Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ΤΕΟ8111

Εκδοση άδειας κατεδαφισης και ανέγερσης

Recommended Posts

Κατάλαβα  ελπίζω οτι 3d δεν θέλει έτσι??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γοργόνα με το άγχος που δείχνεις συχνά για τα 3D αρχίζω και πιστεύω ότι τους βάζεις να το γκρεμίσουν για να μη κάνεις 3D ….  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:shock:  :shock:  :shock:  :shock:

Share this post


Link to post
Share on other sites

(πλακίτσα ήταν το σχόλιο μου... )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γοργόνα

πέρα από την... πλακίτσα

είπε δυστυχώς και ισχύει για όλα!

 

Θέλει και 3d 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε σχέση με τον τίτλο του θέματος και με αυτα που αναφερθησαν παραπάνω... ο Ν.4315/14 λέει στο αρθρο 10

«Είναι δυνατή η παράλληλη έκδοση έγκρισης και άδειας

κατεδάφισης με την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης
των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 3 του ν. 4030/2011
στο ίδιο ακίνητο. Σε αυτή την περίπτωση η άδεια δόμη−
σης της παρ. 2 του άρθρου 3 του ν. 4030/2011 εκδίδεται
τουλάχιστον 20 ημέρες μετά την έκδοση της έγκρισης
και άδειας κατεδάφισης. Κατά τα λοιπά, απαιτείται η
ανάρτηση των πράξεων στο διαδίκτυο κατά τα προ−
βλεπόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 5 του ν. 4030/ 2011.»
Εχει κανείς άποψη γι αυτό το θέμα;
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι - είναι ακόμα μία κακή διατύπωση!

Οι άδειες είναι 2 - μπορούν να πρωτοκολληθούν ταυτόχρονα για λόγους ταχύτητας αλλά δε μπορούν να εκδοθούν ταυτόχρονα, άρα είναι δύο. Επίσης από το Ν 4030 τους έχει ήδη δοθεί -βλακωδώς- άλλη διάρκεια (στα πλαίσια...απλοποίησης) , άρα και για αυτό δε μπορούν να είναι "πακέτο".

Τώρα προφανώς σαν φάκελος θα μπορούσε να είναι ενιαίος για να αποφεύγονται και διπλά δικαιολογητικά, αλλά σαν άδειες ξεκάθαρα χωριστές κατά την άποψή μου.

Edited by sarcs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο

Αυτό ισχύει και εφαρμόζεται από τις ΥΔΟΜ!

Έχεις κάποιο σχετικό πρόβλημα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε ερωτηση μου το 2016 (χωρις να παρω ειδηση το νομο) σε πολεοδομια αν μπορω να καταθεσω ταυτόχρονα μου αρνηθηκαν, μαλλον δεν το ηξεραν !!! και αναγκαστηκα να βγαλω πρωτα κατεδαφιση και να περιμενω γι αυτο 3-4 μηνες το ΣΑ, διοτι το κτισμα ηταν προ 55 και το ΣΑ δεν ειχε ακόμα ανασυσταθει. Με παραλληλη καταθεση θα κερδιζα τον χρονο σε ελεγχο μελετων κλπ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.