Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική... πατριδογνωσία!


AlexisPap

Recommended Posts

υπάρχουν και άλλα, ο μηχανικός ήταν ο Δημήτριος Καλλίας και αυτό είναι το τυπικό τετρατάξιο. Υπάρχουν και άλλοι τύποι.

16002996_1875502196028245_37574550274011

a018_8.jpg

Edited by nvel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, nvel said:

υπάρχουν και άλλα

 

a018_8.jpg

αυτό είναι ας πούμε παραλλαγή και θα έλεγα κακέκτυπη συγκριτικά ....(δεν διατηρεί κάν την λογική των αρμονικών του αρχικού)

Link to comment
Share on other sites

είναι το ίδιο και στις δυο φωτογραφίες με διαφορά πολλών δεκαετιών

περισσότερα για τα σχολεία πριν τον πόλεμο εδώ

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην ίδια θέση μπορεί να είναι... (δεν τσέκαρα ακόμα ΄φωτο σου) αλλά δεν είναι το ίδιο κτήριο.... 

(έπεσε το αρχικό, το έριξαν, δεν ξέρω.... ( πάω να δώ λινκ σου)

 

Link to comment
Share on other sites

Χε, χε, λύθηκε όντως! Τα σχολειά των αρχικών φωτογραφιών βρίσκονται σε Αμφιλοχία και Αιτωλικό. Έχουν στην είσοδο την κλασσική επιγραφή "Δωρεά Ανδρέα Συγγρού" και λειτουργούν ακόμη ως δημοτικά.

Η ιστορία ξεκινάει λοιπόν με τον νομομηχανικό Δημήτρη Καλλία, επί Καποδίστρια, που σχεδίασε μια σειρά από τυπικά διδακτήρια (δεν είναι μόνο τα σχέδια των φώτο, είναι καμιά δεκαριά τύποι συνολικά). Από οικονομικής απόψεως το εγχείρημα πήγε λίγο στραβά, και πολλά από αυτά τα χρηματοδότησε ο Συγγρός... Φυσικά, δεν χτίστηκαν όλα επί Καποδίστρια, κάποια είναι πολύ μεταγενέστερα, ίσως και του μεσοπολέμου.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

ναι, μόλις μου επιβεβαίωσες ότι ήταν σχολείο το είχα δεδομένα ότι θα υπήρχαν αρκετές τυπολογίες.

Υπάρχει τεράστιο ανάλογο υλικό και απο Ιταλία και Γαλλία.... είμαι σίγουρος πως πολλές χώρες θα έχουν φυσικά.

 

Χρήσιμο το βιβλίο σε με μορφή PDF που μας έδωσε ο συνάδερφος nvel ... φυσικά επιμένω ότι το παραδειγμα των 2 που έβαλε δεν είναι το ίδιο κτήριο κι ας είναι στο ίδιο Οικόπεδο. Μου θυμίζει το νεότερο σαν να είχε πέσει (με οποιοδήποτε τρόπο) το παλιό και μετά μερικά ή αρκετά χρόνια ανέλαβε μάστορας ή εργολάβος να το ξαναφτιάξει εξ αρχής σαν το παλιό και έκανε ότι θυμόταν ..... στο περίπου δηλαδη.... καμία σχέση με την αρχική τυπολογία. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο σχολείο έχει περάσει πολλούς σεισμούς και στην δεκαετία του '70 έγινε έτσι με τις επιδιορθώσεις, δεν νομίζω ότι είχε γκρεμιστεί εντελώς

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nvel said:

....έγινε έτσι με τις επιδιορθώσεις, δεν νομίζω ότι είχε γκρεμιστεί εντελώς

Δεν μπορώ φυσικά να γνωρίζω απο μια απλή φωτογραφία τι έγινε και τι δεν έγινε.

Δες όμως και μόνος σου.... 

πιο κοντό. περίπου 1/3 του υψους πιο κοντό. Δες υψος ανθρώπων στην πρώτη φώτο (ανθρωπος περίπου 1,70-1,8 υψος) σε σχέση με το κτήριο τότε και δες ύψος του "επιδιορθωμένου". Συσχέτισε το ύψος στο νέο με την πόρτα στην μάντα πχ.

Μέτρα ανοίγματα (το ένα 7 νομίζω, το άλλο 5)

Παράθυρα κούτελα κλπ κλπ

μη πούμε για στέγη και άλλο σχήμα και άλλα δεσίματα κλπ κλπ...

