Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός ΙΚΑ και το Πρόγραμμα ΟΑΕΔ για Νέους Επιστήμονες


Τινάκι

Recommended Posts

Παιδιά, αν βρω μία δουλειά ως μη μηχανικός αλλά ως κανονική μισθωτή υπάλληλος με μηνιαίο μισθό και ΙΚΑ ασφάλιση (π.χ. ΙΚΕΑ ή Hondos Center), εξακολουθώ να έχω δικαίωμα συμμετοχής στο συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες;

 

Αν όχι, αυτό αφορά μόνο στην αρχή (στην αίτηση συμμετοχής) ή καθόλη τη διάρκεια του προγράμματος οπότε και θα πρέπει κανείς να επιστρέψει τα χρήματα στον ΟΑΕΔ;

 

Το ίδιο ισχύει και όταν η μη μηχανικού αυτή δουλεία θα είναι με σύμβαση συγκεκριμένης χρονικής διάρκειας (π.χ. 6 μήνες μόνο) και όχι μόνιμη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν βρω μία δουλειά ως μη μηχανικός αλλά ως κανονική μισθωτή υπάλληλος με μηνιαίο μισθό και ΙΚΑ ασφάλιση (π.χ. ΙΚΕΑ ή Hondos Center), εξακολουθώ να έχω δικαίωμα συμμετοχής στο συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες;

 

Αν όχι, αυτό αφορά μόνο στην αρχή (στην αίτηση συμμετοχής) ή καθόλη τη διάρκεια του προγράμματος οπότε και θα πρέπει κανείς να επιστρέψει τα χρήματα στον ΟΑΕΔ;

 

 

Διάβασε με προσοχή τους όρους (υποχρεώσεις) για το σχετικό πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Στον τοπικό ΟΑΕΔ μού απάντησαν ότι δεν επιτρέπεται να δουλέψω πουθενά ως μισθωτή (μόνο με μπλοκάκι και για δουλειά μηχανικού επιτρέπεται), άλλα άκουσα συνάδελφο να ισχυρίζεται ότι από τη στιγμή που η δουλειά είναι άσχετη με το επαγγελμα του μηχανικού και από τη στιγμή που θα πληρώνω από μόνη μου ΤΣΜΕΔΕ, δεν υπάρχει πρόβλημα εξόδου από το πρόγραμμα.

 

 

Πάντως στο πληροφοριακό έντυπο του προγράμματος (σελ. 6) αναγράφεται:

 

θ) Να απασχολούνται στο χώρο δραστηριότητάς τους και να είναι ασφαλισμένοι κατά κύριο λόγο στον Ασφαλιστικό Φορέα που υπάγεται η επιχείρηση. Οι ενδιαφερόμενοι δε θα πρέπει να παρέχουν τις υπηρεσίες τους με σχέση εξαρτημένης εργασίας σε χώρους άλλων επιχειρήσεων ή Φορέων.

 

Αυτό το "με σχέση εξαρτημένης εργασίας" μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος; Εγώ εκεί πωλήτρια θα είμαι για λίγους μήνες και όχι μηχανικός. Και αν τύχει ποτέ κανείς πελάτης στο γραφείο μου τότε στον ελεύθερο χρόνο μου θα δουλεύω παράλληλα και ως ελεύθερη επαγγελματίας μηχανικός.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως θα το καταλάβουν οτι είσαι μισθωτόςεάν προσληφθείς εντός του 2011?

Εγώ πήρα την επιδότηση (είμαι 3ο χρόνο) και ουδέποτε μου ζήτησαν κάτι που να δείχνει οτι δεν είσαι μισθωτός. (Δεν είμαι αλλά έχω απορία πως ελέγχεται)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έγω κατάλαβα τελικά ότι δεν μπορεί κάποιος να παρέχει τις υπηρεσίες σχετικές με το επάγγελμά του. Αν έχει βρει και μία άσχετη προς τις υπηρεσίες του δουλειά δεν υπάρχει πρόβλημα, πιστεύω. Έτσι το μεταφράζω εγώ καθότι δεν αναφέρεται ρητά το αντίθετο! Επίσης δεν αναφέρεται ρητά ότι πρέπει να απασχολείται μόνο στο χώρο δραστηριότητάς του και πουθενά αλλού παράλληλα.

 

Το σίγουρο είναι ότι ο κάθε υπάλληλος στον ΟΑΕΔ θα καταλάβει διαφορετικά πράγματα ανάλογα με την προσωπική μετάφραση που θα κάνει. Άρα δεν αξίζει να χάσει κανείς το πρόγραμμα για τέτοιους λόγους, επειδή ένας υπάλληλος στην Αθήνα είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ένας στη Θεσσαλονίκη ότι υπάρχει. Και αν μετά στραβώσει κάτι μπορεί να κάνει ο ΝΕΕ ένσταση ή και μήνυση αν χρειαστεί.

 

Άσε που δεν ορίζει το φυλλάδιο αν η λέξη "χώρος" αναφέρεται σε φυσικό χώρο 3 διαστάσεων ή σε τομέα (το πεδίο) της δραστηριότητας.

 

Πιάσε το αυγό και κούρευτο, που λένε!

Link to comment
Share on other sites

.....Πιάσε το αυγό και κούρευτο, που λένε!

 

Όχι μόνο δεν δικαιούμαστε να μπούμε στο ταμείο ΟΑΕΔ αλλά..... σύμφωνα με το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα θα πληρώνουμε και μηνιαίως 10 € υπέρ ΟΑΕΔ!!!!!!

 

Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.