Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Το 2010 μείναμε 6 μήνες σε ένα σπίτι στον Ταύρο με ενοίκιο και 6 μήνες μετακομίσαμε σε άλλο σπίτι πάλι με ενοίκιο. α) τί ποσοστό συνιδιοκτήτης να βάλω απ' τη στιγμή που είμαστε απλοί ενοικιαστές και ΟΧΙ ιδιοκτήτες των σπιτιών; β) Πώς μπορώ να δηλώσω και τα δυο σπίτια; Αν κάνω προσθήκη και δεύτερης εγγραφής για να κατοχυρώσω και το δεύτερο σπίτι μου εμφανίζει αυτομάτως και τον κωδικό 707 αναγνωρίζοντάς το ως δευτερεύουσα κατοικία ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ!

 

Αυτή η σελίδα συμπληρώνεται από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και αναγράφει τα στοιχεία του ενοικιαστή, το ΑΦΜ του, τους μήνες που νοικιάστηκε, το μίσθωμα και το συνολικό ποσό που εισέπραξε, το οποίο φορολογείται.

 

Εσύ θα συμπληρώσεις τα αντίστοιχα στοιχεία στη δεύτερη σελίδα του ίδιου εντύπου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζετε αν υπάρχει άτυπη παράταση της υποβολής φορολογικών δηλώσεων μέσω Taxisnet. Δηλαδή η προθεσμία για την δική μου δήλωση λήγει στις 21 αλλά υπολόγιζα να την κάνω μέσα στο ΣΚ. Εννοοείται ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μου αλλά θα ήθελα να ήξερα αν γνωρίζει κάποιος σχετικά. Απο ότι είχα ακούσε μέχρι πέρσι συνέβαινε αυτό αλλά φυσικά άτυπα. Και αυτο είναι άλλωστε το σωστό. Ειχα τον χρόνο να ετοιμάσω την δήλωση μου άσχετα αν για προσωπικούς λόγους δεν πρόλαβα...Οπότε οφείλω να επωμιστώ και τις επιπτώσεις..Απλώς αν δεν υπάρχει αυτή η παράταση θα την υποβάλλω μέχρι τις 21 αλλιώς θα εκμεταλλευτώ και το Πασχα για μια ήρεμη υποβολή. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δαπάνες φορολογικά μη εκπιπτόμενες (μερικά ή συνολικά) κάνεις φορολογική αναμόρφωση δηλ. αναγράφεις το ποσό τους στον κωδ. 566 (567) με αποτέλεσμα να αυξηθεί το ποσό του κωδ. 570 (571) δηλ. είτε θα αυξηθεί το λογιστικό κέρδος ή θα μειωθεί η λογιστική ζημία.

Τα υπόλοιπα είναι όπως τα έγραψες.

Ο κωδικός 566 αναφέρεται στον κωδικό 666 της εκκαθαριστικής?

Αν είναι έτσι, γιατί το αθροίζει με το 562 και μου ανεβάζει το 570?

Δεν είναι έξοδο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σελίδα συμπληρώνεται από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και αναγράφει τα στοιχεία του ενοικιαστή, το ΑΦΜ του, τους μήνες που νοικιάστηκε, το μίσθωμα και το συνολικό ποσό που εισέπραξε, το οποίο φορολογείται.

 

Εσύ θα συμπληρώσεις τα αντίστοιχα στοιχεία στη δεύτερη σελίδα του ίδιου εντύπου.

 

Δηλ. εγώ που είμαι ενοικιαστής σε ποιο κωδικό πρέπει να συμπηρώσω τα στοιχεία των ενοικίων που πλήρωσα;

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός 566 αναφέρεται στον κωδικό 666 της εκκαθαριστικής?

Αν είναι έτσι, γιατί το αθροίζει με το 562 και μου ανεβάζει το 570?

Δεν είναι έξοδο?

 

 

Συνδέεις άσχετα πράγματα. Ο κωδ. 666 αφορά την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ και εμφανίζει όλες τις δαπάνες που δεν έχουν ή απαλλάσονται ή εξαιρούνται του ΦΠΑ. Οι κωδ. 566 και 562 έχουν να κάνουν με τη φορολογία εισοδήματος και σωστά αθροίζονται τα μεγέθη του 562 με τον 566 δεδομένου ότι στον τελευταίο θα εμφανισθούν όσες δαπάνες δεν αναγνωριζονται φορολογικά στην φορολογία εισοδήματος (οι λεγόμενες λογιστικές διαφορές).

