Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά μονόσυχνου GPS South


thomas

Recommended Posts

A ρε xrtc ήρθες και ζωντάνεψες ένα θέμα πεθαμένο που το είχα ξεγράψει...

 

Άντε να παιχτεί λίγο μπάλα να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα ... Δε λέει να ακουμπάς χρήμα που κάνεις να! να το βγάλεις και να παίρνεις σκάρτο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ έχω καταλάβει ότι το L1 δεν κάνει για αποτύπωση. Μόνο στο κινηματικό και αυτό για να πάρεις υψόμετρα σε εντελώς καθαρό χώρο ή για να κάνεις εξάρτηση. Μπορείς να ορίσεις τοπικό σύστημα αναφοράς αλλά πρέπει να το προσανατολίσεις γιατί άλλος ο Βορράς στο ΕΓΣΑ και άλλος στο παλιό

BEssel. Είχα δανειστεί ένα παλιό PROMARK και ενώ εγώ νόμιζα ότι αποτυπώνω τελικά όλα τα σημεία που είχα πάρει είχαν σφάλμα, γιατί έχανε συνεχώς το σήμα μόλις περνούσα δίπλα από κανα δέντρο. Χώρια που θέλει 10 δευτ. για να πάρει σημείο, με το όργανο κάνεις πιο γρήγορα και πιο σίγουρα. Για εξάρτηση είναι καλό αλλά αξίζει να δόσεις τόσα λεφτά αν κάνεις μόνο ιδιωτικά τοπογραφικά? Το διπλής συχνότητας εντάξει δεν χάνει εύκολα το σήμα και πέρνει πιο γρήγορα σημείο. Υπομονή να μπει το Hepos ώστε να υπάρχουν οι σταθμοί αναφοράς. Τοτε οι μετρήσεις θα είναι πιο αξιόπιστες

Link to comment
Share on other sites

Thomas για αποτυπώσεις εντός σχεδίου δεν πας με αξονοδιασταυρώσεις ή γραφικά έκει οπού δεν υπάρχουν? Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να ελέγχεις μια αξονοδιαστάυρωση με L2.

 

Να ρωτήσω κάτι που μου ήρθε στο μυαλό! Μερικοί τοπογράφοι μη βρίσκοντας τα σημεία στο δρόμο άλλα έχοντας τις εξασφαλίσεις τα ιδρύουν απο την αρχή. Ποιά η γνώμη σας για αυτή την πρακτική?? Έχει ικανοποιητική ακρίβεια η μέθοδος? Συστήνεται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν είναι να χρησιμοποιήσεις αυτές τις στασεις σε περιοχή με πραξη εφαρμογής και να κανεις μετά χάραξη δε νομίζω ότι θα το έκανα. Προτιμότερο αν δε βρεις στασεις να πάρεις σημεία που υπάρχουν στη μελετη και να το φέρεις σε αυτά με μετασχηματισμό. Ιδιως σημεία που έχουν πρόσωπο σε δρόμο γιατί σε διάφορες πολεοδομικές μελέτες τα πίσω όρια τα αποδίδανε από αεροφωτογραφίες. Τωρα σκέψου ότι οι εξασφαλίσεις μερικές φορές γίνονται στα γρήγορα και με κορδέλα που σημαίνει ότι μπορεί να πετάξει το μηκος. Επίσης σε μερικές μελέτες οι εξασφαλίσεις εξάγονται στο σχεδιαστικό πρόγραμμα σαν οριζόντιες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως τελικά τα L1 δεν κάνουν δουλειά και σε αφήνουν εκτεθειμένο . Εδώ στη Λάρισα πάντως δεν έχουμε αξονοδιασταυρώσεις αλλά τελικές συντεταγμένες ΟΤ.

 

Με εξασφάλιση λογικά βρίσκεις την στάση σου αν είναι σκεπασμένη απο χώματα κτλ δεν την ιδρύεις. Όπως λέει και ο chris βάζεις μία δικιά σου στάση κάνεις μετασχηματισμό ( ομοιότητας ή αφινικό ;ερώτηση ) ή μία πολλαπλή οπισθοτομία σε φάτσες ιδιοκτησιών γύρω απο τη στάση σου και της δίνεις

συντεταγμένες. Με πολλαπλή οπισθοτομία είχα ακρίβεια και μισό εκατοστό!

