Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

INTEL vs AMD


terry

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι ναι...

Να τους προτιμησεις τοτε...

 

Η ΑΜD ποτε δεν καταφερει να "περασει" την ΙΝΤΕL..

 

Moνο πριν 6-7 χρονια που κυκλοφορουσαν οι πρωτοι Pentium 4 και η AMD ειχε βγαλλει καποιους αντιστοιχους..(εβαζε και ενα "+" στο τελος για να τονισει την υπεροχη..). Τοτε κατι πηγε να κανει.Εβγαλλε και τους διπυρηνους τοτε και στο καπακι απανταει η ΙΝΤΕL και την εκανε σκονη....

 

Ασε καλυτερα....

 

Δες εδω...

http://www.behardware.com/articles/778-3/giant-roundup-168-intel-and-amd-processors.html

Ο καλυτερος AMD εχει κανει διπλασιο χρονο απο τον καλυτερο της ΙΝΤΕL

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είχα Intel επί 8 χρόνια (pentium 4 - core2duo E7300). Από το καλοκαίρι έχω έναν phenom II X4 B50 (ήταν phenom II X2 500BE που "ξεκλείδωσε" σε τετραπύρηνο). Το λοιπόν δεν "βαράει στα αυτιά" τους i7 αλλά είναι ισάξιος των i5 (όχι τους sandybridge). Η ουσία όμως είναι ότι με τα μισά, και λιγότερο, λεφτά έχω έναν αξιοπρεπέστατο υπολογιστή που κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Όλα είναι θέμα χρημάτων γιατί αν μιλάμε για το απόλυτο μηχάνημα τότε, μιας και το έχω προϋπολογίσει για πλάκα, χρειάζονται περισσότερα από 3000 ευρώ (core i7 980X στα 1000 ευρώ και δεν συμμαζεύεται).

 

Πάντως δεν αποκλείεται να κάνει θεαματικό comeback η AMD. Κοίτα ας πούμε τί κατάφερε με τους εξαπύρηνους phenom II.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα επαιζα με ξεκλειδωματα..Γτ ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..

 

Δες πανω τα συγκριτικα..

Δεν χρειαζεται να παρεις το καλυτερο..

Αφου ο μετριος ΙΝΤΕL ειναι καλυτερος απο τον καλυτερο ΑΜD...

Link to comment
Share on other sites

Τόσους μήνες τον έχω ξεκλείδωτο και παίζει μια χαρά. Πάντως ο μέτριος Intel παραμένει ακριβότερος από τον καλύτερο AMD. Επίσης χρειάζεται κάποια προσοχή με τα συγκριτικά που κυκλοφορούν στο δίκτυο γιατί κάποια προγράμματα είναι Intel optimized ενώ άλλα AMD optimized.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τέρρυ, οι AMD της τελευταίας (αν μπορούμε να τους αποκαλέσουμε έτσι) είναι οι καλύτεροι με βάση το λόγο απόδοσης τιμής.

Το οτι στα benches ειναι πίσω απο τους Intel δε μου λέει τίποτα,όπως δε θα έπρεπε να λέει και τίποτα στη μάζα των χρηστών.

Διότι είναι τόσο εξειδικευμένες οι διαφορές, που ο μέσος χρήστης, σαν θύμα καταναλωτισμού δε γνωρίζει γιατί αγοράζει ή δεν αγοράζει κάτι.

Εγω προσωπικά έχω Q9550 και δεν τον αλλάζω για κανένα λόγο.

Διότι γνωρίζω πως δεν μου χρειάζεται το επόμενο βήμα...

 

Φυσικά αν ασχολείσαι με παιχνίδια,επεξεργασίες ΗΔ βίντεο και συναφή μπλιμπλίκια,τότε οκ, να πηγαίνεις με τη...μόδα.

Ενα AMD 6πύρηνος (ή εστω και ο ξεκλειδωτος που αναφέρει ο φίλτατο cna, δε παθαινουν τπτ,ολος ο κόσμος έτσι τους έχει) είναι μια χαρά επεξεργαστής με άφθονη ισχύ.

Αν και δε ξέρω κατα πόσο μας χρειάζονται οι πολυπύρηνοι, μιας και δε ξέρω αν το Autocad τους χρησιμοποιεί όλους.

Η συμβουλή μου λοιπόν σε όποιον θέλει νέο πισι και ασχολείται με μεγάλα αρχεία, είναι πρωτίστως ένας δίσκος SSD για λειτουργικό και προγράμματα και άφθονή μνήμη.

Αν ασχολείσαι πάλι με rendering και μια ανάλογη κάρτα γραφικών.

 

Οσο για τους νέους Ιντελ, πιστέυω να έμαθες τι έγινε...Ναι μεν ειναι overkill επιδόσεων,αλλά μείναμε απο μητρικές.

Αυτά παθαίνει όποιος βιάζεται.

Και απο reviews που διαβάζω και ειδήσεις, οι bulldozers θα είναι ισάξιοι , ίσως και καλύτεροι απο τους 2ΧΧΧΚ.

Θα ειναι το comeback μάλλον της AMD.

 

Αυτό φυσικά σαν αγοραστές/τελικους καταναλωτές,μας βολεύει αφάνταστα.Διότι ο ανταγωνισμός φέρνει σε εμας καλύτερα προιόντα και συνήθως, φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν ειναι και τοση η διαφορα στην τιμη μεταξυ Intel & AMD...

