Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετασχηματισμός συντεταγμένων


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Πελάτης μου θέλει να οριοθετήσει το αγροτεμάχιό του.

Τα στοιχεία που έχω είναι από την τοπογραφική υπηρεσία σε φύλλα HATT.

Όμως θα πρέπει οι συντεταγμένες να είναι σε ΕΓΣΑ87 γιατί θα το χρησιμοποιήσει στην Δασική Υπηρεσία.

Πως θα μπορέσω να κάνω την μετατροπή (όχι βέβαια με το Coords γιατί δεν έχει ακρίβεια)

Μήπως θα πρέπει να κάνω κάποιο μετασχηματισμό έχοντας σημεία με γνωστές συντεταγμένες και στα 2 συστήματα?Και πως θα γίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το coords έχει τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια για κάθε μετασχηματισμό.

Στην περίπτωση σου δεν μπορείς να κάνεις μετασχηματισμό από τις συντεταγμένες τις τοπογραφικής σε ΕΓΣΑ με καλή ακρίβεια γαιτί δεν υπάρχουν συντελεστές μετασχηματισμού από το παλιό Bessel που χρησιμοποιούσε η τοπογραφική στο ΕΓΣΑ.

Γίνεται μετασχηματισμός αλλά με ακρίβεια κάποιων μέτρων (στην περιοχή μου συνήθως 5-7μ στα y)

Το καλύτερο είναι να κάνεις εξάρτηση και στα δύο συστήματα συντεταγμένων.

Εσύ επιλέγεις

Link to comment
Share on other sites

εννοείται chris anst πως δεν πρόκειται να χρησιμοπιήσω το coords.

Τι εννοείς εξάρτηση και στα δύο συστήματα συντεταγμένων?Βοήθησέ με λίγο.

Έχω κάποια σταθερά σημεία της Τοπογραφικής κοντά στην περιοχή (μέ την όποια ακρίβεια έχουν αν αναλογιστείς πως γινόταν τότε η δουλειά).

Επίσης μπορώ να βρώ τριγωνομετρικά της ΓΥΣ.

Αν δώσω συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ 87 στα ορόσημα της Τοπογραφικής ξεκινώντας από τριγωνομετρικά της ΓΥΣ είμαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι κάνεις εξάρτηση και στα δύο συστήματα.

Ύστερα στο γραφείο κάνεις απόδοση του σχεδίου στο σύστημα της τοπογραφικής και μοιράζεις τα χωράφια με τα ορόσημα.

Ύστερα επιλύεις πάλι τις στάσεις με εξάρτηση στο ΕΓΣΑ και μετασχηματίζεις το πρώτο σχέδιο ώστε να κάτσει με κοινά σημεία (στάσεις) πάνω στο ΕΓΣΑ.

Έτσι οι κορυφές του αγροτεμαχίου που έχει υπολογίσει βάσει των οροσήμων θα έχουν και συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

To Coords έχει αρκετά καλή ακρίβεια (όσο του επιτρέπει ο πολυωνυμικός μετασχηματισμός που χρησιμοποιεί ή οι συντελεστές μετατροπής της ΓΥΣ που επίσης χρησιμοποιεί). Απλά ο μετασχηματισμός αυτός είναι από νέο Bessel σε ΕΓΣΑ. Για το παλιό Bessel δεν υπάρχουν συντελεστές.

Η σωστή λύση είναι εξάρτηση και στα δύο συστήματα (παλιό Bessel και ΕΓΣΑ) και στην συνέχεια μέσω των απαραίτητων κοινών σημείων κάνεις μετασχηματισμό ομοιότητας και προσδιορίζεις συντελεστές μετατροπής από το ένα σύστημα στο άλλο.

Ποιο ''χονδρικά'' κάνεις αυτό που είπε ο chris αλλά μην ξεχάσεις τον συντελεστή κλίμακας που έχει στο ένα σύστημα και δεν έχεις στο άλλο, όταν προσπαθήσεις να πατήσεις ακριβώς τα κοινά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

geokasto μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός?

Τα κοινά σημεία μπορεί να είναι κάποιες στάσεις δικές μου?

