Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετασχηματισμός συντεταγμένων


Recommended Posts

Επειδη οι γνωσεις μου φαινεται οτι δεν ειναι επαρκεις, μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε γιατι μπορει να προκυψουν διαφορετικες συντεταγμενες αναλογα με την μεθολογια; Εγω νομιζω οτι με την μεθοδολογια που ακολουθω προσεγγιζω οσο μπορω την μεθοδολογια που θα ακολουθουσα αν ειχα μονο οργανο ή αν ηθελα να εξαρτησω ενα ανεξαρτητο σχεδιο.

 

Η εργασια που με ενδιαφερει ειναι π.χ η οριοθετηση ενος αγροτεμαχιου διανομης.

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

έχουμε συζητήσει στο φόρουμ πολύ για τα θέματα των επανεφαρμογών

πρωταρχικής σημασίας είναι τα διαθέσιμα στοιχεία (τριγωνομετρικά,ορόσημα,διαγράμματα),τί διασώζεται απο αυτά και η ακρίβειά τους

παράδειγμα

αν δεν υπάρχει-διασωθεί τίποτε εκτός απο το διάγραμμα διανομής τότε ενδεχομένως η αποτύπωση ευρύτερης περιοχής και η ταύτιση επιπεδομετρικών λεπτομερειών να αποτελεί την μόνη λύση

παράδειγμα

να υπάρχουν τριγωνομετρικά ή ορόσημα αλλά μακρυά απο την περιοχή που σε ενδιαφέρει και με κατανομή που η μετάθεση,στροφή και κλίμακα να μην δίνει ικανοποιητική λύση πάλι οδηγούμαστε σε αποτύπωση ευρύτερης περιοχής

παράδειγμα

αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω και μπορεί να εφαρμοσθεί τοπικός μετασχηματισμός

καταλαβαίνεις ότι οι περιπτώσεις είναι πολλές

το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι τα διαθέσιμα στοιχεία κυρίως αλλά και ο διατιθέμενος εξοπλισμός πεδίου και γραφείου σε συνδιασμό με την επιδιωκόμενη ακρίβεια καθορίζουν αν κανείς θα εφαρμόσει αναλυτικές,ημιαναλυτικές ή γραφικές (έστω και με ψηφιακή επεξεργασία) μεθόδους προσέγγισης

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι πειραματιστικα στο πεδιο και πιστευω οτι εχω βγαλει μια ακρη.Φυσικα ομως με ενδιαφερει η γνωμη σας σαν πιο εμπειροι.

Εχω συντε/νες σε εγσα και σε παλαιο hatt για δυο τριγ. τα οποια δεν εχουν ορατοτητα.

Στο ενα τριγ. εβαλα και μια σταση στα 50μ σε εγσα.Στηθηκα στο τριγ. με προσανατολισμο στην σταση μου και εκανα χαραξη προς το αλλο τριγ. σε εγσα.κραταω την γωνια του οργανου σταθερη και περναω τις hatt συντ/νες που εχω για το τριγ. που ειμαι στημενος και του αλλου που εχω την γωνια μου,κανω rec(προσανατολισμενος) και ξεκιναω την χαραξη σε hatt.Νομιζω πως η διαδικασια ειναι σωστη.περιμενω τις αποψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε «ΠΑΡΙ» αν κάνεις μια αποτύπωση σε ένα τοπικό σύστημα (π.χ. με τιμές της τοπογραφικής) και την ίδια περιοχή την αποτυπώσεις σε εγσα87 ή σε τμ3 και μετά βάλεις τα σχέδιά σου (τις διαφάνειες για τους παλαιότερους) μία πάνω στην άλη μπορεί, με κόπο, να ταυτίσεις την υφιστάμενη κατάσταση (συντελεστής κλίμακας για το ΕΓΣΑ) δεν θα ταυτίσεις ποτέ τις δύο κανάβους, λόγω της απόκλισης της κατακορύφου. Να στο πώ λαϊκά. Αν υπολογίσεις τη γωνία διευθ. μεταξύ δύο τριγων. σημ. με τιμές σε μικρό ΗΑΤΤ και μετά των ίδιων τριγ. Σημ. σε ΕΓΣΑ87 θα πάρεις εντελώς διαφορετική τιμή στην γωνία. (Άρα το πείραμα σου δεν θα βγάλει καλά αποτελέσματα). Αν είσαι στην Θεσσαλονίκη και πάω μετα εγώ να κάνω …το διπλανό χωράφι θα τραβάω τα μαλλιά μου. Ο πάντα πολύ καλός συν. Θεοχάρης σου είπε παραπάνω ορισμένα πράγματα! Τζάμπα τα είπε??!!. Η εφαρμογή κάθε μελέτης γίνεται ΠΑΝΤΑ στο σύστημα της μελέτης!

