Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά μονόσυχνου GPS South


thomas

Recommended Posts

Κι εγω συμφωνω με τον emgeo πολλοί έμποροι σου τα παρουσιάζουν λες και είναι το τέλειο μηχάνημα μόνο καφέ δε σου κάνει. Αλλά συνήθως δεν είναι έτσι. Εγώ είχα παει σε μια αντιπροσωπεία και όταν τους ρώτησα αν κάνει το gps τοπικό σύστημα αναφοράς για να το χρησιμοποιώ σε περιοχές διανομής υπουργείου γεωργίας μου είπε πως δε χρειαζεται γιατί πλεον όλοι χρησιμοποιούν το ΕΓΣΑ. Ναι αλλά με τα ορόσημα τι γίνεται θα τα κάνεις μετασχηματισμό?δεν έχει ακρίβεια. Τελος πάντων εγώ κατέληξα ότι μόνο αν έχεις αρκετές μελέτες αξίζει η αγορά ή αν δουλευεις σε περιοχές με εξαιρετικά δύσκολες περιοχες από αποψη φυτοκάλυψης και δεν μπορεις να κάνεις εξάρτηση αλλιώς, ιδιως σε περιοχές που το καθεστώς γης είναι ιδιοκτησίες και όχι διανομες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το θέμα της αξιοπιστίας των L1 κατά την αποτύπωση και ιδιαίτερα με τα South που είναι Κινέζικα ποιά είναι η γνώμη σου emgeo ; Ταυτίζεται με τους

άλλους συναδέλφους ; Που υποστηρίζουν πως χάνουν το σήμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε thomas δεν έχει να κάνει με τη μάρκα αλλά με το L1....

Το μόνο set up που "θεωρητικά" κάνει τα πάντα (αποτύπωση+χάραξη σε πραγματικό χρόνο) είναι L1+L2+RTK...

Η μόνη ίσως ενδιάμεση λύση α΄πό όσο γνωρίζω είναι το νεο promak3 rtk.

Η διίά μου άποψη για το θέμα είναι ότι τις "φτηνές" λύσεις τις πληρώνεις στο τέλος πολύ ακριβά...

Σας μιλάω εκ πείρας....

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και γω την άποψή μου μετά από 6 χρόνια χρήσης GPS και αρκετά περισσότερα ενασχόλησης.

 

Για να καταλάβεις πραγματικά τι μπορείες να κάνεις με το GPS χρειάζεται πολύ καλή γνώση της θεωρίας γύρω από το GPS. Με τον τρόπο αυτόν γίνεται ποιο κατανοητό ποιος συνδυασμός (L1,L2,RTK,GLONASS) κάνει τι.

Μερικά απλά πράγματα...

 

Όλοι οι μονόσυχνοι δέκτες μετράνε το ίδιο πράγμα, καταγράφουν δηλαδή την ίδια πληροφορία που εκπέμπουν οι δορυφόροι. Το ίδιο και όλοι οι διπλόσυχνοι. Η μόνη διαφορά είναι η ευαισθησία του δέκτη & γεωδαιτικής κεραίας. Πολύ σημαντικός παράγοντας επίσης η ακρίβεια των χρονομέτρων των δεκτών.

Από κει και πέρα οι διαφορές έχουν να κάνουν με το λογισμικό και τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται.

 

Το βασικό είναι να γνωρίζεις τους περιορισμούς της τεχνολογίας του GPS.

Αν έχουν δύσκολο περιβάλλον που κόβει ορίζοντα (αστικό περιβάλλον, δασοκάλυψη κλπ) ότι και να έχω ως εξοπλισμό, θα έχω πρόβλημα.

Τα μονόσυχνα, αν έχω ελεύθερο ορίζοντα, δουλεύουν άψογα σε αποστάσεις μεταξύ referenve-rover εως και 10-15 χλμ.

Τα διπλόσυχνα σε ακόμη μεγαλύτερες αλλά εκεί πάμε στο αντικείμενο της γεωδαισίας και ξεφεύγουμε από την τοπογραφία.

Τα διπλόσυχνα είναι ποιο αξιόπιστα γιατί χοντρικά στον ίδιο χρόνο έχουμε διπλάσιες παρατηρήσεις σε διαφορετικές συχνότητες και με διαφορετική επίδραση των σφαλμάτων που οφείλονται στην ατμόσφαιρα, ιονόσφαιρα κλπ.

Ένας απλός οδηγός γενικά....

 

Τα μονόσυχνα είναι κατάλληλα για δίκτυα ελέγχου (πλην χωροσταθμικών) και αποτυπώσεις σε ελεύθερο περιβάλλον, για αποστάσεις μέχρι 10 χλμ. Αν δε το λογισμικό επιτρέπει στο post processing να επέμβεις, ''πετώντας'' δορυφόρους με θόρυβο, χρονικά παράθυρα κλπ και υπάρχει και η αντίστοιχη γνώση, ακόμη και επιλύσεις που αρχικά φαίνονται κακές, μπορούν να είναι εξαιρετικά αξιόπιστες.

