Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος εργασιών σύνδεσης στο δίκτυο της ΔΕΗ


bmw_

Recommended Posts

Να δούμε...φυσικά όταν θα έχω απάντηση από τη ΔΕΗ θα ενημερώσω...εννοείται ότι αν κάποιος άλλος έχει εμπειρία επί του θέματος όπως ο συνάδερφος petsis (τον οποίο και ευχαριστώ ιδιαιτέρως), καλό θα είναι να την μοιραστεί μαζί μας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φίλος petsis ανέβασε 3 όρους, βλέπουμε οτι σε 2 απο τις 3 περιπτώσεις θα χρειαστει εναεριος Υ/Σ 20/0.4 εξοπλισμένος με μετασχηματιστη 160 KVA.

 

Η ερώτηση ειναι ,ο μετασχηματιστης 160 KVA ειναι απολύτως απαραιτητος ή ακόμα κι ένας 100 KVA μπορει να κανει το ίδιο καλά τη δουλεια του;

Στην περίπτωση Μ/Σ 100 KVA η παροχή θα είναι ομοίως Νο 6 ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας ενημέρωσαν απο τη ΔΕΗ ότι για τον λόγο ότι ο δρόμος των 500μ. είναι ιδιωτικός (έχει ανοιχθεί από κάποιον ιδιώτη, για να περνάει ξυλεία), δεν μπορούν να περάσουν απο εκεί. Και θα κάνουν τον κύκλο, ήτοι 800μ. Μάλλον θα κλάψουμε όταν δούμε τους όρους σύνδεσης...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας ενημέρωσαν απο τη ΔΕΗ ότι για τον λόγο ότι ο δρόμος των 500μ. είναι ιδιωτικός (έχει ανοιχθεί από κάποιον ιδιώτη, για να περνάει ξυλεία), δεν μπορούν να περάσουν απο εκεί. Και θα κάνουν τον κύκλο, ήτοι 800μ. Μάλλον θα κλάψουμε όταν δούμε τους όρους σύνδεσης...

 

Φ/Β σε 810 μ απόσταση έχει λάβει ΟΣ 54.800 € + ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Φ/Β σε 810 μ απόσταση έχει λάβει ΟΣ 54.800 € + ΦΠΑ.

 

Wow... Πολλά εεε?

Τι γραμμή και με τι χαρακτηριστικά?Δλδ τι αγωγό, Υ/Σ, παροχή κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Για τα 810 μέτρα , λιγακι αλμυρη η τιμη, μέχρι 45.000 ευρώ πιο "λογική".

 

Τώρα σας λέω για γνωστη μου περίπτωση

 

1)Επέκταση Μ.Τ. 30 μέτρα με αγωγους 35 mm2 ACSR

2)Υ/Σ 20/0.4 KV με μετασχηματιστη 100 KVA

3)Τριφασική παροχή ΧΤ

4) Ρολόι εισερχόμενης εξερχόμενης με GSM modem

 

Η μπίλια έκατσε στα 12.500 ευρώ + ΦΠΑ

 

Τα 100 KVA του μετασχηματιστή δε σας φαινονται "λιγα" ;

Άραγε η δαπάνη αυτή θεωρείται πάγιο επένδυσης;Υπάρχουν αποσβέσεις οπως και στον υπόλοιπο εξοπλισμο;Δε θα ηταν πιο σωστό να υπάρχει ομοίως απαλλαγη ΦΠΑ στο μεγαλύτερο μέρος του (εκάστοτε) ποσου , εκεινο που αφορά τα υλικά;

Link to comment
Share on other sites

rodag προφανώς ο μελετητής θεώρησε ότι ο Μ/Σ 100 kVA αρκεί... Αν με ρωτάς, και γω λίγο το βρίσκω... Συνήθως εμείς κάναμε υποσταθμούς 160 ή 250 kVA

Η τιμή φυσιολογική...

 

Τώρα για τις αποσβέσεις κτλ, δε ξέρω πως γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Τα 100 kVA για τον Μ/Σ είναι ακριβώς αυτό που πρέπει για ένα πάρκο 100 kW, ούτε λίγα ούτε πολλά.

 

Όσο το δεύτερο ερώτημα, αν έχω εννοήσει καλώς, το δίκτυο τροφοδοσίας ανήκει εξολοκλήρου στη ΔΕΗ, παρόλο που το πληρώνει ατόφιο ο παραγωγός. Οπότε, για τι αποσβέσεις κτλ μιλάμε...αυτές αφορούν μόνο το κομμάτι του ΦΒ εξοπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς, αυτο το λεγόμενο συνημιτονο στα ηλεκτρολογικά δεν παιζει ρόλο στο μετασχηματιστη του Υ/Σ; Νομίζω κάπως έτσι δεν κανονίζεται και το Νουμερο της σύνδεσης όταν μια βιοτεχνία πχ ζητά τροφοδοσία για τα μηχανηματα της;

Ή μήπως εκει επειδη το ρεύμα κατεβαινει στη χαμηλη , ενώ εδώ ανεβαινει απο τη χαμηλη ,αλλάζει το σκηνικό; (Η λογική μου λεει πως οχι πάντως).

 

Αν αρκει ο 100 KVA καλύτερα για τον παραγωγό γιατι του βγαινει λιγότερα.Αλλά αρκεί; Σκέφτομαι μηπως έγινε τυπογραφικο. Εν τω μεταξυ οι οροι γραφουν οτι αυτη ειναι μια τιμολογηση κατ'εκτιμηση,και μια σατανικη σκεψη μου λεει οτι μπορει να του βγάλουν κι άλλα "δώρα" στην πορεια :twisted:, ξερω τραβηγμένο :)

 

Οι συγκεκριμένοι όροι γενικώς μου φανηκαν λιγάκι περιεργοι με την έννοια οτι στη νοτιοδυτικη μυτη του γηπέδου υπάρχει στα 40-45 μέτρα κολώνα Μέσης Τάσης τόσο στα δυτικά ,όσο και στα νότια(ίδια συνεχόμενη γραμμη). Γιατί λοιπόν να μη στησει όμορφα κι ωραια σε μια απο αυτές τις 2 κολώνες τον υποσταθμό ; Το λέω γιατι το πρωτο έργο στη λίστα όπως έγραψα πιο πάνω έιναι η επέκταση της ΜΤ κατά 30 μέτρα. Ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να τραβηξει ενα απλό συνεστραμμένο χαμηλής , τοποθετώντας τον Υ/Σ σε μια απο τις υπάρχουσες 2 κολώνες ΜΤ.

 

Όσο για τις αποσβέσεις gts007 έχεις απόλυτο δίκιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.