Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνδεση Laptop με τηλεόραση


1975

Recommended Posts

Θέλω να συνδέσω την οθόνη του λάπτοπ με την τηλεόραση μου η οποία είναι παλιάς τεχνολογίας. Έχω το καλώδιο τα ενώνω, πατάω το Fn και F5 αλλά δεν εμφανίζει κάτι.:cry: Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις Vista κάνε δεξλι κλικ επέλεξε εξατομλικευση και επέλεξε ρυθμίσεις οθόνης. Στο παράθυρο που ανοίγει δες εκεί αν αναγνωρίζει την οθόνη που έχεις συνδέσει.

Τώρα ίσως χρειάζεται μάλλον να μπεις σε κάποιο μενού στην τηλεόραση σου και να επιλέξεις να πέρνει σήμα από υπολογιστή και όχι από την είσοδο της κεραίας.

 

Ελπίζς να βοήθησα.

 

Πες τι μοντέλο τηλεόρασης έχεις.

τι λειτουργικό χρησιμοποιείς? Ίσως μπορέσω να βοηθήσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω XP και η τηλεόραση μου δεν έχει στο μενού της επιλογή για σύνδεση με υπολογιστή, είναι παλιό μοντέλο πρίν της led

Link to comment
Share on other sites

Έχω XP και η τηλεόραση μου δεν έχει στο μενού της επιλογή για σύνδεση με υπολογιστή, είναι παλιό μοντέλο πρίν της led

 

Σε ποια υποδοχή της τηλεόρασης το έχεις συνδέσει και με τι καλώδιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται συγκεκριμένο μενού η τηλεόραση . Απλά θα την γυρίσεις στον τύπο σύνδεσης, δηλαδή στο HDMI αν έβαλες τέτοιο καλώδιο , AV η VIDEO αν το χεις συνδέσει με S-VIDEO (το κίτρινο καλώδιο για εικόνα και 2 RCA για τον ήχο.

Από τον υπολογιστή σου, δεξί στο ντεσκτοπ, και στα display settings θα σου δείχνει 2 οθόνες, για να φτιάξεις τις ρυθμίσεις. Τσέκαρε και το extend this monitor to desktop.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη σύνδεση συνήθως κάνεις επανεκκίνηση. Δεξί κλικ, ιδιότητες, Προσαρμογή οθόνης και κάπου που λέει για προχωρημένους θα βρεις να λέει για το ποιά οθόνη να επιλέξεις...έτσι ήταν εμένα σε έναν compaq του 2002...η σύνδεση ήταν με καλώδιο s-video έξοδο από τον φορητό και scart αλλά και με RC είσοδο στην τηλεόραση...αλλά μην περιμένεις ποιότητα...αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, και εγω εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα δεν μπορώ να συνδέσω το Laptop μου Hp Pavillion dv7 ( Windows 7 Ultimate) με την οθονη της τηλεορασης LG μοντέλο του 2009. Εχω παρει το καλωδιο vga γιατι θύρα για Hdmi δεν εχει, τα συνδέω αλλά το pc μου δεν αναγνωρίζει τιποτα. Πάω στο screen resolution και δεν μου αναγνωρίζει δεύτερη οθόνη...

δεν μπορώ να καταλάβω γιατι.... ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ.......!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.