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σελίδα συμπληρώνεται από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και αναγράφει τα στοιχεία του ενοικιαστή, το ΑΦΜ του, τους μήνες που νοικιάστηκε, το μίσθωμα και το συνολικό ποσό που εισέπραξε, το οποίο φορολογείται.

 

Εσύ θα συμπληρώσεις τα αντίστοιχα στοιχεία στη δεύτερη σελίδα του ίδιου εντύπου.

 

Συμπλήρωσα τον πίνακα 7 τους κωδικούς 801, 802, 091, 093, 097, 098, 811, 813 που είναι τα στοιχεία των ιδιοκτητών των σπιτιών που νοίκιαζα. Ωστόσο, μόλις πατήσω συνέχεια υποβολής μου βγάζει σφάλμα ότι πρέπει να συμπηρώσω και τον πίνακα 5 τον κωδικό 203 που όμως είναι για τον ιδιοκτήτη και όχι για εμένα τον ενοικιαστή! Δεν ξέρω τι να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις άσχετα πράγματα. Ο κωδ. 666 αφορά την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ και εμφανίζει όλες τις δαπάνες που δεν έχουν ή απαλλάσονται ή εξαιρούνται του ΦΠΑ. Οι κωδ. 566 και 562 έχουν να κάνουν με τη φορολογία εισοδήματος και σωστά αθροίζονται τα μεγέθη του 562 με τον 566 δεδομένου ότι στον τελευταίο θα εμφανισθούν όσες δαπάνες δεν αναγνωριζονται φορολογικά στην φορολογία εισοδήματος (οι λεγόμενες λογιστικές διαφορές).

Ωραία, το έσβησα. Αυτόν τον 666 δεν τον ξαναγράφω κάπου έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει άτυπη παράταση της υποβολής φορολογικών δηλώσεων μέσω Taxisnet. ...............

 

Νομίζω οτι πηρε μέχρι 5 Μαίου για πολλούς.....http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7477

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα τον πίνακα 7 τους κωδικούς 801, 802, 091, 093, 097, 098, 811, 813 που είναι τα στοιχεία των ιδιοκτητών των σπιτιών που νοίκιαζα. Ωστόσο, μόλις πατήσω συνέχεια υποβολής μου βγάζει σφάλμα ότι πρέπει να συμπηρώσω και τον πίνακα 5 τον κωδικό 203 που όμως είναι για τον ιδιοκτήτη και όχι για εμένα τον ενοικιαστή! Δεν ξέρω τι να κάνω!

 

Σωστά σου ζητάει να τσεκάρεις τον 203, αφού μισθώνεις κύρια κατοικία. Ο κωδικός αυτός δεν αφορά στον ιδιοκτήτη αλλά στο μισθωτή.

 

Επίσης, πρέπει να συμπληρώσεις τη δεύτερη σελίδα του εντύπου Ε2 με τα στοιχεία των ιδιοκτητών και των κύριων κατοικιών που χρησιμοποίησες,

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις άσχετα πράγματα. Ο κωδ. 666 αφορά την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ και εμφανίζει όλες τις δαπάνες που δεν έχουν ή απαλλάσονται ή εξαιρούνται του ΦΠΑ. Οι κωδ. 566 και 562 έχουν να κάνουν με τη φορολογία εισοδήματος και σωστά αθροίζονται τα μεγέθη του 562 με τον 566 δεδομένου ότι στον τελευταίο θα εμφανισθούν όσες δαπάνες δεν αναγνωριζονται φορολογικά στην φορολογία εισοδήματος (οι λεγόμενες λογιστικές διαφορές).

Ωραία, το έσβησα. Αυτόν τον 666 δεν τον ξαναγράφω κάπου έτσι?

 

Βρήκα σημείωση από άλλο λογιστή (4ο κατά σειρά που παίρνω απόψεις) που είχα ρωτήσει πριν μέρες και μου είχε πει να γράψω στον 566, ποσοστό του 666 που δεν εκπίπτει (πχ το 30%

Στο 566 γράφει αριστερά "Δαπάνες μη εκπιπτώμενες". Γιατί δεν εκπίπτουν και τις αθροίζει?

 

Στο Ε1 στο 501 τελικά τι γράφουμε, διάβασα το θέμα 2 φορες, δεν κατάλαβα τελικα.

Έχω ακαθαριστα πχ 15Κ (517) και έξοδα 3Κ. Άρα γράφω 12Κ στο 501?

 

Δίπλα στο αυτοκίνητό μου στο 851 εμφανίστηκε ένα ποσό. Τι είναι, τεκμήριο χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.