Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

1) Ξεκινα η υποβολη 1-3-2011 και πότε τελειώνει?

2) Τη βεβαιωση εισφορων απο το ΤΣΜΕΔΕ για τη φορολογικη μας την στελνουν ή μπορούμε να παμε να την παρουμε απο τα γραφεια (σημ. ειμαι περιφερεια Ηπειρου)?

3) Με τα μπλε χαρτια των νοσηλειων τι γινεται? Δεν μου εχει ερθει κανενα ακομη!

4) Αν ξερει κανεις απο την Ηπειρο - Γιαννενα ποτε μπηκαν νοσηλεια τελευταια φορα.

5) Παρεπιμπτοντως, επειδη θα χρειαστω εξεταση απο καρδιολογο, ποσα δικαιολογει το υπεροχο ταμειο μας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2) Τη βεβαιωση εισφορων απο το ΤΣΜΕΔΕ για τη φορολογικη μας την στελνουν ή μπορούμε να παμε να την παρουμε απο τα γραφεια (σημ. ειμαι περιφερεια Ηπειρου)?

 

Οι βεβαιωσεις ηρθαν σε μενα..

Οποτε ειναι θεμα χρονου να σου ερθουν..

Link to comment
Share on other sites

1) Ξεκινα η υποβολη 1-3-2011 και πότε τελειώνει?

2) Τη βεβαιωση εισφορων απο το ΤΣΜΕΔΕ για τη φορολογικη μας την στελνουν ή μπορούμε να παμε να την παρουμε απο τα γραφεια (σημ. ειμαι περιφερεια Ηπειρου)?

3) Με τα μπλε χαρτια των νοσηλειων τι γινεται? Δεν μου εχει ερθει κανενα ακομη!

4) Αν ξερει κανεις απο την Ηπειρο - Γιαννενα ποτε μπηκαν νοσηλεια τελευταια φορα.

5) Παρεπιμπτοντως, επειδη θα χρειαστω εξεταση απο καρδιολογο, ποσα δικαιολογει το υπεροχο ταμειο μας?

 

1) Η υποβολη των δηλωσεων ξεκιναει 1/3/11 και οι προθεσμιες υποβολης αρχιζουν να ληγουν απο 15/3/11. Αυτο πηρε το αυτι μου σημερα. Πρεπει να το επαληθευσω βεβαια με τη λογιστρια.

 

2) Το ΤΣΜΕΔΕ εχει οντως αρχισει να στελνει βεβαιωσεις εισφορων. Εαν εισαι απο τους πρωτους που καταθετουν την αλλη βδομαδα και δε σου εχει ερθει, μπορεις να πας να σου δωσει χαρτι το υποκαταστημα ΤΣΜΕΔΕ της περιοχης σου.

 

3) Εμας εδω (Κρητη) δε μας στελνουν τα μπλε χαρτακια. Τα μαζευουν ολα στα γραφεια του ΤΣΜΕΔΕ και παμε και τα παιρνουμε. Εγω παω στο τελος του χρονου και τα παιρνω ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Οντως πανε για παραταση 15 ημερων.

Ετσι διαβασα και εγω σε αλλο site

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7138

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία σχετικά με το τι βάζουμε στο κουτάκι 501 του Ε1 (καθαρό εισόδημα από ατομικό επάγγελμα). Μέχρι πέρσι που πηγαίναμε με τους συντελεστές, δηλώναμε τα ακαθάριστα έσοδα πολλαπλασιασμένα με τον κατάλληλο συντελεστή (με πιθανή προσαύξηση 20%).

 

α) Φέτος που πάμε με έσοδα-έξοδα τι βάζουμε? Την διαφορά εσόδων - εξόδων ή κάτι άλλο?

 

β) Λαμβάνεται υπόψη (και με ποιο τρόπο) η όποια αναμόρφωση των εξόδων?

 

γ) Και τι γίνεται με την αυτοπεραίωση που μέχρι τώρα την αγνοούσαμε?

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο δικος μου ο λογιστής γιατί μου είπε ότι όλα ( εκκαθαριστικές ΦΠΑ, φορολογικές δηλώσεις) πανε πίσω καν 2μηνο? μαλιστα μου είπε ότι δεν εχουν ετοιμο το λογισμικό και γιαυτο το τρενάρουν

Link to comment
Share on other sites

Για το τι σας είπε δεν μπορεί να απαντήσει άλλος κανείς πλην αυτού .

Η εκκαθαριστική ΦΠΑ πηγαίνει έως Απρίλιο και το ξέρουμε ήδη από 09 Φεβρουαρίου (ΠΟΛ 1026/09-02-2011).

Για τις δηλώσεις εισοδήματος αναμένετε παρατάση (θα ξέρουμε έως Δευτέρα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.