Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Hellas on Line ή ΟΤΕ;


ΟΩΝ

Recommended Posts

στο γραφειο πουεχω ΗΟΛ εχω προβλημα και το τηλεφωνικο κεντρο ωρες ωρες μπλοκαρει....απλα την ειχα συνδυασει με κινητα βονταφονε και ειχα εκπτωση.....τωρα θα μεταφερω κινητα κοσμοτε και σταθερο σε οτε...

 

στο σπιτι εχω οπως λεει και ο ΜΑΚΑΡ νοβα και φορθνετ.....εχω μονιμη εκτπωση ακομα και οταν αλλαξα το σταθερο σε αλλο προγραμμα το πηγα απεριοριστα προς σταθερα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ μένω Νέα Μάκρη ψηλά στο βουνό και έχω hol 24 και καλά Mbps. Download 800, upload 130. Κανένα πρόβλημα!! Και έχω και έκπτωση στα πάγια λόγω vodafone. Όμως το σταθερό το αγγίζω μόνο για τις εισερχόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω Νέα Μάκρη ψηλά στο βουνό και έχω hol 24 και καλά Mbps. Download 800, upload 130. Κανένα πρόβλημα!! Και έχω και έκπτωση στα πάγια λόγω vodafone. Όμως το σταθερό το αγγίζω μόνο για τις εισερχόμενες.

 

Τα 800 DL σημαίνουν γύρω στα 10000 Μbps DL από τα 24000 θεωρητικά αλλά 130 UL είναι πολύ δύσκολο να τα πιάνεις, όταν τα 1024 θεωρητικά που δίνουν UL και αντιστοιχούν σε 100-105 στην καλλίτερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

καλό θέμα :)

ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος...

στο γραφείο έχω τηλεφωνικό κέντρο με 4 γραμμές, από τις οποίες γνωστή είναι μόνο η μία και η οποία εμφανίζεται στις εξερχόμενες (τις υπόλοιπες τρεις τις έχω βοηθητικές είτε για εισερχόμενες είτε για εξερχόμενες)

το κακό είναι ότι επειδή έχω ΟΤΕ πληρώνω το πάγιο κανονικότατα σε όλες τις γραμμές...

υπάρχει περίπτωση σε κάποια άλλη εταιρεία (HOL, TELLAS, FORTHNET κλπ) να κρατήσω τη μία γραμμή ως ΙSDN και να κάνω τις άλλες MSN και ουσιαστικά να πληρώνω μόνο ένα πάγιο?

ρωτώντας στο ΠΛΑΙΣΙΟ για HOL μου είπαν ότι γίνεται, αλλά στη vodafone η απάντηση ήταν αρνητική... (το οποίο θεωρώ και πιθανότερο)

το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό ή είναι πολύ προχωρημένη η σκέψη μου???:):)

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από HOL! Η εξυπηρέτηση πελατών είναι απαράδεκτη. Είχα HOL αρκετά χρόνια και αυτό που ξεχείλησε το ποτήρι είναι όταν μετακόμισα και προσπάθησα να κάνω το πιό απλό, να έχω ίντερνετ στο καινούργιο σπίτι. Δύο μήνες με ταλαιπωρούσαν ώσπου τα πήρα στο κρανίο και έφυγα από την HOL και πήγα στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όχι Forthnet, εάν έχει δίκτυο στην περιοχή σου;

Η εξυπηρέτηση και το service, τον τελευταίο 1,5 χρόνο, έχει ανέβει σε πολύ καλά επίπεδα

 

Παρ'όλα αυτά, το σχετίκό forum, έχει γεμίσει 10άδες καταγγελίες για εξώδικα και οχλήσεις από εισπρακτικές εταιρείες προς συνδρομητές της forthnet για ανύπαρκτες (υποτιθέμενες) οφειλές 4 και 5 ετών πίσω...

Τα 2 τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζει η forthnet είναι το ελεϊνό λογιστήριο και το "απρόσωπο" του χαρακτήρα της. Η μόνη επιλογή που έχεις σε περίπτωση προβλήματος, είναι να μιλήσεις με τα με μηδενική κατάρτιση παιδάκια του cc και να κάνεις τάμα στη συνέχεια να λυθεί το πρόβλημά σου από τύχη. Η 2ετής εμπειρία του αδερφού μου και η αποτυχημένη (ευτυχώς όπως αποδείχτηκε) προσπάθεια μεταβασής μου στη forthnet το Φθινόπωρο του 2007, οπότε και το μόνο που κατάφερα ήταν να μπλοκάρω το νούμερό μου και να είναι αδύνατο να κάνω φορητότητα οπουδήποτε άλλου για ...8 μήνες (χωρίς ποτέ να καταφέρουν να με ενεργοποιήσουν στο δικυτό τους) αυτό έδειξαν...

Έκτοτε και αφού υπήρξαν 2 καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, και από μια σε ΙΝΚΑ και Συνήγορο του Καταναλωτή, αλλάζω πεζοδρόμιο όταν συναντώ forthnet shop... ΜΑΚΡΙΑ θα έλεγα!

Επί του τεχνικού μέρους: νομίζω ότι έχει απαράδεκτη ποιότητα ήχου η τηλεφωνία της (δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι πολύ πρόσφατα).

