Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος υποστήριξης-συντήρησης λογισμικού Η/Υ.


Recommended Posts

χαχαχαχαχαχα

 

ότι να ναι ζητάνε

 

μου ήρθε της civiltech για το civil 350€ περίπου, αν θυμάμαι καλά γιατί το έσκισα αμέσως από τα νεύρα μου.

 

8-)

 

το παραπανω πως το σκιζω στην οθονη;

Link to comment
Share on other sites

B-logica - B-Maps

 

Αντικειμενικές αξίες κλπ

 

Αναβάθμιση+υποστήριξη : 170,00€+ΦΠΑ

 

περιλαμβάνει και τα updates σε περίπτωση αλλαγής πινάκων ΥΠΟΙΟ.

 

Επίσης μου έκανε θετική εντύπωση ότι επικοινώνησαν να με ενημερώσουν και μου είπαν.

"Αφού δεν είχαμε κάνει update πιο πριν και δεν είχε αλλάξει κάτι γιατί να σας ζητούσαμε χρήματα;"

 

πραγματικά μου έκανε εντύπωση στα πλαίσια των παράλογων απαιτήσεων άλλων.

 

Για Civiltech......................συνάδελφε γιώργο.........δεν ιδρώνει ο αυτίς τους. :mrgreen:Τα έχουν πιάσει καλά και δεν τους νοιάζει τι λέμε ή τι περνάμε.

Link to comment
Share on other sites

Για προϊόντα AutoDesk ?

 

Revit Architecture, AutoCAD, Max Design... Περίπου 1200 + ΦΠΑ

Αν κάνεις το λάθος και δεν πληρώσεις, η αναβάθμιση μέχρι τώρα ήταν περίπου ίδια με τις συνδρομές, αλλά από φέτος γίνεται περίπου το 40-50% της αξίας.

 

Οσο για τις αμοιβές, χρησιμοποιώ της Insoft και το προτιμώ , είχα το Civil και δεν με βόλευε...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, άλλο το συμβόλαιο συντήρησης και άλλο η αναβάθμιση...

Δηλαδή, αναλόγως το software, υπάρχουν κάποια που απλώς αναβαθμίζονται... Δηλαδή το να πάρω το ACAD 2010 είναι επιλογή μου, δεν υπάρχει καμία ανάγκη για την αναβάθμιση, ακόμη και το ACAD 2000 είναι πλήρως ικανό πρόγραμμα...

Οι διαφορές είναι ότι οι γενικές συνθήκες σε κάνουν τελικά να προχωρήσεις στην αναβάθμιση και μόνο κάποιος που συνειδητά θέλει να μείνει πίσω δεν παίρνει νέες εκδόσεις... Δηλαδή, η ύπαρξη 64bit εκδόσεων... Σε προγράμματα σχεδιαστικά ή φωτοεαλισμού είναι απαραίτητο... Στο MS Office προφανώς όχι... κάτσε και με το Office 2000 τί έγινε?

Υπάρχει άλλο πρόβλημα με μερικά software...Για παράδειγμα η Autodesk στο User License αποκλείει τη μεταβίβαση της αδείας... Δηλαδή δεν σου επιτρέπει να πουλήσεις το πρόγραμμα, οπότε αν άλλος το πάρει δεν έχει τα δικαιώματα που έχεις εσύ... δηλαδή δεν μπορεί να υπάρχει συνδρομή στο όνομά του... Φορολογικά βέβαια εφόσον υπάρχει τιμολόγιο καλύπτεσαι, αλλά δεν σε καλύπτει η εταιρία... Περίεργο δεν είναι? Αντιθέτως σε πολλές εταιρίες software κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι ελληνικές εταιρείες τεχνικού λογισμικού που έχουν ως πολιτική τους τα συμβόμαια συντήρησης όπως τα ονομάζουν, ενσωματώνουν στις νέες εκδόσεις που αποτελούν αναβαθμίσεις των προηγούμενων και διορθώσεις σφαλμάτων.

Άποψή μου είναι ότι αυτά έπρεπε να δίνονται χωριστά και να είναι δωρεάν καθότι οφείλονται σε δική τους υπαιτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την 4M γι' αυτό το θέμα (διαχωρισμός κόστους υποστήριξης και αναβαθμίσεων) με αφορμή το συμβόλαιο

για το Strad (του οποίου είμαι ευτυχής:lol: κάτοχος).

Η απάντηση ήταν: "Εεεε ναι, εεεε θα το κοιτάξουμε, εεεεε θα δούμε."

Τα κέρδη των εταιρειών λογισμικού προέρχονται -κυρίως- από αυτά τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι ελληνικές εταιρείες τεχνικού λογισμικού που έχουν ως πολιτική τους τα συμβόμαια συντήρησης όπως τα ονομάζουν, ενσωματώνουν στις νέες εκδόσεις που αποτελούν αναβαθμίσεις των προηγούμενων και διορθώσεις σφαλμάτων.

Άποψή μου είναι ότι αυτά έπρεπε να δίνονται χωριστά και να είναι δωρεάν καθότι οφείλονται σε δική τους υπαιτιότητα.

Συμφωνω απολυτα. Μου την σπάει όταν τους πέρνω τηλεφωνο και μου λένε οτι αυτο ειναι αδυναμια του προγραμματος και θα το φτιαξουν στην επομενη αναβάθμιση, που φυσικα την πληρωνω...ενω θα επρεπε να μου δινουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.