Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστική λεπτομέρεια κοιτόστρωσης


 
curlytops5

Recommended Posts

Ηλια, τις ΕΖ γιατι τις βαζεις;

Ειναι απαραιτητες;

saltaridas δεν ξέρω.

Οι φωτογραφίες είναι κατεβασμένες από το Φόρουμ μας εδώ και καιρό, αν κάνετε μία αναζήτηση ενδεχομένως να τις βρείτε κάπου.

Τις ανέβασα για να πάρει μία ιδέα ο αρχικός ερωτών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε κάποια κατασκευαστική λεπτομέρεια για την έδραση φρεατίου ανελκυστήρα

σε θεμελίωση με πλάκα κοιτόστρωσης;

Στην δική μου περίπτωση έχω 70 cm πάχος κοιτόστρωσης με ΕΖ.

Το τοιχείο φρεατίου είναι κάτοψης Γ.

Η άνω στάθμη στο δάπεδο του φρεατίου θα είναι 1,30 χαμηλότερα από την άνω στάθμη της πλάκας κοιτόστρωσης.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

υπάρχει κατασκευαστική λεπτομέρεια για ανισόσταθμη θεμελίωση,

στο σημείο που η πεδιλοδοκός της ανώτερης στάθμης, συνδέεται με

το υποστύλωμα που ξεκινά από τη χαμηλότερη στάθμη?

(Η πεδιλοδοκός συναντά το υποστύλωμα στο μέσο του ύψους του)

Ποια ιδιαίτερα κατασκευαστικά μέτρα, πρέπει να λαμβάνονται σε ανισόσταθμες θεμελιώσεις?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπόν, απαντώντας στο σκίτσο του ηλία. έχω να καταθέσω την ερώτηση μου γιατί σήμερα κοντεύω να σκάσω.

ας υποθέσουμε τοιχίο διατομής Γ (διατομή πυρήνα ασανσέρ) και το φρεάτιο του αντίστοιχα.

κατά την εκσκαφή της οικοδομής έκανα τοπική υποσκαφή βαθύτερη κάτω από το ασανσέρ για τους γνωστούς λόγους.το ζήτημα είναι ότι έσκαψα όχι μόνο την καθαρή διάσταση του φρεατίου αλλά το "πάχος" του τοιχίου Γ. ακολούθως έφαγα τα λυσσακά μου σκεφτόμενος ότι έκανα λάθος και ότι έπρεπε να υποσκάψω βαθύτερα ΜΟΝΟΝ την καθαρή διάσταση του φρεατίου.σκέφτηκα έως και να επαναμπαζώσω όλη την οπή με δονήσεις, διαβροχή κλπ..

ο προβληματισμός μου ξεκίνησε από το που και πως θα εδραστεί το τοιχίο Γ του ασανσέρ..

σκεφτόμενος λογικά κατέληξα σε αυτό που περιγράφει ο ηλίας και κατά τύχη μετά έπεσα και πάνω του!!

ηλία (ή όποιος άλλος) την πλάκα του πυθμένα σου γιατί την οπλίζεις και την αντιμετωπίζεις ως πλάκα και όχι ως πέδιλο?

το τοιχίο στο οποίο γράφεις (τοιχίο π.χ Φ10/15) θεωρείς ότι είναι το τοιχίο του ασανσέρ?

και το πατάς απ'οτι καταλαβαίνω στην πλάκα θεμελίωσης του κτιρίου η οποία με την σειρά της συνδέεται με το ισχυρό συνδετήριο και την βαθύτερα υποσκαμμένη πλάκα του φρεατίου?

Link to comment
Share on other sites

ηλία (ή όποιος άλλος) την πλάκα του πυθμένα σου γιατί την οπλίζεις και την αντιμετωπίζεις ως πλάκα και όχι ως πέδιλο?

Διότι είναι συνέχεια της θεμελίωσης ραντιέ με απλά μία ανισοσταθμία.

Σαν πέδιλο τι εννοείς με μπέρδεψες.

 

το τοιχίο στο οποίο γράφεις (τοιχίο π.χ Φ10/15) θεωρείς ότι είναι το τοιχίο του ασανσέρ?

Ναι αυτό είναι noutsaki στο σημείο της τομής Α-Α.

 

και το πατάς απ'οτι καταλαβαίνω στην πλάκα θεμελίωσης του κτιρίου η οποία με την σειρά της συνδέεται με το ισχυρό συνδετήριο και την βαθύτερα υποσκαμμένη πλάκα του φρεατίου?

Ακριβώς αυτό!

 

Τώρα ως προς το πόσο έσκαψες, μάλλον με βάση την πρότασή μου (και που εκεί κατέληξες και εσύ) θα έπρεπε να σκάψεις όσο το καθαρό της τρύπας πλέον το πλάτος του συνδετηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.