Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση υποστυλώματος - δοκού στον ασθενή άξονα


 
belbos

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω πως σχεδιάζετε/υπολογίζετε τη σύνδεση μεταξύ υποστυλώματος και δοκού στον ασθενή άξονα του υποστυλώματος στη περίπτωση που η δοκός έχει μεγαλύτερες διαστάσεις από το υποστύλωμα ώστε να μην μπορεί να χωρέσει ανάμεσα από τα πέλματα και να ενωθεί στον κορμό αυτού μέσω γωνιακών.

 

Κόβουμε το πέλμα στο σημείο αυτό, το στενεύουμε δηλαδή ώστε να χωρέσει, και μετά αυξάνουμε τοπικά το πάχος του με συγκόλληση νεύρου. Easy! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατασκευαστικα είναι προφανές ότι γίνεται... Πώς όμως γίνεται ο υπολογισμός? Ο Ευροκώδικας δεν προβλέπει τέτοιου είδους συνδέσεις, νομίζω. Πως λοιπόν υπολογίζει κανείς την συμπεριφορά των ελασμάτων του υποστυλώματος?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι ενδιαφέρουσες αυτές οι συνδέσεις . Το θέμα είναι πόσοι διαθέτουν τέτοια λογισμικά :( ; !

Link to comment
Share on other sites

είναι εξαιρετικά δύσκολη πάντως μια σύνδεση έδρασης με πεπερασμένα.

Υπάρχουν θέματα επαφής που προσομοιώνονται πολύ δύσκολα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aρη η ερωτηση δεν ηταν για εδραση...

 

Γενικα βεβαια ειναι θεμα ολοκληρης διπλωματικης, μην πω μεταπτυχιακης μια τετοια προσομοιωση, ειδικα αν αρχισεις και βαζεις και κοχλιες και συγκολλησεις και πεπερασμενα τριβης και δεν συμμαζευεται...

 

Οπως ειπε και spy1551 φυσικα ΔΕΝ πληρωνεται κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω περιπτωση συνδεσης δοκου-στυλου στον ασθενη αξονα..

Ο στυλος ειναι ΗΕΑ260 και η δοκος ΙΡΕ300...

Η δοκος ειναι προβολος (φουρουσι) που θα στηριξει πλακα συμμικτη πλατους 1.4μ...

Στη συνεχεια του προβολου, στο προηγουμενο φατνωμα, δεν εχω συνδεση ροπης, αλλα αρθωτη συνδεση κεφαλοδοκου με στυλου..

Πιστευετε οτι κατι τετοιο εινια εφικτο???

 

Σε αυτην την περίπτωση το σωστότερο είναι να κανεις την λεγόμενη κεφαλοδοκό ίδια διατομη με την δοκό προβολο, να τις συνδέσεις μεταξυ τους με μετωπική πλάκα με προεξέχουσα σειρά κοχλιών (άνω), και να τα συνδεσεις μόνο στον κορμο του στύλου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτο σκεφτόμουνα και εγώ οταν έβλεπα τη φωτογραφία του. Κι εγώ μάλλον αυτο θα έκανα... κατι σαν συνεχή δοκό. Και είσαι καλυμένος και από πλευράς ευρωκώδικα (ΕΝ 1993-1-8 $ 6.2.7 ). Αν δεν τα λεω καλα διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.