Πως γίνεται ο μετασχηματισμός ομοιότητας? με κάποιο πρόγραμμα?

και αν τελικά βρω τους συντελεστές μετατροπής πως τους χρησιμοποιώ για να μετατρέψω τις συντεταγμένες από το ένα συστημα στο άλλο?

 

Ο συντελεστής κλίμακας στο ΕΓΣΑ δεν εφαρμόζεται μόνο κατα την εφαρμογή?

 

Σκέφτηκα να ξεκινήσω από δύο γνωστά ορόσημα της Τοπογραφικής και να οριοθετήσω το τεμάχιο.

Στην συνέχεια να ξεκινήσω από βαθράκι της ΓΥΣ και να καταλήξω στα πασσαλάκια του αγροτεμαχίου.

Με αυτόν τον τρόπο δεν θα έχω πλέον τις συντεταγμένς και σε ΕΓΣΑ?

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
geokasto μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός?

Τα κοινά σημεία μπορεί να είναι κάποιες στάσεις δικές μου?

 

Ναι αν έχεις συντεταγμένες και στα δύο συστήματα.

Με τον όρο κοινά σημεία, εννοούμε αυτά για τα οποία έχουμε συντεταγμένες (αξιόπιστες) και στα δύο συστήματα.

 

Πως γίνεται ο μετασχηματισμός ομοιότητας? με κάποιο πρόγραμμα?

και αν τελικά βρω τους συντελεστές μετατροπής πως τους χρησιμοποιώ για να μετατρέψω τις συντεταγμένες από το ένα συστημα στο άλλο?

 

Υπάρχουν διάφορα στο εμπόριο. Εγώ έχω κάνει ένα δικό μου σε fortran77 (την εποχή εκείνη). Ο αλγόριθμος πάντως υπάρχει σε όλα τα βιβλία γεωδαισίας, όπως και του αφινικού μετασχηματισμού κλπ.

 

Ο συντελεστής κλίμακας στο ΕΓΣΑ δεν εφαρμόζεται μόνο κατα την εφαρμογή?

 

Εφαρμόζεται και κατά την επίλυση-υπολογισμό της αποτύπωσης και κατά την εφαρμογή γιατί πολύ απλά στην μία περίπτωση θες να μεταβείς από το πραγματικό (έδαφος) στο θεωρητικό (χάρτης, διάγραμμα) και στην άλλη το αντίστροφο.

Όταν κάτι το μετράς 100 στο χαρτί και πρέπει να το υλοποιήσεις στο έδαφος 100,01 δεν σημαίνει αυτόματα ότι όταν το μετράς 100,01 στο έδαφος πρέπει να το σχεδιάσεις 100 στο χαρτί?

 

 

Σκέφτηκα να ξεκινήσω από δύο γνωστά ορόσημα της Τοπογραφικής και να οριοθετήσω το τεμάχιο.

Στην συνέχεια να ξεκινήσω από βαθράκι της ΓΥΣ και να καταλήξω στα πασσαλάκια του αγροτεμαχίου.

Με αυτόν τον τρόπο δεν θα έχω πλέον τις συντεταγμένς και σε ΕΓΣΑ?

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

geokasto ευχαριστω για την απάντησή σου.

Θα συνεχίσω να ρωτάω και να σε ζαλίζω μεχρι να το καταλάβω.

Όταν λέμε κοινά σημεία και στα δύο συστήματα τι εννούμε ακριβως?

Πιο αναλυτικά. Εχω τα ορόσημα Α και Β της Τοπογραφικής και κανοντας μία όδευση (με τρεις στάσεις S1 S2 S3) οριοθετώ το αγροτεμάχιο.

 

Έπειτα ξεκινάω από δύο σταθερά της ΓΥΣ Γ και Δ και χτυπάω τις ίδιες στάσεις S1, S2, S3 Πλέον λύνοντας την όδευση έχω τις συντεταγμένες των στάσεων και σε ΕΓΣΑ 87 οπότε και των υλοποιηθέντων σημείων.

 

Είναι σωστή η παραπάνω διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.