Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκδοση άδειας κατεδαφισης και ανέγερσης


Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι ιδιοκτήτης οικοπέδου στο οποίο βρίσκεται κτίσμα 61τμ το οποίο έχει ανεγερθεί το 1970 χωρίς άδεια.Τώρα θέλω να το κατεδαφίσω προκειμένου να χτίσω ακίνητο 80τμ.Το ακίνητο αναφέρεται στο συμβόλαιο αγοράς με υπεύθυνη δήλωση του πωλητή ότι έχει ανεγερθεί πριν το 1983.Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ αν την έχω πατήσει με αυτή την αγορά?Θα μου επιβληθούν πρόστιμα όταν θα πάω για την άδεια κατεδάφισης?Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια...............

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανονικά οταν θέλεις να κατεδαφίσεις κάτι παράνομο, ναι, κινείται διαδικασία αυθαιρέτων... Τώρα, υπάρχουν κάποιες δυνατότητες αλλά θα πρέπει να ακούσουμε πρώτα κάποιο συνάδελφο που γνωρίζει περισσότερα..

Επίσης θα βοηθούσε να μου πεις μια τοποθεσία ακινήτου... π.χ. Ξυλόκαστρο ή Πατήσια καθώς και την γενική του κατάσταση...(ετοιμόρροπο; καλή κατάσταση; κενό;)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια.Είναι στην Αρτέμιδα(Λούτσα) στην 5η ΠΕ.Το κτίσμα είναι σιδηροκατασκευή.Είναι σαν τσαντίρι.....Επίσης ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι το είχε νομιμοποιήσει με τον νόμο Τρίτση αλλά δεν έχει τωρα την δήλωση.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια....;)

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της νομιμοποίησης ψάχνεις στο δήμο ότι σου πούν...

Αλλά αν είναι ερείπιο ή εύκολο να το χαλάσεις, τότε ....

και ας με συγχωρήσουν οι συνάδελφοι για τη ΚΑΚΗ συμβουλή που θα δώσω...

... καλύτερα αν μπορείς να ρίξεις τη στέγη και να παρουσιαστεί ως ερείπιο, κατεστραμένο και να γλυτώσεις εύκολα... αλλιώς, αν φαίνεται ακέραιο κτίσμα νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα...

Επαναλαμβάνω όμως ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ κάποιον άλλο, καλύτερο γνώστη των πραγμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.Να προσθέσω πως ο μηχανικός μου ανοιξε ήδη τον φάκελο της κατεδάφισης και την οικοδομικής άδειας (αρχιτεκτονικά-στατικά).Έγινε δηλ έλεγχος πληρότητας και χρεώθηκαν οι φάκελοι.Τώρα δηλ ο υπάλληλος που χρεώθηκε τον φάκελο όταν δει πως δεν υπάρχει άδεια θα επιβάλλει πρόστιμα.Γνωρίζεται μήπως για τι ποσό μιλάμε,αν αντέχεται....

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα το μηχανικό σου, είναι δύο ειδών, ανέγερσης και διατήρησης... θα το υπολογίσει ο μηχανικός της πολεοδομίας αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημέρα,

δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα.

Γνωρίζει κάποιος εάν μπορεί να εκδοθεί ταυτόχρονα αδεια για κατεδάφιση και ανέγερση;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο ταυτόχρονα; Μήπως έχεις περίπτωση που κατεδαφίζεις ένα τμήμα και επεκτείνεις ένα άλλο;

Αν ναι στο "διαύγεια" μπορείς να δεις οτι εκδίδονται και "συνδυαστικές" άδειες όπως για παράδειγμα αυτή.

 

Σε περίπτωση πλήρους κατεδάφισης και νέας ανέγερσης πρώτα βγάζουμε την άδεια κατεδάφισης και μετά της ανέγερσης. Νούμερο #1 κανόνας του επαγγέλματος: Ποτέ δεν κατεδαφίζουμε αν δεν έχουμε στα χέρια μας την άδεια ανέγερσης.

Edited by pan77
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι,

 

Σε οικόπεδο οπου υπάρχουν δυο κτισματα προ του 55 και ενα νεότερο το οποίο θα νομιμοποιηθεί με

εκδοση άδειας, θέλω να κατεδαφίσω το ένα προ του '55 κτισμα και να νομιμοποιήσω το άλλο ενό παράλληλα θα

του προσθέσω όροφο.

υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω αυτό;

από μεγαλύτερους συναδέλφους εμαθα οτι το έκαναν παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.