Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάταξη σε πολυτεχνείο


yellow

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι απόφοιτος της σχολής Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων της Αθήνας (ΟΠΑ) και είμαι 23 ετών. Αντί να κάνω μεταπτυχιακό, σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για σχολή πολιτικών μηχανικών (είτε στο ΕΜΠ - ΑΠΘ, είτε στην επαρχία). Ψάχνοντας τις ανακοινώσεις, δεν κατάφερα να βγάλω άκρη σχετικά με το καθεστώς που ισχύει με τις κατατακτήριες. Διάβασα σε φόρουμ ότι οι κατατακτήριες στο ΑΠΘ έχουν καταργηθεί ενώ παραμένουν στις άλλες 4 πόλεις. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης διαβάζοντας την περσινή ανακοίνωση (2010-2011) για τις κατατακτήριες του ΕΜΠ και συγκεκριμένα την "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A.E.I." στην οποία ανήκω είδα ότι ούτε εκεί δεν προβλέπεται κατάταξη για αποφοίτους σχολών ΑΕΙ μη συναφών πτυχίων, ενώ προβλέπεται για τους αποφοίτους ΤΕΙ κατάταξη στο α' εξάμηνο. Αντιγράφω από την ανακοίνωση:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ T.E.I.

...

(Β) Κατάταξη στο 1ο εξάμηνο

Πτυχιούχοι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι ή ισοτίμων Σχολών, των οποίων τα πτυχία δεν είναι συναφή προς τις επιστήμες του Πολιτικού Μηχανικού.

Τι συμβαίνει; Αρχικά υπάρχουν κατατακτήριες ή πλέον μπορείς να περάσεις μόνο μέσω της διαδικασίας των πανελληνίων; Πιστεύετε ότι αξίζει να μεταπηδήσω από την Ο.Δ.Ε. σε προπτυχιακό πολιτικών μηχανικών; Είναι εφικτό να επιτύχεις στις κατατακτήριες εξετάσεις (με πολύ διάβασμα φυσικά)?

 

Μήπως τελικά δεν αξίζουν όλα αυτά και καλύτερα να πάω έξω, εφόσον δεν παίζουν πλέον προβλήματα με τις αναγνωρίσεις;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα. Για το ΕΜΠ νομίζω ότι και εσύ στο 1 εξάμηνο κατατάσσεσαι ενώ υπάρχει περίπτωση να κατατάσσεσαι στο 3. Το αν αξίζει να πας στους ΠΜ στα 23 μετά την ΟκΔΕ, είναι καθαρά δικό σου θέμα και για την ακρίβεια τι θέλεις να κάνεις. Έχε υπόψιν σου ότι από τα 63 μαθήματα πάρα πολύ λίγα θα σου αναγνωριστούν (ίσως κανά δυο οικονομίες, αλλά δεν είμαι σίγουρος) και γενικά θέλει να έχεις όρεξη αλλά και οικονομική άνεση (ώστε να μην χρειάζεται να δουλέψεις) για να τη βγάλεις. Παράλληλα με δουλειά βγαίνει, αλλά πρέπει να φτύσεις γερό αίμα.

 

Με απλά λόγια άμα έχεις οικονομική άνεση ή δουλεύεις στο δημόσιο πήγαινε.

 

Αν δεν έχεις και πρέπει αναγκαστικά να δουλεύεις (εκτός δημοσίου) τότε:

 

α) Αν θες να βγάλεις τους ΠΜ για ΕΔ, για μηχανιλίκι και για μούρη, τότε μην πας, δεν αξίζει και μάλλον δεν θα τα καταφέρεις.

 

β) Αν θες να γίνεις ΠΜ γιατί σου αρέσει η μηχανική, η στατική, η αντισεισμική μελέτη κτιρίων κτλ, καθώς και αυτά που λέει παρακάτω ο AlexisPap,τότε να πας και θα τα καταφέρεις να τη βγάλεις.

 

Αρχικά καταχωρημένο από AlexisPap

Ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι χειριστής Η/Υ, δεν είναι μαθηματικός, δεν είναι απλώς "στατικός" που κάνει υπολογισμούς. Είναι ο άνθρωπος που παίρνει αποφάσεις για το μέλλον των άλλων, που κρίνει το συμφέρον τους, που αποφασίζει σε κάθε τεχνικό πρόβλημα ποια είναι η βέλτιστη λύση, που διευθύνει και διοικεί την κατασκευή, που κρατάει στα χέρια του τα συνεργεία και την ποιότητα του έργου. Είναι το απόλυτο αφεντικό, ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ. Αυτό θα επιδιώξεις, για αυτό θα ετοιμαστείς, αυτό θα απαιτήσεις από τους άλλους, αυτό θα γίνεις.

Ακόμη είναι αυτός που ξέρει και νοιώθει τα υλικά όχι μόνο στην θεωρία, αλλά και στην πράξη, που καταλαβαίνει την μυρωδιά του νωπού σκυροδέματος, του ξυλοτύπου και της σκουριάς του ωπλισμού στα χέρια. Που βλέπει διαγράμματα ροπών εκεί που οι άλλοι βλέπουν μαστόρους να σκυροδετούν, που βλέπει kN εκεί που οι άλλοι βλέπουν κολώνες, που βλέπει το συνεργείο να δουλεύει και ξέρει αν είναι καλό ή όχι, που πριν την σκυροδέτηση ξέρει πως θα βγουν τα μπετά.

