Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετασχηματισμός συντεταγμένων


Recommended Posts

Μη το λες αυτό...

Αυτό το σφάλμα που λες, μπορεί να μην υπάρχει καν αν δουλέψεις με τα στοιχεία της πράξης εφαρμογής (σε ΤΜ3)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι συντεταγμενες μας δινεις?

Απο που ειναι αυτες?

Σαν τα δικα μας?(και ισχυουν και οχι?)

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα συναδελφοι.θα ηθελα την γνωμη σας οσο αφορα τον μετασχηματισμο ομοιοτητας.Θελω να χαραξω ενα αγροτεμαχειο σε διανομη.Η διαδικασια που ακολουθησα εχει ως εξης:

Μετρησα απο ενα ΓΥΣ(με gps static-base) 4 τριγωνομετρικα της διανομης τα οποια τα εδωσα τιμες σε εγσα και εχω και τις τιμες τους σε παλαιο hatt.Πως μπορω να κανω τον μετασχηματισμο ωστε να μπορω να το χαραξω σε εγσα με οσο γινεται μικροτερο σφαλμα;

*** τα τριγ. της διανομης μου δεν εχουν ορατοτητα μεταξυ τους ωστε να χαραξω με τιμες της τ.υπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορω να σου πω εναν εμπειρικο τροπο. Παιρνεις τα τριγωνομετρικα και την αποτυπωση σου που ειναι σε εγσα και την κολλας στο πλησιεστερο στο αγροτεμαχιο σου τριγωνομετρικο. Στην συνεχεια κανεις rotate με αυτο που θεωρητικα θα μηδενιζες αν ειχες ορατοτητα. Ελεγχεις τα υπολοιπα. Βλεπεις τις διαφορες. Συγκρινεις με την υφισταμενη κατασταση. Εγω το εκανα με τρια τριγωνομετρικα χθες. Και τα τρια καθοντουσαν καλα μεταξυ τους οποτε προχωρησα σε χαραξη, αφου βεβαια ειχα αποτυπωσει και ειχα σχεδιασει στο γραφειο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε parispro νομίζω πώς αν κάνεις χάραξη σε ΕΓΣΑ μπορεί να «χάσεις» εως και 10 μέτρα!. Θα χαράξεις πρώτα σε μικρό ΗΑΤΤ και θα αποτυπώσεις μετά τα πασαλάκια σε ΕΓΣΑ. Αν έχεις τα ίδια τριγ. της τοπογραφικής και σε τιμές ΕΓΣΑ μπορείς με μετατροπή του Helmert (Helmertschetransformation) να έχεις καλά αποτελέσματα μόνο για σχεδίαση. (Αν δεν βρέξεις κ--- ψάρια πάντως δεν τρως).

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε περαν του γεγονοτος οτι ξεχασα να αναφερω τον συντελεστη κλιμακας βλεπεις κατι λαθος στην μεθοδολογια μου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα.

 

Έχεις 4 κοινά σημεία (είναι αρκετα, αρκεί να είναι σωστά κατανημημένα στην περιοχή μελέτης),

υπολογίζεις τις παραμέτρους (και τις διορθώσεις επί αυτών) και τις εφαρμόζεις για να μεταφέρεις τα σημεία σου

από το ένα σύστημα στο άλλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον συνάδελφο SIGIO

δεν καταλαβαίνω συνάδελφε netmin909 γιατί προτείνεις τον εμπειρικό τρόπο

ο συνάδελφος parispro κάνει λόγο-προτείνει ως μεθοδολογία έναν τοπικό μετασχηματισμό

δεν γράφει πουθενά για μετασχηματισμό συντεταγμένων απευθείας απο παλιό Hatt σε ΕΓΣΑ/87 μέσω αναλυτικών σχέσεων ή πολυωνύμων

συνάδελφε parispro αν η κατανομή των τριγωνομετρικών είναι τέτοια που να περικλειει την περιοχή εργασίας δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα, δοκίμασε όμως και τον πολυωνυμικό μετασχηματισμό

και όπως λέμε-γράφουμε-συζητάμε συνεχώς στο φόρουμ συνεχής και σχολαστικός έλεγχος στο πεδίο και στο γραφείο

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.