 

Μού έκαναν μια καλή προσφορά για να φύγω από ΟΤΕ και να πάω σε HOL. Είναι αξιόπιστη η δεύτερη, ώστε να μεταφέρω εκεί τηλέφωνο - internet;

 

Έλεγξε την προσφορά γιατί πιθανό να είναι "προσφορά". Ποτέ μην ασχοληθείς με οχλήσεις από "συνεργάτες". Όλες αυτές οι προσφορές είναι απάτη. Τσέκαρε ότι η προσφορά υπάρχει στο site της HOL και δίδεται επίσημα. Όχι ιδιαίτερα αξιόπιστη τηλεφωνία και στη HOL και με κακή ποιότητα ήχου (δυστυχώς όχι μόνο στις voip αλλά και στις POTS συνδέσεις-καλύτερη βέβαια από τη forthnet). Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις Wind (ειδικά αν έχεις κινητό Wind επίσης ή σκοπεύεις να το μεταφέρεις εκεί). Το "One" πακέτο της είναι ασυναγώνιστο αυτή τη στιγμή από θέμα κόστους. Η ποιότητα της τηλεφωνίας είναι σταθερά καλή (από την εποχή των πρώτων ημερών Tellas άλλωστε) απλά και η Wind πονάει ελαφρώς στο θέμα του support (βελτιώθηκε τελευταία βέβαια).

Εγώ εδώ και 3 πλέον (τον άλλο μήνα συμπληρώνονται) χρόνια, έχω Netone με 2 γραμμές. Η εξυπηρέτηση πελατών που έχει η Netone είναι εκτός συναγωνισμού απλά. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε κανέναν πάροχο (ούτε ΟΤΕ). Πρέπει να είναι για οικιακούς πελάτες, ανώτερη από την καλύτερη εταιρική εξυπηρέτηση οποιουδήποτε άλλου παρόχου. Έχει τα εξής μειονεκτήματα:

1) Κάλυψη μόνο στην Αττική (δεν έγραψες που είσαι)

2) Voip τηλεφωνία που ίσως δε θα το θέλεις από θέμα πρακτικότητας σε ένα γραφείο (ποιότητας καλύτερης όμως ίσως και από ISDN ΟΤΕ-σοβαρολογώ)

3) Έχει ορισμένες φορές ελαττωμένες ταχύτητες download σε μερικά Α.Κ.

Σκέφτομαι όμως μετά από 3 χρόνια (είναι αρκετά) να δοκιμάσω την τύχη μου στη Wind όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για το θέμα του χαμηλότερου κόστους.

 

υπάρχει περίπτωση σε κάποια άλλη εταιρεία (HOL, TELLAS, FORTHNET κλπ) να κρατήσω τη μία γραμμή ως ΙSDN και να κάνω τις άλλες MSN και ουσιαστικά να πληρώνω μόνο ένα πάγιο?

ρωτώντας στο ΠΛΑΙΣΙΟ για HOL μου είπαν ότι γίνεται, αλλά στη vodafone η απάντηση ήταν αρνητική... (το οποίο θεωρώ και πιθανότερο)

το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό ή είναι πολύ προχωρημένη η σκέψη μου???:):)

 

Ο μόνο πάροχος εκτός ΟΤΕ που δίνει ISDN (κανονικό ISDN όχι τα παραμύθια της HOL που εννοεί προώθηση του 2ου αριθμού στον 1ο για εισερχόμενες μόνο ή της Forthnet για 2ο νούμερο ως ...voip), είναι η Wind σε εταιρικούς πελάτες. Κανείς άλλος. Οι υπόλοιποι εφαρμόζουν τα "τεχνάσματα" που σου λέω. Δεν έχει κανείς άλλος καν υποδομή ISDN από όσο ξέρω.

Η άλλη λύση είναι να πας στη Netone το βασικό σου νούμερο ως 1η γραμμή και ένα από τα msn σου ως 2η (δίνει ακόμα γραμμές με 2 νούμερα και σε αυτές τις "περίπλοκες" γραφειοκρατικά διαδικασίες τα καταφέρνει πολύ καλά). Voip βέβαια πάντα και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις για το σπιτι υπαρχουν πολλες εναλλακτικες επιλογες,

συμβουλευεσαι το τελευταιο λογαριασμο του ΟΤΕ και με βαση τα τηλεφωνα που κανεις επιλεγεις το αντιστοιχο προγραμμα εταιρειας που σε συμφερει.

για τεχνικο γραφειο (δουλεια γενικοτερα) ωστοσο θα σου προτεινα να μεινεις στον ΟΤΕ λογω αξιοπιστιας και πιο αμεσης τεχνικης υποστηριξης ....

Link to comment
Share on other sites

@mikepaltri: Σχετικά με τα msn που ήδη έχω στον ΟΤΕ, ρώτησα την hol και μού έστειλαν e-mail με αυτήν την απάντηση:

 

"Αγαπητέ κύριε [...gp1...],

Σας επισυνάπτω την προσφορά για την οποία σας μίλησα τηλεφωνικά.

Όπως σας διαβεβαίωσα και τηλεφωνικώς, τα msn σας τα διατηρούμε μετά τη μεταβίβαση στην εταιρεία μας χωρίς κανένα επιπλέον κόστος..."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.