Το πιο πιθανό αν το ψάξει κάποιος σε βάθος είναι να εχουν ίδιο περιτυπωμα το όλο κτήριο για να μη χαθούν οι τοίχοι (φέροντες) θεμελίωσης .... μεγάλη φασαρία να τα φτιάξεις εξ αρχης αν τα έχεις και παθαίνουν μικρότερη βλάβη απο τους άνω τοίχους.

 

Είναι αυτό που λέμε στο περίπου κι απο μακρία και με ιδιαίτερα βιαστική ματία μοιάζει.....

(Και η Μονικα Μπελούση απο μακριά μπορεί να μοιάζει στην Μπελούση... αλλα απο πολύ μακριά)

 

Ξέρεις οδο και αριθμό?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ιστορικές επανορθώσεις ...

Ο νομομηχανικός Δημήτρης Καλλίας ήταν Πολιτικός Μηχανικός του Πολυτεχνείου της Γάνδης. Ήταν διευθυντής των Τεχνικών Υπηρεσιών του νομού Αττικής την περίοδο 1880-1890.

Η σειρά των σχεδίων προτύπων σχολείων που σχεδίασε ο ίδιος στη δεκαετία 1880-1890, αποτέλεσε τη σχεδιαστική βάση του διατάγματος "περί σχολικών κτηρίων" του 1894. Με βάση το διάταγμα αυτό και τα σχέδια Καλλία, ανάμεσα στα έτη 1895-1920, χρηματοδοτηθηκαν από το ελληνικό δημόσιο και μερικώς από το Ίδρυμα του Αντρέα Συγγρού περίπου 500 σχολεία στην τότε Ελλάδα. Και μεταξύ 1920-1930 άλλα 1000 με μερική χρηματοδότηση.

Τα σχέδια αυτά αποτέλεσαν την πρώτη οργανωμένη προσπάθεια του ελληνικού κράτους για σχολική στέγη με προδιαγραφές και χρησιμοποιήθηκαν ως βάση σχεδιασμού και από πολλά άλλα διδακτήρια της χώρας που χρηματοδοτήθηκαν από πρωτοβουλίες πολιτών ή κοινοτήτων (στο χωριό μου το 1914-1917).

Παραθέτω ένα αντίγραφο του πρωτότυπου τυπικού μονοθέσιου Β τύπου (κάτω δεξιά υπογραφή Καλλία). Αν κάποιος ενδιαφέρεται για κάποιο συγκεκριμένο τύπο ας μου στείλει pm γιατί έχω ψηφιοποιημένο αντίγραφο του μεγαλύτερου μέρους των σχετικών σχεδίων από τα ΓΑΚ ...

A.jpg

 

Αναλυτικότερες πληροφορίες στη σελ.167 του βιβλίου στο link που παρέθεσε παραπάνω ο συνάδελφος nvel ...

 

 

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://goo.gl/maps/dHYF9Q3w6LK2

Υπάρχει στην Κύμη , το 1ο δημοτικό εξατάξιο και δυστυχώς τα τελευταία χρόνια καμένο από φωτιά που έβαλε άμοιρος δάσκαλος με ψυχολογικά προβλήματα .

στο Αρχείο του υπουργείου Παιδείας υπάρχει όλη η σειρά των σχεδίων των «σχολείων του Καλλία» στο οποίο περιλαμβάνεται και το σχολείο της Κύμης, που ανήκει στην κατηγορία τύπου των «εξαταξίων», παρόμοιο ακριβώς είναι το Εξατάξιο Δημοτικό Σχολείο Κορωπίου, σχέδια των οποίων είναι δημοσιευμένα και στο περιοδικό «Αρχιμήδης», τεύχος 2, Ιούνιος του 1906, παλαιές φωτογραφίες τους υπάρχουν επίσης στο Αρχείο της Εμπορικής Τραπέζης (Μάρω Αδάμη «Ο Δ. Καλλίας και το σχολικό κτίριο» έκδ. Ε.Μ. Πολυτεχνείου, Αθήνα 1986, πίνακες 10, 21 και 22, τα σχέδια είναι του 1898, το σχολείο οικοδομήθηκε το 1902 ή το 1903).

Τα παραπάνω από δημοσιεύσεις στην κόντρα που υπάρχει σε τοπικό επίπεδο για την αποκατάσταση , η οποία τελικά θα προχωρήσει .

Το σχολείο από την πίσω πλευρά είναι διόροφο λόγω της κλίσης του εδάφους .

797561-185-660x330.jpg

sxoleio_kimis.jpg

oldphotos0001399640142.jpg

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.