Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστική λεπτομέρεια κοιτόστρωσης


 
curlytops5

Recommended Posts

Γεια σας! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει πως είναι μια κατασκευαστική λεπτομέρεια κοιτόστρωσης. Δηλαδή γενικά πως κατασκευάζεται και τι υλικά χρησιμοποιούμε και τις αποστάσεις τους! Αν κάποιος έχει και μια είκονα για να δω και πως είναι θα είναι τέλεια!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τα όσα βλέπεις στην λεπτομέρεια είναι εντελώς ενδεικτικά ως μεγέθη. φυσικά το θέμα της κοιτόστρωσης δεν εξαντλείται σε μια λεπτομέρεια (βλέπε έλεγχο διάτρησης και αντίστοιχους οπλισμούς κλπ). επίσης για την συγκράτηση άνω και κάτω σχάρας τοποθετούνται καβαλέτα ή τσέρκια, κάτι το οποίο νομίζω πως δεν δείχνει η λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Η κοιτόστρωση δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία πλάκα που δέχεται επιφανειακή φόρτιση -από το έδαφος- προς τα πάνω. Μπορεί να είναι μία πλάκα με δοκούς, μία πλάκα μυκητοειδής, μία πλάκα σταθερού πάχους -χωρίς δοκούς και μύκητες- μπορεί να είναι zoelner κλπ...

 

Η μόνη διαφορά είναι ως προς το μέγεθος των φορτίων που μπορεί να φτάσει άνετα τους 15tn/m² και η διεύθυνση του φορτίου που είναι προς τα επάνω.

 

Όσον αφορά στην λεπτομέρεια, δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη λεπτομέρεια. Προφανώς η γενική κατασκευή είναι τελείως διαφορετική αν πρόκειται για πλάκα με δοκούς, για πλάκα χωρίς δοκούς, για μυκητοειδή...

Link to comment
Share on other sites

Για την αποφυγή διάτρησης της πλάκας κοιτόστρωσης, πέραν του ελέγχου και των οπλισμών διάτρησης (αν απαιτούνται), συνηθίζεται να γίνεται τοπική βαθύτερη υποσκαφή κάτω από το σημείο των στύλων αλλά και να εκτείνεται η πλάκα έξω από την περίμετρο των στύλων αν είναι εφικτό λόγω μορφής κτιρίου και οικοπέδου. ψάχνω να βρω αν προτείνει ο κανονισμός κάπου το πόσο πρέπει να εκτείνεται εκτός των στύλων.το θυμάται κανείς?ευχαριστώ.

υγ: ilias, πολύ καλή φωτογραφία, "καθαρό" σιδέρωμα, σωστά καβαλέτα...

Link to comment
Share on other sites

Κακή πρακτική η αύξηση του πάχους της πλάκας από την πλευρά που δέχεται την φόρτιση. Δεν το προβλέπει κάπου ο κανονισμός, ωστόσο φυσικά μπορεί να γίνει. Οδηγεί όμως σε πολύ μεγάλα πλάτη, καθώς το πόση πρέπει να είναι η ακτίνα (dcrit) μιας τέτοιας διαπλάτυνσης εξαρτάται από την κλίση (β) της αναμενόμενης ρηγμάτωσης. Βλέπε ΕΚΩΣ §13.1.2, και τα σχήματα των σχολίων...

Link to comment
Share on other sites

το radier δέχεται την φόρτιση από "κάτω", άρα αν του αυξήσω τοπικά το πάχος εκεί έχω μεγαλύτερη κρίσιμη επιφάνεια επιρροής.αυτό θέλετε να πείτε?? νομίζω σωστό..

σκέφτομαι λοιπόν πως για πλάκα πάχους 60εκ, στατικό ύψος 55εκ και μια τοπική υποσκαφή περί τα 20εκ (hH=20??), φτάνω σε l>1,50(d+hH)=1,50(0,55+0,20)=1,12m.

ενώ αντιθέτως αν δεν έχω διαπλάτυνση της κεφαλής, λέγε με τοπική υποσκαφή, έχω μια φορτιζόμενη επιφάνεια 1,5d=1,50x0,55=82,5cm..

λόγω εντατικών μεγεθών στις θέσεις των στύλων, κατόπιν ελέγχου, δεν χρειάζομαι οπλισμό διάτρησης...

Link to comment
Share on other sites

curlytops5 δες και τις παρακάτω φωτογραφίες:

 

Οι φωτογραφίες δεν εμφανίζονται unregister domain λέει.

Link to comment
Share on other sites

να βρω αν προτείνει ο κανονισμός κάπου το πόσο πρέπει να εκτείνεται εκτός των στύλων.το θυμάται κανείς?

 

Στην περίπτωση πεδιλοδοκού είναι sqrt(b*h) για τις περιπτώσεις των ακραίων στύλων.

§18.6.4 ΕΚΩΣ 2000.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν εμφανίζονται unregister domain λέει.

Εγώ τις βλέπω κανονικά πάντως.

Αν δεν τις βλέπουν και άλλοι πείτε μου να τις ξαναανεβάσω αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.