Τα παραπάνω τα έχω επιβεβαιώσει στην πράξη μετά από την ίδρυση περισσότερων των 15 τριγωνομετρικών δικτύων για αναδασμούς, οδοποιίες, ελέγχους δικτύων της ΕΓΝΑΤΙΑΣ κλπ καθώς και για αποτυπώσεις σε αγροτικές περιοχές, δηλαδή με ελεύθερο ορίζοντα, επίσης για αναδασμούς-οδοποιίες. Σε αστικές περιοχές, με προσεκτική επιλογή, μπορείς να ιδρύσεις τριγωνομετρικά-πολυγωνομετρικά με την επιθυμητή ακρίβεια επίσης. Κατά την αποτύπωση τώρα, γενικά συνιστάται η παραμονή επί του σημείου περί τα 10-15 sec με τουλάχιστον 6-7 epochs. Αυτό έχει να κάνει με την τεχνολογία του GPS και όχι με τον δέκτη. Για τον ίδιο λόγο, στα δίκτυα συνιστάται ελάχιστος χρόνος παρατήρησης >20 min, ανάλογα και με το μήκος του vector. Αυτό, για να εκτιμηθούν ποιο αξιόπιστα τα σφάλματα του σήματος, που οφείλονται σε διάφορους παράγοντες.

Σαφώς και δεν μπορείς να χαράξεις με ακρίβεια καλύτερη των κάποιων μέτρων.

 

Στα διπλόσυχνα, τα πράγματα είναι καλύτερα λόγω των περισσότερων παρατηρήσεων, αλλά σε συνήθεις δουλειές (τοπογραφία), η ακρίβεια δεν είναι δραματικά καλύτερη από τα μονόσυχνα αν υπάρχει η κατάλληλη προσοχή. Ως προς τους χρόνους παρατήρησης, ισχύουν τα ίδια πράγματα περίπου με εξαίρεση το initialization που στα μονόσυχνα απαιτεί περισσότερο χρόνο.

 

Τα RTK, αυτό που προσφέρουν είναι κυρίως η δυνατότητα χαράξεων και η άμεση εποπτεία και εκτίμηση της ποιότητας των μετρήσεων στο πεδίο, που αρκετές φορές θα σε σώσει από επιπλέον χρόνο. Σαφώς και τα L1-RTK έχουν λιγότερες δυνατότητες βέβαια λόγω της μιας συχνότητας.

Οι διαφορές στην απόδοση-ακρίβεια μεταξύ μονόσυχνων-διπλόσυχνων, είναι ποιο εμφανείς και σημαντικές στα RTK συστήματα.

 

Το Post processing είναι ο πλέον αξιόπιστος τρόπος επίλυσης σε κάθε περίπτωση.

 

Τα L1-L2-RTK, συνυπολογίζοντας το κόστος και τους περιορισμούς ης τεχνολογίας των GPS, το κρίνω ασύμφορο ακόμη. Όταν θα λειτουργεί το HEPOS, ίσως είναι συμφέρον γιατί με ένα δέκτη θα μπορείς μα κάνεις την δουλειά σου.

Τα L1-rtk προς το παρόν τα αποφεύγω γιατί είναι ημίμετρο κατά την άποψή μου.

Το απλό L1-L2, στο επίπεδο της τοπογραφίας, δεν έχει τέτοιες διαφορές στην ακρίβεια που να δικαιολογούν το διπλάσιο κόστος. Μόνο στην περίπτωση που στήνεις δίκτυα με μεγάλο πλήθος κορυφών, θα δεις διαφορά στον χρόνο ως απόδοση δηλαδή και αν έχεις αποτυπώσεις σε μεγάλες περιοχές (π.χ. αναδασμός σε 30000 στρέμματα).

 

Συνοψίζοντας...

1. Σημασία έχει πόσο καλά γνωρίζεις εσύ τα GPS. Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει ακόμη και να έχεις το ποιο απλό σύστημα ή να σε προβληματίσει ακόμη και αν έχει το καλύτερο.

2. Τι δουλειές θέλεις να κάνεις με το GPS. Αυτό θα καθορίσει τις απαιτήσεις που έχεις από τον τεχνικό σου εξοπλισμό αλλά και την οικονομική απόσβεση της επένδυσής σου.

3. Σε αστικές περιοχές, για αποτυπώσεις-χαράξεις, ότι και να έχεις, ο αξιόπιστος τρόπος είναι οι κλασσικές μέθοδοι. Θα στήσεις total station και θα είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε΄ΑΨΟΓΑ ο συνάδερφος Επιστήμονας geokastro!!!