Με τα g.p.s. θέλουμε να τελειώνουμε τσάκα- τσάκα. Τα gps κάνουν τις αποτυπώσεις (και μόνο) εύκολες κλπ,κλπ. Μετά από χρόνια όταν όλες οι μελέτες θα είναι σε Ε.γ.σ.α. τότε τα πράγματα θα είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε parispro

θεωρώ ότι το θέμα των μετασχηματισμών και των επανεφαρμογών το έχουμε εξαντλήσει στο φόρουμ περισσότερο και απο πανεπιστημιακή σχολή

1. το αζιμούθιο δύο σημείων με γνωστές συντεταγμένες στο σύστημα προβολής ΕΓΣΑ/87 δεν είναι ίδιο με αυτό που προκύπτει απο τις συντεταγμένες τους στό σύστημα προβολής HATT

2.η οπισθοσκόπευση σε κοντινό σημείο (50μ αναφέρεις) παραβιάζει βασικούς κανόνες εργασιών πεδίου

3.αν έχεις δύο γνωστά σημεία ,προσδιορίσεις τις συντεταγμένες τους σε ΕΓΣΑ/87 στη συνέχεια ιδρύσεις μία στάση και προσδιορίσεις και σε αυτή συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ/87 τότε έχεις την περιεχόμενη γωνία και την απόσταση (με αντίστροφη χρήση συντελεστή) και μπορείς να λύσεις στο τοπικό σύστημα αν η επιδιωκόμενη ακρίβεια δεν είναι μεγάλη, γιατί στο σύστημα προβολής ΕΓΣΑ/87 υπάρχουν και αναγωγές διευθύνσεων και γωνιών

δοκίμασε αυτό , αξίζει τον κόπο και τα ξαναλέμε

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και την υπομονή που δείχνετε για το θέμα καθώς και την πολυτιμη βοηθεια που δινεται στους συναδελφους πραγματικα συγχαρητιρια.

εχω κανει μετασχητισμους ομοιοτητας με 4 τριγ hatt-εγσα και δεν κολλανε μεταξυ τους ουτε σε αποσταση ουτε σε γωνια.

Φιλε nbr πιστεψε με τα εχω διαβασει ολα οσα γραφονται περι μετασχηματισμων στο forum και κανεις δεν γραφει τζαμπα οπως ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ οπως λες.Επισης δεν ειπα οτι ειναι σωστη η μεθοδος μου γι αυτο κ ρωτησα την γνωμη σας και την χαραξη θελω να την κανω με οργανο οχι gps.το ειχαμε ξανασυζητησει αυτο και εχεις απολυτο δικιο.με gps χαραξεις δεν γινονται

Θεοχαρη θα προσπαθησω τον παραπανω τροπο που αναφερεις αλλα δυστηχως δεν εχω ορατοτητα στα δυο τριγ. για να προσδιορισω τις συντ/νες και να ιδρυσω την πολυποθητη σταση,αν μπορεις να μου πεις την ολη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω στο πεδιο.Κ παλι σορρυ αν σας κουραζω με το συγκεκριμενο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω την περιέγραψα αρκετά

ίσως χρειασθεί να δανεισθείς GPS

αλλά και αν δεν μπορείς να δανεισθείς υπάρχουν μέθοδοι όταν δεν υπάρχει αμοιβαία ορατότητα

μην μου πείς να γράψω και για αυτό τώρα !!!!!!

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

parispiros

 

Πιστεύω ότι θα σου ξεδιαλύνονταν πολλές απορίες αν αγόραζες-δανειζόσουν ένα βιβλίο γεωδαισίας. Σου προτείνω το "Γεωμετρική Γεωδαισία και Δίκτυα" των Α. Φωτίου-Ε. Λιβιεράτου, εκδόσεις Ζήτη, έτος 2000. Έχει όλα όσα χρειάζεσαι. Γενικότερα, σε δύο διαφορετικά datums η απόσταση και το αζιμούθιο μεταξύ δύο σημείων στον χάρτη, ΔΕΝ ταυτίζονται.

 

Πράγματι το GPS θα σε διευκόλυνε πιστεύω, αλλά και πάλι θέλει μεγάλη προσοχή όταν χρησιμοποιείς HATT.

 

Μία παρατήρηση: Ο μετασχηματισμός δεν "κλωτσάει" σε αποστάσεις και γωνίες, αλλά σε συντεταγμένες. Κριτήριο επιτυχίας είναι τα σφάλματα μετά από συνόρθωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.