Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Αλλη μια ερωτηση για το Σωτηρη ή οποιον αλλον ξερει: Εγω ελευθερος επαγγελματιας αρα υποχρεωτικα ηλεκτρονικη υποβολη, η γυναικα μου ιδιωτικος υπαλληλος αρα προαιρετικα ηλεκτρονικη υποβολη, υποχρεωτικα εντυπη υποβολη. Ο συνδυασμος τι δινει??

Απο κοινου υποχρεωτικα ηλεκτρονικα ή δυνατοτητα και εντυπης υποβολης??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισχύουν όσα έχω ήδη γράψει. Πρέπει να κάνανε και κάποιες διορθώσεις.

Επαναλαμβάνω για έντυπο Ε3 :

Πίνακας Στ δ) κωδικός 546 με την ανάλυσή του ποσού στους από πάνω κωδικούς

Πίνακας Στ ζ) κωδικός 283 με την ανάλυσή του ποσού στους από πάνω κωδικούς

Πίνακας Στ στ) κωδικός 835=283=344 χωρίς συντελεστές καθ. κέρδους

Πίνκας Στ η) 550=551=283

558=559=546

570=562=550-558

571=563=551-559

 

Αυτά βέβαια αφορούν τη δική μου περίπτωση, χωρίς αναμόρφωση δαπανών και χωρίς αυτοέλεγχο

 

:D:D

 

Καταρχήν με τις οδηγίες του Τοπόγαβρου κατάφερα μετά από μία εβδομάδα προσπαθειών να ξεπεράσω τις ηλίθιες αναγγελίες σφαλμάτων του ‘έξυπνου συστήματος’ και να φτάσω και εγώ στο επόμενο warning ότι ‘Δεν έχετε συμπληρώσει τα στοιχεία του Λογιστή και δεν θα υπαχθείτε στον αυτοέλεγχο.

Αν θέλετε να συνεχίσετε πατήστε Υποβολή Δήλωσης Εάν χρειαστεί, μπορείτε να τροποποιήσετε την υποβληθείσα Δήλωση Ε3

μέχρι να υποβάλετε οριστικά τη Δήλωση Ε1.’

 

Παρόλα αυτά, αν και πατάω υποβολή Δήλωσης με πετάει κατευθείαν σε μια λευκή σελίδα όπου δεν φαίνεται να γίνεται κανένα data transferring και μένει εκεί. Επιστρέφοντας στην αρχική σελίδα του λογαριασμού μου εννοείται πως δεν έχει υποβληθεί η δήλωση μου και παραμένει απλά αποθηκευμένη…

 

Έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Χρειάζεται να κάνω εγώ πάλι κανένα ‘κολπάκι’ να το ξεγελάσω;

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση για το Σωτηρη ή οποιον αλλον ξερει: Εγω ελευθερος επαγγελματιας αρα υποχρεωτικα ηλεκτρονικη υποβολη, η γυναικα μου ιδιωτικος υπαλληλος αρα προαιρετικα ηλεκτρονικη υποβολη, υποχρεωτικα εντυπη υποβολη. Ο συνδυασμος τι δινει??

Απο κοινου υποχρεωτικα ηλεκτρονικα ή δυνατοτητα και εντυπης υποβολης??

 

Ηλεκτρονική υποβολή στην προθεσμία των μισθωτών.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συνάδελφοι από όλα τα παραπάνω που παρατέθηκαν δε μου "κάθεται" καλά η συμπλήρωση του ποσού του 283 (δηλαδή ακαθάριστα) στον 304 ή στον 835. Δηλαδή μετά δηλώνοντας στον 346 το ποσό του 571 (χωρίς αυτοέλεγχο πάντα) το πρόγραμμα το δέχεται κανονικά?

Ρωτάω τους συναδέλφους που έχουν ήδη υποβάλλει, για επιβεβαίωση :

Μήπως υπάρχει κίνδυνος στον υποπίνακα στ) να γίνει κάποια αυτοματη πράξη στο λογισμικό που βγάζει "με το ζόρι" εξωλογιστικό αποτέλεσμα (δηλ κωδ. 345)?δεν μπήκα ακόμη στο λογισμικό απλά με ξένισε το γεγονός ότι τα τζιμάνια του υποργείου, αφού μας έπρηξαν με την ανάγκη να μας εντάξουν στον λογιστικό προσδιορισμό, ξέχασαν να προσαρμόσουν ανάλογα και το λογισμικό τους!!!

 

Επίσης, ξέρει κάποιος συνάδελφος να μας εξηγήσει με ένα απλό παράδειγμα το νέο τρόπο υπολογισμού των τεκμαρτών δαπανών-κερδών για τον αυτοέλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά δηλώνοντας στον 346 το ποσό του 571 (χωρίς αυτοέλεγχο πάντα) το πρόγραμμα το δέχεται κανονικά?

 

NAI.

 

Μήπως υπάρχει κίνδυνος στον υποπίνακα στ) να γίνει κάποια αυτοματη πράξη στο λογισμικό που βγάζει "με το ζόρι" εξωλογιστικό αποτέλεσμα (δηλ κωδ. 345)?

Επειδή δεν συμπληρώνεις κωδικούς δεν υπολογίζεται η στήλη "καθαρά κέρδη" οπότε και ο 345 μένει κενός.

 

 

Είναι τελείος χαζό, αλλά να ήταν πρώτη φορά που συναντάμε κάτι παράλογο, καλά θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Στους μισθωτούς άσχετα αν είναι μηχανικοί παρακρατείται ο φόρος μηνιαίως π.χ 2000 Ε για εισόδημα 20000, χοντρικά. Πρέπει να συγκεντρώσουμε αρκετές αποδείξεις 1200(για τα πρώτα 12.000) και 2400(=30% * 20000-12000) , σύνολο 3600 για να είμαστε οκ με τις αποδείξεις. Αν όμως έχω αποδείξεις 14000 τότε έχω μείωση φόρου (14000-3600)*10 %=10400*10%=1040 Ε?¨αρα μου τα επιστρέφουν?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Δεν είναι το παράδειγμα κατατοπιστικό ή απλά με το κράτος μας δεν ξέρεις τι να περιμένεις? Ομως με την κατάθεση παραπάνω αποδείξεων δεν έχουμε μείωση φόρου?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μ την καταθεση παραπάνω αποδείξεων, εχεις επιστροφή. Εμενα χτες το βραδυ που κατεθεσα δηλωση, μου εβγαλε εκπτωση φόρου 277 ευρώ. Δεν ξερουμε όμως αν μετρησουν για πολύ μεγαλα ποσά, ειδικά αν μηδενίζεται ο φόρος

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μ την καταθεση παραπάνω αποδείξεων, εχεις επιστροφή. Εμενα χτες το βραδυ που κατεθεσα δηλωση, μου εβγαλε εκπτωση φόρου 277 ευρώ. Δεν ξερουμε όμως αν μετρησουν για πολύ μεγαλα ποσά, ειδικά αν μηδενίζεται ο φόρος

Κατάλαβα, αλλά γι αυτό υπάρχει το όριο των 15.000 σε αποδείξεις για άγαμο και 30.000 για οικογένεια. Νομίζω δεν αναφέρεται πουθενά max έκπτωση-μείωση φόρου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.