Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικιστική ανάπτυξη Β Κατοικίας με Πολεοδόμηση


katrmp

Recommended Posts

Το νομοσχέδιο για τις αρτιότητες σε Natura ψηφίσθηκε μετά το μνημόνιο και τη δανειακή σύμβαση που δεν ψηφίσθηκε, άρα δεν ισχύει για όσα προβλέπει το μνημόνιο. Καταλάβατε ; Άσε που οι ξένοι θα δεσμευτούν ότι δεν θα φτιάξουν πυρηνικό σταθμό.

Ζήτω οι κορμοράνοι, οι ερωδιοί και οι χουλιαρόπαπιες (μόνο οι πράσινες). Ντού από παντού και πράσινη ανάπτυξη παντού.

Link to comment
Share on other sites

"άρτιο και οικοδομήσιμο" γήπεδο των 1000μ2[/b] (!) με θέα στο Αιγαίο!!!!

 

Αν υπογράψεις άρτιο και οικοδομήσιμο στα 1000 τ.μ. καήκαμε!!!!

 

:) :) :) :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα ακίνητο που βρίσκεται σε περιοχή που υπάρχει ΣΧΟΟΑΠ (συγκεκριμένα ΣΧΟΟΑΠ  ΔΕ Αγίου Μηνά Χίου). Διαβάζοντας το ΦΕΚ διαπιστώνω ότι το ακίνητο βρίσκεται εντός του συνεκτικού τμήματος του οικισμού Θυμιανά που βάση του ΦΕΚ  δεν πολεοδομείται ενώ το διάσπαρτο τμήμα του οριοθετημένου οικισμού που πολεοδομείται έχει ΣΔ 0.8.  Στο ακίνητο που με αφορά  ποιοι όροι δόμησης ισχύουν? Ισχύει το ΠΔ 24.4/3-5-85? Έχω μπερδευτεί.

Το οικόπεδο είναι 326 τμ και έχει μέσα οικία 100 τμ προ του 1955. Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι παραδοσιακος

Κατάλογος παραδοσιακών οικισμών της Ελλάδας - Βικιπαίδεια

το ΦΕΚ ποιο ειναι;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Από αυτά που γνωρίζω επειδή δεν είμαι και εγώ απο την περιοχή δεν είναι παραδοσιακός οικισμός. Στο βικιπαίδεια το αναγράφει λάθος. Βέβαια απόλυτα σίγουρη δεν είμαι.Το ΦΕΚ είναι το 298ΑΑΠ/30-12-2016.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, fotinoula said:

Από αυτά που γνωρίζω επειδή δεν είμαι και εγώ απο την περιοχή δεν είναι παραδοσιακός οικισμός. Στο βικιπαίδεια το αναγράφει λάθος. Βέβαια απόλυτα σίγουρη δεν είμαι.Το ΦΕΚ είναι το 298ΑΑΠ/30-12-2016.

Παραθέτω ένα πινακάκι προς βοήθεια και άλλων συναδέλφων με τους παραδοσιακούς οικισμούς της Χίου με τα σχετικά ΦΕΚ.

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΟΙΚΙΣΜΟΙ ΧΙΟΥ.png

Link to comment
Share on other sites

μια πρωτη ματια στο ΦΕΚ ΑΑΠ298/16 λεει οτι

"- Το πλέγμα του οικιστικού δικτύου το οποίο αναπτύσσεται στην ευρύτερη περιοχή της ΔΕ και αποτελείται από τους μεσαιωνικής αρχιτεκτονικής και μορφολογίας οικισμούς των Θυμιανών και του Νεοχωρίου και τους οικιστικούς υποδοχείς του παράκτιου μετώπου."

εχουμε και αυτο

- Η χρήση της Γενικής Κατοικίας 1, εφαρμόζεται στο συνεκτικό τμήμα των Θυμιανών και Νεοχωρίου και εντός του οριοθετημένου οικισμού του Κονταρίου, με τους εξής περιορισμούς: α. Ισχύουν όλες οι χρήσεις της Γενικής Κατοικίας με εξαίρεση τα πρατήρια βενζίνης και τα κτίρια στάθμευσης, β. Στον οικισμό του Νεοχωρίου, τα ξενοδοχεία που επιτρέπονται να μην ξεπερνούν τις 80 κλίνες και γ. Στον οικισμό του Κονταρίου δεν επιτρέπονται τα ξενοδοχεία.

Υπαρχουν και παραπομπες σε χαρτες

αρα

 θα χρειαστουμε καποιον τοπικο συναδελφο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.