χτίζεις/σφηνώνεις τοιχοποιΐες στα φελιζόλ, δε γεμίζουν οι τοίχοι ρηγματώσεις..... δεν κάνεις δόντια και μυστήριες προεξοχές....κ.α.

 

Έχει όμως και θέματα... όπως ότι πρέπει να διαλέξεις με προσοχή τα υλικά για σωστή διαπνοή, ο σοβάς είναι λεπτός και υπάρχει θέμα με το πάχος του (μάλλον ΜΟΝΟ ψυχολογικό τελικά και όχι ουσιαστικό). Επίσης έχεις κάποιους περιορισμούς στις αρχιτεκτονικές διακοσμήσεις, στο πως και τι μπορείς να στηρίξεις εξωτερικά, τι μπορείς να βιδώσεις....

 

Αν όμως έχεις ξεκαθαρίσει από την αρχή το τελικό σχέδιο και δεν αλλάζεις αποφάσεις διαρκώς, υπάρχουν λύσεις στα μικροπροβλήματα.

 

Ένα βασικό που έχω και δεν έχω βρει λύση, είναι τι μπορεί να κάνει κανείς αν θέλει διαξοσμητική λιθοδομή, κοινώς, τοίχο επενδεδυμένο με ΦΥΣΙΚΗ πέτρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την κατασκευή της θερμομόνωσης η εξωτερική είναι πιά μονόδρομος. Έχει πλέον μόνο πλεονεκτήματα.

Αρκεί να υπάρχουν : σωστή μελέτη, ψάξιμο των υλικών και των συνεργείων και εφαρμογή των προδιαγραφών._

 

Για τις εξωτερικές διακοσμήσεις με στοιχεία, άμα ψάξεις βρίσκεις ... φαντάσου να πληρώσεις κιόλας.

Η σύγχρονη οικοδομή δεν είναι πλέον φορτηγό για να ψάχνεις που θα κρεμάσεις το παναγιά μαζί σου ... για τις εγκαταστάσεις υπάρχουν ήδη λύσεις.

Για τις διακοσμητικές επενδύσεις, ιδού πεδίον δόξης λαμπρό για επιχειρήσεις στο μέλλον ... επενδύσεις μικρού πάχους, κολλητές, βιδωτές και με ότι υλικό θέλεις.

Πελάτες χρειάζονται για να επεκταθεί η χρήση τους ή για να βελτιωθούν παραπέρα ...

Εκτός αν θέλουμε να κρεμάνε τα πρώην φτηνά εξωχώρια συνεργεία (γιατί ξέρουν αυτοί..) τις πέτρες πάνω από τα κεφάλια των παιδιών μας ... κάτι σαν τζόγος δηλαδή ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

FouksMechMech μια καλή λύση είναι τα σενάζ. Ανά 0,70-1,00 μ. στο ύψος, μπορείς να προεκτείνεις και αυτό της τοιχοποιίας πλήρωσης, ώστε να έχεις ένα σφήνωμα στην επένδυσή σου. Αν ξεκινάς από ύψος, π.χ. στον 1ο όροφο πάνω απο πιλοτί, κάνεις μια μικρή μαρκίζα στο σκυρόδεμα της πλάκας, σαν βάση. Γυρίζεις και την θερμομόνωση γύρω από το σενάζ για να μην έχεις θερμογέφυρες. Αν πάλι βάλεις λεπτές πλάκες για επένδυση, βίδωμα όπως η ορθομαρμάρωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Και θα πατήσει η πέτρα πάνω στο - ντυμένο με μόνωση - πρέκι ???

 

Δε μου αρέσει και τόσο σαν ιδέα. Μια λύση είναι αυτή που λές, με θερμογέφυρα όμως. Δηλαδή, πέταξη στην πλάκα ή/και στο σενάζ, ώστε να δημιουργηθεί ένα "δόντι" που πάνω του θα χτίζεται η πέτρα.

 

Όμως και θερμογέφυρα έχεις, και κίνδυνο ανατροπής (???) της τοιχοποιΐας (αν το κάνεις σε σενάζ).Μεγάλο ρε γαμώτο το βάρος που θα φέρει το σενάζ.....

Δεν είμαι ΠΜ, αλλά μου "φαίνεται" μεγάλο το βάρος της επένδυσης όσο και δυνατό να είναι το πρέκι.

 

Δεν το έχω πολύ-ψάξει, σίγουρα υπάρχουν λύσεις βελτιστοποίησης.... Μην ξεχνάμε, ότι καμμιά φορά θα πρέπει να θυσιάσουμε την αισθητική, ή τη θερμομόνωση, για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εντάξει, δε χάλασε ο κόσμος αν έχουμε και 2, 3 θερμογέφυρες.....

Link to comment
Share on other sites

στην εικόνα με το σπίτι η τελική εφαρμογή και στην άλλη το υλικό

 

 

 

 

 
 

post-25466-0-90724200-1426667490_thumb.jpg

post-25466-0-32302800-1426667497.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους στατικούς Π/Μ.

 

Σας έχει τύχει να κάνετε αυτοψία μετά από σεισμό σε ακίνητο με εξωτερική θερμομόνωση;

 

Αν ναι, πως κάνατε την αυτοψία;

Μια ρωγμή δομικού στοιχείου περνάει έξω από την θερμομόνωση ή όχι;

 

 

Γενικά ήσασταν ικανοποιημένοι από την αυτοψία ή σας είχαν μείνει αμφιβολίες για τυχόν "τυφλά" σημεία πίσω από θερμομόνωση;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

 

Έχει βγάλει άκρη κάποιος συνάδελφος με το κατασκευαστικό θέμα της εξωτερικής τοιχοποιϊας; Ετοιμάζω φάκελο για πολεοδομία και με αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ αναρωτιέμαι αν θα περάσει, όταν δείξω ότι ο εξωτερικός τοίχος θα "πατήσει" εν μέρει στη μόνωση του Φ.Ο......

Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες πια θεωρούνται

και δεν ελέγχονται όπως παλιά.

Άρα μην σε απασχολεί για το εαν θα περάσει.

Το μόνο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι η ευστάθεια του τοίχου

η οποία θα εξαρτάται από το πόσο τούβλο θα βρίσκεται πάνω από την μόνωση και πόσο πάνω από το μπετόν.

Υπ' όψην πως πριν λίγα χρόνια 3 εκ από το εξωτερικό κτίσιμο πατούσε πάνω στην μόνωση της δοκού και δεν μας προβλημάτιζε ιδιαιτέρως...

 

Εξωτερική θερμομόνωση γιατί την αποκλείεις;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.