Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα οι ασφαλιστικες εισφορες αφαιρουνται και απο τα τεκμηρια???

 

ΥΓ. Μου εφερε την εκκαθαριση της μια συναδελφος και μου φανηκε περιεργο..

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο 769 του Ε1 "αντικειμενική δαπάνη για δίδακτρα σε σχολεία" θα μπορούσαν να μπουν τα δίδακτρα του ΕΑΠ?

 

Δαπάνη ιδιωτικών σχολείων

 

Για τον υπολογισμό της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης, λαμβάνεται υπόψη η ετήσια δαπάνη που καταβάλλεται για ιδιωτικά σχολεία στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης, όπως αυτή προκύπτει από τις σχετικές αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Εξαιρούνται οι δαπάνες που καταβάλλονται σε εσπερινά γυμνάσια και λύκεια, καθώς και στα ειδικά σχολεία ατόμων με ειδικές ανάγκες. Στην περίπτωση διαζευγμένων γονέων όπου άλλος γονέας βαρύνεται με τα τέκνα και άλλος καταβάλλει τις δαπάνες διδάκτρων των τέκνων, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης θα βαρύνει τον γονέα που καταβάλλει τις δαπάνες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει

 

Ατομ. ακαθρ. εισοδημα 2010: μηδεν €

Τεκμηριο αυτοκινητου: 1800 €

Εξοφληση ΤΣΜΕΔΕ (ασφαλιστικες εισφορες αυτοασφαλιστου): 11000

 

Επειδη την εχω πατησει παλαιοτερα με τους λογιστες εχω ρωτησει 2. Ο ενας μου ειπε οτι πρεπει να δηλωσω εισοδημα για να καλυψω το ποθεν εσχες των εισφορων που πληρωσα. Ο αλλος απλα μου ειπε οτι θα τα δηλωσω σαν εισφορες και στο εισοδημα ολα μηδεν

 

Τι ισχυει τελικα?Εξοφλησα το κωλοτσμεδε και θα πληρωσω και φορους απο πανω;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!!!! θέλει πολύ γερά νεύρα. απορώ τι φορτώνει τόση ωρα.

 

ερώτηση 1η) δωρεά αμοιβής (για η/χ) καταχωρείται στο Ε1 στον πιν.5.2 στ); δηλαδή θεωρειται τεκμήριο;

ερώτηση 2η) εαν τα τεκμήρια αθροιζόμενα είναι περισσότερα απο το καθαρό εισόδημα οι αποδείξεις που προσκομίζουμε για το αφορολητο είναι με βάση τα τεκμήρια ή με βάση το εισόδημα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βόηθεια

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει άτυπη παράταση της υποβολής φορολογικών δηλώσεων μέσω Taxisnet. Δηλαδή η προθεσμία για την δική μου δήλωση λήγει στις 21 αλλά υπολόγιζα να την κάνω μέσα στο ΣΚ. Εννοοείται ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μου αλλά θα ήθελα να ήξερα αν γνωρίζει κάποιος σχετικά. Απο ότι είχα ακούσε μέχρι πέρσι συνέβαινε αυτό αλλά φυσικά άτυπα. Και αυτο είναι άλλωστε το σωστό. Ειχα τον χρόνο να ετοιμάσω την δήλωση μου άσχετα αν για προσωπικούς λόγους δεν πρόλαβα...Οπότε οφείλω να επωμιστώ και τις επιπτώσεις..Απλώς αν δεν υπάρχει αυτή η παράταση θα την υποβάλλω μέχρι τις 21 αλλιώς θα εκμεταλλευτώ και το Πασχα για μια ήρεμη υποβολή. Ευχαριστώ

 

Σήμερα πήγα στην εφορία για άλλη δουλειά και σας μεταφέρω με κάθε πάντα επιφύλαξη αυτό που μου απάντησε εφοριακός στην ανωτέρω ερώτηση. Οι δηλώσεις μέσω Taxisnet έχουν πάρει όλες παράταση μέχρι τις 5 Μαίου ανεξαρτήτως τάξης βιβλίων. Πάντα με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Oι προθεσμίες δεν είναι μυστικές . Επομένως χωρίς επιφύλαξη έως 5/05 προθεσμία για την υποβολή δηλώσεων (αυτών που μας ενδιαφέρουν) μέσω taxis.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.