Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Oι προθεσμίες δεν είναι μυστικές . Επομένως χωρίς επιφύλαξη έως 5/05 προθεσμία για την υποβολή δηλώσεων (αυτών που μας ενδιαφέρουν) μέσω taxis.

 

Ανεξαρτήτως του τελευταίου αριθμού του ΑΦΜ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nαι ανεξαρτήτως. Οι άλλες προθεσμίες πχ. 18/4 κλπ είναι για όσες δηλώσεις θα κατατεθούν στις ΔΟΥ (αν δίνεται τέτοια δυνατότητα από το νόμο στον υπόχρεο ).

Επιπλέον αν έως την 05/05 δεν είναι εφικτή η αποστολή της δηλώσεως μέσω του taxiς , τότε αυτή θα κατατεθεί στην ΔΟΥ έως 12/05.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μιας και εγώ συμπληρώνω για πρώτη φορά τα εν λόγω έγγραφα θα ήθελα να σας παραθέσω αναλυτικά τον συλλογισμό μου και να με διορθώσετε ή να συμπληρώσετε κάτι. Ο τρόπος γραφής είναι πολύ απλουστευμένος ώστε μέσα από το παράδειγμα να γίνει κατανοητός ο τρόπος συμπλήρωσης των εγγράφων και να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που έχουμε εμείς οι πολύ νέοι μηχανικοί όσον αφορά το θέμα αυτό.

1. Εχουμε είσπραξη επιδότησης ΝΕΕ 5000 € (κωδ. 904 στο Ε3 και 659 στο Ε1)

2. Έστω Ακαθάριστα έσοδα 8500 € από μελέτες (283=275 = 835=344 = 550=551 στο Ε3)

3. Σύνολο δαπανών 10800 στις οποίες συμπεριλαμβάνονται όλα τα έξοδα όπως προκύπτουν από το βιβλίο εσόδων εξόδων. Δηλαδή α.δαπάνες εκπιπτόμενες του ΦΠΑ, β.δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, γ. έξοδα αυτοκινήτου, δ. λοιπές πράξεις όπως ενοίκια, εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ κλπ. (Ε3 στήλη κωδικών 524 έως 546, 558=559)

4. Ενοίκια 2900 € τα οποία μπαίνουν στο Ε3 στους κωδικούς 905, 672-680 εντελώς ενημερωτικά και δεν υπολογίζονται πουθενά αλλού στο Ε3.

Στο Ε1 τα ενοίκια του γραφείου μπαίνουν στους κωδικούς 793 - 615

5. Από το σύνολο το σύνολο των δαπανών έστω ότι έχουμε έξοδα αυτοκινήτου, μικρότερο από 1600 κυβικά, 600 € και κινητό 350€. Οπότε ποσό για αναμόρφωση κωδ. 566=567 = (600*30% + 350*50%) = 180+175= 355€.

6. Κατά συνέπεια ο κωδ 570=571 του Ε3 γίνεται -1945€ ( 8500-10800= -2300, -2300+355= -1945 €) όπως και ο κωδικός 346. Στην συνέχεια στο Ε1 στους κωδικούς 511 και 517 αναγράφουμε το ποσό των 1945 € (όχι -1945).

Δηλαδή παρά του ότι έχουμε πάρει την επιδότηση εμφανίζουμε ζημίες. Είναι σωστό αυτό? Ή έχει να κάνει μόνο με την "φορολογική εικόνα" της επιχείρησης?

7. Έστω ότι έχουμε τεκμήριο αυτοκινήτου 1225 € (Ε1 κωδ 851) το οποίο μάλιστα αγοράσαμε το 2010 με 2200 € (Ε1 κωδ. 719) και ασφαλιστικές εισφορές 2600€ ( Ε1 κώδ. 053)

8. Έχουμε Προκαταβλητέο Φόρο 10% (Ε1 κώδ. 601) 850 €

 

Κατ' αρχήν θα ήθελα να συμπληρώσετε ή να διορθώσετε κάτι σχετικά με τα ανωτέρω, με την τοποθέτηση των αντίστοιχων ποσών στους ανάλογους κωδικούς, τον τρόπο συλλογισμού ή εάν υπάρχουν ελλείψεις.

Στην συνέχεια θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση όπως αυτή όπου τα έξοδα είναι περισσότερα από τα έσοδα? Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την εφορία? Εάν ναι πώς μπορούμε να το προλάβουμε?

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και πιστεύω η ανωτέρω υπόθεση θα βοηθήσει πολλούς και κυρίως νέους συναδέρφους. Αναμένουμε εναγωνίως τις απαντήσεις - παρατηρήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Οι εφορίες δίνουν βιβλιαράκι με οδηγίες για τη σύνταξη της φορολογικής δήλωσης?

Το βιβλιαράκι σε ηλεκτρονική μορφή υπάρχει εδώ

 

γιατί την Τρίτη υπάλληλος στην εφορία που υπάγομαι μου είπε ότι δεν υπάρχουν και να ρωτήσω κάποιον γνωστό μου για το τι ποσο συμπληρώνουμε σε κάθε κωδικό.

Τι να της απαντήσεις... "ότι και ο γνωστός από που θα τα ξέρει?"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή ή μπορώ να στείλω την δήλωση και με το ταχυδρομείο?

 

πως ξέρουν αν μου κολλάει το taxis ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

πως ξέρουν αν μου κολλάει το taxis ή οχι?

 

Δεν το ξέρουν. Όπως το καταλαβαίνω οποιοσδήποτε θέλει πλέον, στέλνει ταχυδρομικά τη δήλωση. Ομολογία αποτυχίας είναι αυτή η ανακοίνωση παράτασης. Δεν την παλεύουν άλλο και έβγαλαν αυτό. Εγώ θα κάτσω μετά το Πάσχα 2-3 μέρες να "παίξω" λίγο και αν δε βγάλω άκρη θα τα στείλω ταχυδρομικά να τελειώνω. Πολύ ασχοληθήκαμε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε3 τον κωδ.071 (ανέλεγκτες χρήσεις, περιλαμβάνεται και η κλειόμενη) τον συμπληρώνετε?

Όσο ανεβαίνει αυτό το νούμερο αυξάνει σημαντικά η πιθανότητα ελέγχου ή δεν παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Στον υποπίνακα δαπανών μήπως γνωρίζει κανείς τι είναι οι δαπάνες ιδιόχρησης?Και μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να παραθέσει από κάποιο παράδειγμα για κάθε είδος δαπάνης?Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το 666 της Εκκαθαριστικής, το ξαναγράφουμε κάπου στο Ε3 και πού?

 

Ο 666 που ειναι οι δαπάνες στις οποίες δεν εκπίπτεις ΦΠΑ, μαζί με τις δαπάνες που εκανες εκπτωση ΦΠΑ αθροιζόμενες (663 νομίζω), θα πάει στον κωδικό των δαπανων σου στο ε3 (κωδικος 536)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.