Μην τα παραλεμε...

Δεν νομιζω να ειναι και σπουδαιο το μεριδιο σε νεο υπολογιστη για 150-200Ε για επεξεργαστη...

 

Εγω προσωπικα οσο χρονια ασχολουμαι με υπολογιστες δεν νομιζω να εχω παιξει πανω απο 2-3 παιχνιδια..

 

Αλλα ειχα καποτε ΑΜD και ειχαν προβληματα με λογισμικα (απαραδεχτο)...

Επισης επειδη ασχολουμαι και με βιντεο....οι επιδοσεις στην επεξεργασια ειναι μερικα ετη φωτος πισω σε σχεση με τους ΙΝΤΕL...

 

Αλλα ξαναλεω, τα 50-60Ε διαφορα για αγορα επεξεργαστη, μικροτερων επιδοσεων, εναι αστειο...

Link to comment
Share on other sites

Αν και προβλέπω να εξελίσσεται σε διαμάχη INTEL vs AMD το θέμα θα πω 2-3 πραγματάκια και από εκεί και μετά ο καθένας ας διαβάσει, ας ψάξει και ας κρίνει ανάλογα:

1) Δεν ξέρω terry πότε είχες πρόβλημα με την υποστήριξη προγραμμάτων σε AMD επεξεργαστές αλλά η αλήθεια είναι ότι όλοι οι compilers για C και C++ στα windows είναι γραμμένοι από την Intel με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Παρ' όλα αυτά, τα τελευταία 5 χρόνια τα προγράμματα "παίζουν" απροβλημάτιστα είτε στον έναν επεξεργαστή είτε στον άλλο με μόνη διαφορά τους χρόνους για rendering κλπ. Αν δεις βέβαια αποτελέσματα μετροπρογραμμάτων από 3DsMAX, Maya κλπ θα διαπιστώσεις ότι ο καλύτερος εξαπύρηνος της AMD, που κοστίζει 240 ευρώ, χάνει σε επιδόσεις από τον 970 που κοστίζει 500 ευρώ περίπου. Δεν είναι αμελητέα η διαφορά. Για καθημερινή χρήση μάλιστα οι επιδόσεις είναι τέτοιες που ο χρήστης δεν θα αντιληφθεί εύκολα τις διαφορές.

 

2) Μην μένεις στο πόσο κοστίζει ο επεξεργαστής αυτός καθ' αυτός αλλά στο συνολικό κόστος της πλατφόρμας. Έχουμε διαφορά από 0-700 ευρώ στον επεξεργαστή, αναλόγως των μοντέλων, και διαφορά από 50-100 ευρώ στη μητρική. Κάνε μια έρευνα στις τιμές των μητρικών και θα καταλάβεις. Σε αυτά υπολόγισε και μια διαφορά τουλάχιστον 40 ευρώ στις μνήμες μιας και ο i7 θέλει 3dimms ενώ ο phenom 2dimms.

 

Κλείνοντας να πω ότι το όλο θέμα δεν έχει και μεγάλο νόημα δεδομένου ότι οι 2 εταιρίες παίζουν σε διαφορετικό ταμπλώ. Εγώ όταν αναγκάστηκα να πετάξω τον Ε7300 της Intel δεν είχα,για εκείνη την εποχή, 650 ευρώ να δώσω για τον φθηνότερο i7+μητρική+μνήμες αλλά 350 ευρώ για phenom+μητρική+μνήμες. Για την δουλειά που κάνω με τον phenom που έχω είμαι καλυμμένος. Εσύ από την άλλη μπορεί να έχεις τέτοιον όγκο δουλειάς που να είσαι ευχαριστημένος από i7 και μόνο. Αυτά όλα όμως τελικά δεν μπορούν να λειτουργήσουν απολύτως αρνητικά για τον έναν ή τον άλλον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε σε κάτι αγαπητέ μου.

 

Απλά αναφέρω,πως δεν χρειάζονται σε όλους μας οι μοντέρνοι επεξεργαστές.

Εξήγησα το σκεπτικό μου,παρόλο που κι εγώ επι σειρά ετών ήμουν πάντοτε χρήστης Intel επεξεργαστών.

Απλώς, τις παλιές εποχές όντως υπήρχαν προβλήματα και συναφή, αλλά πλέον το χάσμα έχει γεφυρωθεί κατα πολύ.

Περί βίντεο,απάντησα στο παραπάνω πόστ.

 

Το θέμα είναι άλλο.Να μπορούμε πάντοτε να κρίνουμε σύμφωνα με τις ανάγκες μας και να μην πετάμε τα χρήματα μας.

Η επεξεργαστική ισχύς ΠΛΕΟΝ ειναι τεράστια, ο,τι και να επιλέξουμε. Αυτό που "κοβει" τους σημερινούς Η/Υ είναι η ταχύτητα των δίσκων. Εξού και η πρόταση μου περι SSD.

 

Είναι το βήμα πλέον, που κάνει τη διαφορά. Εγώ προσωπικά ασχολούμαι μόνο με 2D, η διαφορά φόρτωσης,κοπυ,παν,ζουμ αρχείων cad μεγάλων διαστάσεων είναι...αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.