Και όσοι ξέρουν κατάλαβαν.

Αλλά για να απλουστεύσουμε...

 

Σημασία έχει πιστεύω για κάθε επιστήμονα να ξέρει:

1. Τι μετράει

2. Γιατί το μετράει

 

διότι ως γνωστό... garbage in.... garbage out

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε geokasto πολύ ενδιαφέροντα όσα είπες . Ωστόσο ήθελα να ρωτήσω το εξής για τα μονόσυχνα GPS. Από την εμπειρία σου θα γνωρίζεις κατά πόσο είναι λειτουργικά σε μια αποτύπωση;

 

Προηγουμένως συνάδελφοι τόνισαν πως πολύ εύκολα και με κάποιο εμπόδιο χάνουν το σήμα και σε οδηγούν σε συχνά initializing ;

 

Και για να γίνω πιό σαφής . Πέρα από δίκτυα. εξυπηρετούν σε εκτός σχεδίου αποτυπώσεις ή έχεις συχνές απώλειες σήματος και δε γίνεται δουλειά ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις....

Έχω αποτυπώσει γύρω στις 8000 από τις 11000 στρέμματα για ανάγκες αναδασμού χωρίς πρόβλημα.

Έχω αποτυπώσει για να δοκιμάσω, με όργανο και GPS δύο χιλιόμετρα οδού (με ανοικτό ορίζοντα εννοείται) και οι διαφορές ήταν ±2 cm.

Υπήρξαν και περιπτώσεις που είχα πρόβλημα όμως.

 

Θέλει καλό προγραμματισμό αφ' ενός.

Ποιες ώρες της ημέρας θα έχω καλή κάλυψη από δορυφόρους στην περιοχή μου? Τις ώρες που βλέπω ότι πιθανόν να έχω πρόβλημα, δεν μετράω.

Αν δηλαδή κάποιο διάστημα, θα έχω στον ορίζοντα θεωρητικά 6-7 δορυφόρους, αν κάνω μετρήσεις, δεν αποκλείεται να έχω 3-4 για διάφορους λόγους. Επιλέγω χρονικά παράθυρα με πολλούς δορυφόρους ώστε σε κάθε περίπτωση να έχω τουλάχιστον μετρήσεις από 5.

Αν περπατάω κάτω από δέντρα ή περνάω κάτω από γέφυρες, θα έχω συνέχεια loss of lock. Αν φροντίζω να κινούμαι παρακάμπτοντας τα, θα χάσω λίγο χρόνο τον οποίο θα κερδίσω επειδή δεν θα χρειαστεί να κάνω initialization.

Άρα λοιπόν κάνουν για αποτύπωση σε ανοικτές περιοχές. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις δυσκολεύουν τα πράγματα.

Αυτό που κάνω εγώ στις περιπτώσεις αυτές, είναι να ρίχνω τις στάσεις μου χωρίς να τραβάω οδεύσεις χιλιομέτρων και αποτυπώνω με όργανο.

Και αυτό σε σώζει από πολύτιμο χρόνο ενώ ταυτόχρονα επιτυγχάνεις την επιθυμητή ακρίβεια και οι δουλειές σου είναι πάντα εξαρτημένες.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου geokasto. Πραγματικά μου έδωσες πρακτικά μια καλή εικόνα του τι συμβαίνει εκεί έξω ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Πραγματικά ήταν η καλύτερη εξίσωση που έχει υποθεί για GPS και Λειτουργία. Έχω ασχοληθεί αρκετά τον τελευταίο καιρώ με αυτό το θέμα για την προμήθεια ενός GPS συστήματος. Απ' ότι έχω καταλάβει τελικά η αγορά ενός GPS συστήματος τη δεδομένη στιγμή για κάποιον μηχανικό που κάνει ένα τοπογραφικούλι το μήνα σε περιοχές εκτός σχεδίου μέχρι 10 στρέμματα είναι πεταμένα χρήματα που πιθανόν να μην τα πάρει ποτέ πίσω.

 

Με όσα είπε παραπάνω ο συνάδελφος και τον ευχαριστώ παρα πολύ για τις απορίες που μου έλυσε είναι ότι τελικά χρειάζομαι ένα σχετικά φθηνό GPS σύστημα μονής συχνότητας να το πηγαίνω στο οικόπεδο να παίρνω 4-5 κορυφές και να κάνω την αποτύπωση μου με το το total station. Φυσικά χρειάζεται περισσότερος χρόνος για αυτή τη δουλειά. Χρόνος σε αυτή τη φάση της επαγγελματικής μου καριέρας υπάρχει, χρήμα δεν υπάρχει.

 

Αν έχει κάποιος αντίρρηση με τα παραπάνω ας μου πει που βρίσκει το λάθος.

 

Θα εκτιμήσω πάρα πολύ τη συμβουλή του.

 

Sorry για τα greeklish.

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.