 

Τέλος να σου πω, ότι η επιτυχία στις κατατακτήριες στο ΕΜΠ είναι πανδύσκολη και πραγματικά η έννοια του πολύ διαβάσματος χάνει σε κάποια σημεία την ουσία της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συμφωνώ με hmmypm. Απλώς να σου πω ότι στην Θεσσαλονίκη και στον βόλο η εισαγωγή γίνεται με βαθμό πτυχίου, κάνεις αίτηση και παίρνουν τους μεγαλύτερους. Για την Ξάνθη όπου είμαι μπορώ να σου πω ότι είναι δύσκολο αλλά εφικτό να περάσεις (αν σκεφτείς ότι παίρνουν γύρω στα δέκα άτομα).

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα Πολυτεχνεία εκτός του ΕΜΠ παίρνουν με το βαθμό πτυχίου το ΕΜΠ θέλει εξετάσεις σε ιστορία ερχιτεκτονικής ελεύθερο - γραμμικό σχέδιο. Αν το πτυχίο σου είναι ΑΕΙ σχετικό με το αντικείμενο του τμήματος που επιλέγεις μπαίνεις στο 5ο εξάμηνο, αν είσαι ΤΕΙ στο 3ο και αν είσαι άσχετης σχολής (όπως στην περίπτωσή σου) στο 1ο. Μαθήματα δεν αναγνωρίζονται ακτός αν το πρόγραμμα σπουδών και η ύλη που είχες κάνει είναι ακριβώς ίδια με το μέθημα του τμήματος που θα μπεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα Πολυτεχνεία εκτός του ΕΜΠ παίρνουν με το βαθμό πτυχίου το ΕΜΠ θέλει εξετάσεις σε ιστορία ερχιτεκτονικής ελεύθερο - γραμμικό σχέδιο. Αν το πτυχίο σου είναι ΑΕΙ σχετικό με το αντικείμενο του τμήματος που επιλέγεις μπαίνεις στο 5ο εξάμηνο, αν είσαι ΤΕΙ στο 3ο και αν είσαι άσχετης σχολής (όπως στην περίπτωσή σου) στο 1ο. Μαθήματα δεν αναγνωρίζονται ακτός αν το πρόγραμμα σπουδών και η ύλη που είχες κάνει είναι ακριβώς ίδια με το μέθημα του τμήματος που θα μπεις.

 

Ο φιλος ρωτησε για τους Πολιτικους Μηχανικους ,οχι για Αρχιτεκτονικη ΕΜΠ.Τα μαθηματα για την εισαγωγη στους πολιτικους ειναι τεχνικη μηχανικη 1, 2 και μαθηματικη αναλυση 2.

 

Θα σε συμβούλευα καλύτερα να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό σε διοίκηση τεχνικών έργων ή επιχειρησιακή έρευνα απ το να ξεκινήσεις νεο 5-ετες πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα

 

Ειμαι φοιτητρια στο τμημα δασολογιας στο απθ. Στη σχολη υπαρχει κατευθυνση η οποια σχετιζεται με δασοτεχνικα και υδρονομικα εργα. Ουσιαστικα εχουμε μαθηματα οπως τεχνικο σχεδιο(χρηση Autocad), μηχανικη κ αλλα τα οποια σχετιζονται με πολυτεχνικες σχολες. Κατι τετοιο ειν επαρκες γ ν θεωρηθει το πτυχιο μ ως δασολογος σχετικο με το αντικειμενο του τμηματος των πολιτικων μηχανικων;

Link to comment
Share on other sites

Να θεωρηθει το πτυχιο σου σχετικό ? Για ποιο λόγο? Θελεις να ασκησεις το επάγγελμα του ΠΜ? θελεις να δωσεις κατατακτηριες ?

 

Δυσκολο να θεωρηθει το αντικειμενο σχετικο, αφου δεν ειναι (προφανες).

 

Καποια κοινα μαθηματα δεν σημαινουν κατι. Το αντικειμενο του πολιτικου μηχανικου ειναι πολυ ευρυτερο απο την οποια υδρολογια/υδραυλικη/εδαφομηχανικη μπορει να διδασκεται στη σχολη δασολογιας. Και μαλλον τα παραπανω μαθηματα θα διδασκονται με διαφορετικο προσανατολισμο στα 2 τμηματα. Το αντικειμενο σου δεν εχει σχεση με αυτο του πολιτικου μηχανικου.

 

Αν θελεις να γινεις πολιτικος μηχανικος πηγαινε κατευθειαν εκει, μη χανεις το χρονο σου αλλες σχολες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάνει κάποια μαθήματα οικονομικής φύσης και έχω μεταπτυχιακό σε manamement. Αυτά δεν με κάνουν όμως οικονομολόγο...Καμία σχέση λοιπόν το ένα σου πτυχίο με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι δασολόγος . Ασχολήσου με το αντικείμενο σου . Σίγουρα έχεις δυσκολίες με την δουλειά , αλλά προφανώς είναι άλλο επάγγελμα .

 

Με τον πολιτικό μηχανικό και τον τοπογράφο έχεις συνεργασία σε μελέτες και κατασκευές έργων που γίνονται σε δασικούς χώρους .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Οι γνωσεις που εχεις αποκομισει απο τα συγκεκριμενα μαθηματα θα σε βοηθησουν στην δουλεια σου και οχι να κανεις καποια αλλη δουλεια και συγκεκριμενα του πολιτικου μηχανικου!

Δηλ. εγω εχω κανει μαθηματα τεχνικης (στατικη δοκων) και οικονομικα, θα πρεπει να υπογραφω και ως πολτικος και ως οικονομολογος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.