Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική... πατριδογνωσία!


AlexisPap

Recommended Posts

Και κάτι για τον φίλο μας τον Καρυστινό.

Κάρυστος του 1963 στην ταινία Ο άσωτος.

Από τότε φαίνεται αγάπησε την Κάρυστο ο Δήμος Σταρένιος και την έκανε τόπο διακοπών του, όπως μας έχεις ήδη πεί.

 

 

http://youtu.be/ISbIchhxzFw

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αυτή η γέφυρα μέγα τεχνικό έργο υπάρχει από τότε που ήμουν μικρός δηλαδή εδώ και 40 χρόνια και συνδέει δυο τμήματα του χωριού μου από έναν κεντρικό μονοπάτι Σε αυτά όλα τα χρόνια ,παρότι υπάρχουν στο χωριό μου πολλά βενετσιάνικα και τούρκικα γεφύρια , και ένα από μπετόν λίγο μετά την γέννησή μου (πριν 47 χρόνια) , δεν έγινε άλλη κατασκευή πλην αυτής της φωτογραφίας τα υπόλοιπα 40 χρόνια Αυτό είναι το κράτος των Αθηνών των τελευταίων 40 χρόνων  Επίσης μπορείτε να θαυμάσετε και το αγωγό του νερού με τον οποίον υδρεύεται το χωριό μου  (από αμίαντο φυσικά) που περνά κάτω από την ξύλινη γέφυρα , αν υπάρχει όραμα σε μια χώρα βρίσκονται και οι επιστημονικές λύσεις των προβλημάτων , όπως βλέπουμε στην φωτογραφία  

post-65466-0-54363200-1398186960_thumb.jpg

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

όταν ο μηχανικός γίνεται και αρχαιολόγος Ανακαλύψαμε με την Αρχαιλόγο και χάρη στο έμπειρο μάτι της , σε κτήμα που ζήτησα έγκριση από αρχαιολογία και πλησίον αρχαίου Ρωμαϊκού λατομείου κολώνες , γούρνες και μια σειρά κατασκευών από μάρμαρο που προφανώς οι Ρωμαίοι φόρτωναν σε πλοία και που έμειναν εκεί κοντά στην θάλασσα ,περιμένοντας ακόμη και σήμερα , μάταια ένα Ρωμαϊκό πλοίο Ετσι εκτός από τις κολώνες στους Μύλους , έχουμε και τις κολώνες στο δρόμο προς τους Αγίους - Καστρί

 

 

 

post-65466-0-43452900-1401360440_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα στενά του Αλιάκμωνα -περιοχή Natura- βρίσκεται μία σειρά φραγμάτων. Από το Αρδευτικό φράγμα δίπλα στην Βέροια, μέχρι το φράγμα του Πολύφυτου, ανατολικά της Κοζάνης. Στην ΒΔ πλευρά του φαραγκιού στο μέσο του αντερείσματος, περνάει η Εγνατία Οδός που ανηφορίζει για Κοζάνη. Στην απέναντι, ΝΑ πλευρά, στο υπάρχει ένας δρόμος που εξυπηρετεί τα φράγματα Ασωμάτων και Σφηκιάς, καθώς και την ίδια την Σφηκιά.

 

Στον δρόμο αυτό η κυκλοφορία οχημάτων είναι ελάχιστη. Κάτι που, μαζί με την εξαιρετική βατότητα, το εκπάγλου καλονής περιβάλλον και την εγγύτητα των λιμνών, τον καθιστά ιδανικό για ποδηλασία, τρέξιμο ή περπάτημα. Το οποίο -φυσικά- οι Βεροιώτες εκμεταλλεύονται συστηματικά, με αποτέλεσμα να αποτελεί έναν από τους ποιο πολυσύχναστους σε πεζούς ορεινούς δρόμους.

 

 

post-33892-0-58071300-1402311649_thumb.jpg

 

 

 

Τι άλλο θα δει ο μηχανικός σε αυτό το μέρος:

 

Τα φράγματα Ασωμάτων και Σφηκιάς.

Τις κατασκευές της Εγνατίας, που όταν την διασχίζεις δεν μπορείς να αντιληφθείς το μέγεθός τους.

post-33892-0-29665800-1402311616_thumb.jpg

 

Ο αρχιτέκτονας θα θαυμάσει αρκετά γκράφιτι υψηλής τέχνης, από αυτά που σπάνια βλέπει κανείς. Κάποιοι ίσως δεν είδατε ποτέ τόσα πολλά καλά γκράφιτι μαζεμένα σε έναν δρόμο...

 

post-33892-0-54930900-1402311636_thumb.jpg

 

post-33892-0-24953000-1402311626_thumb.jpg

 

 

 

Στενά Αλιάκμωνα, 40°26'21''Β, 22°12'38''Α.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το κτήριο του ευεργέτη Θ Κότσικα με καταγωγή από το χωρίο μου που στεγάζει το δημοτικό σχολείο της πόλης μου και που είμαι περήφανος γιατί την μελέτη της ανάπλασης του , που αφορούσε την στέγη που είχε στην πρώτη του φωτογραφία και δεν υπήρχε όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και την αποκατάσταση των όψεων , έκανα εγώ μαζί με τον νέο δήμαρχο και συνάδελφο   Δείγμα των έργων και της αρχιτεκτονικής που πλέον ανήκουν στο μακρινό παρελθόν για την Ελληνική περιφέρεια του 2014

 

10377438_943504645675555_725930564941154

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Στεγανοποίηση χωμάτινης στέγης στα Αντιά Καρυστίας 

post-65466-0-44952400-1429472409_thumb.jpg

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εκκλησάκι από την εποχή της Τουρκοκρατίας Εχει κτιστεί στενόμακρο για να μην μπαίνουν μέσα με τα άλογα οι Τούρκοι και να το βεβηλώνουν Πριν λίγες μέρες στήθηκε εκεί σε κονάκι κτηνοτρόφου γλέντι , μετά την λειτουργία 

 

11147581_993777283980610_164472598430198

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

περνάω καθημερινά από εκεί , αλλά σήμερα πρόσεξα το τρόπο κατασκευής του προβόλου 

post-65466-0-01746500-1483297016_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.