 

Και αν μπει το Hepos πόσο θα πάει το μαλλί για Gps ;

Link to comment
Share on other sites

Και τις κορυφές των Ο.Τ πως τις βρίσκεται? σας δίνουν συντεταγμένες ή πας γραφικα? Αυτό με τισ φάτσες ιδιοκτησιών με ανησυχεί λίγο γιατι το σύστημα καμιά φορά στρίβει λιγάκι. Αλλά αν λές οτι πετυχαίνεις ακρίβεια μισού εκατοστού είναι πάρα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Για το μετασψηματισμό που λέμε εγώ πρωτα σχεδιάζω ανεξαρτητο το σχεδιο και μετά ή με align το φερνω σε μια σχετικά καλή λύση ή στο land desktop map με μετασχηματισμό από πολλά σημεία για καλύτερη ακρίβεια,συνήθως με την πρώτη μέθοδο.

Από όσο ξερω με το hepos θα χρειάζεσαι ένα δέκτη αλλά πληρώνεις συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Όλη τη ρυμοτομία της Λάρισας την δίνει ο Δήμος στο autocad επομένως οι συντεταγμένες είναι γνωστές. Δίνει και στάσεις που δυστυχώς δεν τις βρίσκεις.

Και καταφεύγεις σε λύσεις σαν του chris στην καλύτερη περίπτωση , γιατί οι περισσότεροι με απλό align τελειώνουν! Με προσοχή έχει καλά αποτελέσματα. Δεν είχα και μεγάλες διαφορές.

 

Μην σε ανησυχεί, ιδιαίτερα αν πάρεις αρκετά σημεία. 2 είναι τα μιν. με αποστάσεις . Χτυπάς καμία 10 και όποια κλωτσάνε σε ακρίβεια τα διώχνεις.

 

Άντε και μαζί με κινητό και άλλα τόσα πάγια να δίνουμε και για GPS !!Ένας αέρας μας έμεινε τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως τα L1 θα ήταν ιδανικά για αποτύπωση σε εκτός σχεδίου περιοχές. Μήπως από L1 σε L1 παίζει διαφορά όμως ; Άλλο να πάρεις Topcon πχ και άλλο South.

Και αυτό που λες Ηλία πως γυρνάς σε προηγούμενο σημείο αποτύπωσης λογικά θα έχεις και μια ακρίβεια των 5 με 10 cm στην επανατοποθέτηση . Αλλιώς πρέπει να ιδρύεις κάθε τόσο στάσεις

checkpoints που λέτε και σεις για να πας ακριβώς.

 

 

 

Δεν μπορείς να το στήσεις σε ένα δικό σου ιδρυθέν σημείο έστω 1000,1000 και από εκεί να κάνεις μια αποτύπωση του αγροτεμαχίου σου ανεξάρτητη ; Λογικά ναι.

 

Άκουσα πως ακόμα και στο τυχαίο σημείο που θα στήσεις τη βάση σου μπορεί να παίρει παγκόσμιες συντεταγμένες αλλά με κάποια ακρίβεια των 3μ ( ας με διορθώσει κάποιος σχετικός !!! ) .

 

Πάντως για αποτύπωση σε εντός σχεδίου με L1 υποψιάζομαι πως θα έχει πολύ παίδεμα με την κακή ορατότητα και το φαινόμενο multipath .

 

Αγαπητέ Thomas

Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα ποιότητας. Άλλο να σου πέσει ένα TOPCON ή ένα Sokkia κάτω και άλλο να σου πέσει ένα South!

Όσο αφορά τα checkpoints είναι ούτως ή άλλως καλό να χτυπάμε μερικά στην αποτύπωση.

Επίσης μπορείς να κάνεις μια ανεξάρτητη αποτύπωση σε ένα τυχαίο σημείο με ένα L1.(H βάση στο τυχαίο σημείο παίρνει συντεταγμένες με ακρίβεια όμως 3-8μ. περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδερφοι καλησπέρα,

 

Είμαι χρήστης GPS εδώ και 7 χρόνια....

Είναι μια "τεχνολογία" που καθημερινά αλλάζει, βελτιώνεται? γίνεται πιό προσιτή (σε τιμές) είναι της μόδας....

Η μόνη συμβουλή που έχω να σας δώσω, γιά όσους σκοπεύουν να επενδύσουν χρήμα αλλά και χρόνο και να δουλέψουν πραγματικά το αντικείμενο (ενοώ να ξέρουν τι μετράνε κάθε φορά και τι θέλουν να μετρήσουν) είναι η εξής:

Μακρυά από "εμπόρους τεχνολογίας". Το GPS (σαφώς μιλάω για γεωδαιτικό) απαιτεί πολύ καλή υποστήριξη από έμπειρους χρήστες - επιστήμονες του είδους. Δεν είναι total station που το δείχνεις στον εργοδηγό και μετράει σε 10 λεπτά....

Αυτοί που "ξέρουν" θα με καταλάβουν....

Κατά τα άλλα χαιρετίζω κι εγώ το Forum και δηλώνω ΠΑΡΟΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.