Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστο βάθος θεμελίωσης


 
paktomenos

Recommended Posts

Επειδή πρόκειται για ένα σοβαρό θέμα, στο οποίο οι ΕΑΚ/ΕΚΩΣ μας έχουν αφήσει στα τυφλά...

Νομίζω θα ήταν χρήσιμο να ανταλλάσαμε απόψεις/πρακτικές του καθενός στο τι θεωρεί ελάχιστο βάθος θεμελίωσης ανάλογα με τον αριθμό ορόφων, τύπο εδάφους κλπ. Αν αυτό προκύπτει και από κάποια βιβλιογραφία, γνώμη καθηγητών κλπ. και υπήρχαν οι αντίστοιχες παραπομπές, ακόμη καλύτερα.

Πολλοί κατασκευαστές έχουν φτάσει στο σημείο να θέλουν να χρησιμοποιήσουν τη randie ως δάπεδο ισογείου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το καθηγητη Δημητρη Βαλαλα (βιβλιο Αντιστηριξεις και Θεμελιωσεις 1987)πρεπει παντα να δινεται ενα ελαχιστο βαθος στη θεμελιωση (τουλαχιστον 0,50μ) επειδη τα πολυ επιφανειακα στρωματα του εδαφους υφιστανται τις επιδρασεις των κλιματικων μεταβολων κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το καθηγητη Δημητρη Βαλαλα (βιβλιο Αντιστηριξεις και Θεμελιωσεις 1987)πρεπει παντα να δινεται ενα ελαχιστο βαθος στη θεμελιωση (τουλαχιστον 0,50μ) επειδη τα πολυ επιφανειακα στρωματα του εδαφους υφιστανται τις επιδρασεις των κλιματικων μεταβολων κ.λ.π

 

+1 Για την ακρίβεια λέει τουλάχιστον 30cm και καλύτερα 50 cm

Αν και δεν είμαι πολ.μηχ 20 χρόνια μετά διδασκόμαστε το ίδιο βιβλίο...

 

edit : Χάρη αυτό ακριβώς έλεγε και το βιβλίο για τα περι ύπαρξης βράχου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανονισμός που να λέει κάτι για βάθος εκσκαφής πέρα από το γενικό "κανόνες της τέχνης και της επιστήμης".

Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι 1,00~1,50μ είναι το ελάχιστο βάθος θεμελίωσης ανάλογα με το είδος του κτηρίου, την περιοχή, το έδαφος, την ύπαρξη νερών σε μικρό βάθος κλπ.

Αν πάντως υπάρχει συμπαγής βράχος και θέλει ο ιδιοκτήτης να θεμελιώσει στο 0,00 γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ έναν δικής μου έμπνευσης "τύπο" για χαλαρά εδάφη :

Ηmin= 0.50 + v*0.4 , όπου ν= αριθμός ορόφων.

Για βραχώδη ένα ελάχιστο 0.70-0.80 για ισόγεια-διωροφα.

Τώρα για βάθη 0.30-0.50 ... = έδαφος με ρίζες, πρόσφατα μπαζώματα , τι σεπ να θεωρήσεις? Και πως διασφαλίζεις την περιβόητη πάκτωση στη στάθμη της θεμελίωσης? Μήπως θα έπρεπε να γίνεται και ένας έξτρα έλεγχος ολίσθησης για τοσο μικρά βάθη?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...
On 30/6/2008 at 12:48 ΠΜ, kfill said:

Συμφωνα με το καθηγητη Δημητρη Βαλαλα (βιβλιο Αντιστηριξεις και Θεμελιωσεις 1987)πρεπει παντα να δινεται ενα ελαχιστο βαθος στη θεμελιωση (τουλαχιστον 0,50μ) επειδη τα πολυ επιφανειακα στρωματα του εδαφους υφιστανται τις επιδρασεις των κλιματικων μεταβολων κ.λ.π

 

On 30/6/2008 at 1:38 ΠΜ, ZaXoYs said:

Για την ακρίβεια λέει τουλάχιστον 30cm και καλύτερα 50 cm

Και για να πάμε στο άλλο άκρο, διαβάζω στο βιβλίο "Θεμελιώσεις Αντιστηρίξεις και Γεωτεχνικά Έργα", (Αναγνωστόπουλος et al.): "...Σαν ελάχιστο βάθος θεμελίωσης για την περίπτωση μη ύπαρξης υπογείου, συνιστάται το βάθος των -2m από την επιφάνεια..."

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανόνας. Εάν δεν γνωρίζουμε (από εμπειρία ή όμορο έργο) τη σύσταση του υπεδάφους, κάνουμε δοκιμαστική τομή. Πάντως σε κάθε περίπτωση (πλην συνεκτικού και σε επαρκές βάθος βράχου) το βάθος θεμελίωσης δεν μπορεί να είναι μικρότερο του 1.20 (περίπου)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.