Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα είναι ανόμοια πράγματα, πώς θα τα αθροίσουμε?

 

Δεν είναι ανόμοια πράγματα. Το άθροισμα τους, είναι το σύνολο των δαπανών σου βάση βιβλίων. Θα βάλεις και στο κατάλληλο κουτάκι τις δαπάνες που δεν εκπίπτουν (το 30% π.χ. των εξόδων αυτοκινήτου που απομένει από το 70% που εκπίπτει, το 50% του λογαριασμού κινητού κλπ.) οι οποίες θα αυξήσουν το "τζίρο" σου και προκύπτει έτσι το ζητούμενο "έσοδα-έξοδα". Αν δεν παρεξήγησα κάτι, έτσι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Ανόμοια ως προς το χαρακτηρισμό.

 

Άρα αυτό που είχα αναφέρει

Βρήκα σημείωση από άλλο λογιστή (4ο κατά σειρά που παίρνω απόψεις) που είχα ρωτήσει πριν μέρες και μου είχε πει να γράψω στον 566, ποσοστό του 666 που δεν εκπίπτει (πχ το 30%)

Στο 566 γράφει αριστερά "Δαπάνες μη εκπιπτώμενες". Γιατί δεν εκπίπτουν και τις αθροίζει?

δεν είναι σαχλαμάρα, σωστά μου τα είπε ο άνθρωπος

 

Οπότε προσθέτω ολόκληρο το 666 (100%) με το 546 και το αποτέλεσμα στο 559.

Στο 566 γράφω το ποσοστο του 666 που δεν εκπίπτει (πχ 30%), να προστεθεί με το 562, ώστε να κάνει την αφαίρεση 100-30=70

 

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά

Link to comment
Share on other sites

Oι προθεσμίες δεν είναι μυστικές . Επομένως χωρίς επιφύλαξη έως 5/05 προθεσμία για την υποβολή δηλώσεων (αυτών που μας ενδιαφέρουν) μέσω taxis.

 

Ισχύει η 5-5-2011 και για αυτούς που τηρούν Β' κατηγορίας Βιβλία;;

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Ανόμοια ως προς το χαρακτηρισμό.

 

Άρα αυτό που είχα αναφέρει

 

δεν είναι σαχλαμάρα, σωστά μου τα είπε ο άνθρωπος

 

Οπότε προσθέτω ολόκληρο το 666 (100%) με το 546 και το αποτέλεσμα στο 559.

Στο 566 γράφω το ποσοστο του 666 που δεν εκπίπτει (πχ 30%), να προστεθεί με το 562, ώστε να κάνει την αφαίρεση 100-30=70

 

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά

 

 

 

Οι μη εκπιπτόμενες στη φορολογία εισοδήματος δαπάνες δεν είναι μόνο όσες καταχωρούνται στον κωδ. 666 της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην εφορία για άλλη δουλειά και σας μεταφέρω με κάθε πάντα επιφύλαξη αυτό που μου απάντησε εφοριακός στην ανωτέρω ερώτηση. Οι δηλώσεις μέσω Taxisnet έχουν πάρει όλες παράταση μέχρι τις 5 Μαίου ανεξαρτήτως τάξης βιβλίων. Πάντα με κάθε επιφύλαξη.

Γνωρίζει κανείς αν έχει οριστικοποιηθεί αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

υπεβαλλα το Ε3 και συμπλήρωσα εισοδήματα και στην κατηγορία των ελεύθερων επαγγελματιών (μελέτες κτλ), αλλά και παροχής υπηρεσιών (για κάποιες ηλεκτρ.εργασίες που παρείχα). Δηλαδή συμπλήρωσα τους υποπίνακες ΣΤ (ε και ζ). Τις δαπάνες τις έβαλα στους κωδικούς 530, 536, 543 και συνολικά στον 546 , δηλαδή τις έβαλα όλες δαπάνες από ελευθέρια επαγγέματα (στη στήλη των δαπανών παροχής υπηρεσιών, δεν έβαλα τίποτα. Τελικά προέκυψε ζημία στην περίπτωση του ελ.επαγγελματία και κέρδος στην παροχή υπηρεσιών. Συνολικά προέκυψε κέρδος (κωδικός 571). Όταν πάτησα υποβολή μου εμφάνισε σφάλμα, ότι έπρεπε να συμπληρωθεί και ο κωδικός 344. Επειδή όμως δεν γινόταν αλλιώς, δεν το δεχόταν το σύστημα, συμπλήρωσα και τον κωδικό 340. Στους κωδικούς αυτούς έβαλα το εισόδημα από ελευθ.επαγγέλματα, και όχι απο την παροχή υπηρεσιών. (Λάθος έκανα?)

 

Μετά προσπάθησα να υποβάλλω το Ε1. Με τον πίνακα Δ, που αφορούσε εισόδημα απο ελ.επαγγέλματα δεν είχα πρόβλημα. Αφού συμπλήρωσα τον πίνακα Γ όμως (εισοδημα απο εμπορικές επιχειρήσεις), και πιο συγκεκριμένα τους κωδικούς 401 με το καθαρό κέρδος από την παροχή υπηρεσιών (=569 του Ε3) και 425 με τα ακαθάριστα έσοδα (=549 του Ε3), πάτησα υποβολή της δήλωσης και μου εμφάνισε το παρακάτω μήνυμα:

ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ 425 ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΣΤ(στ,η) - ΙΓ- ΙΔ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε3

 

Γνωρίζει κανείς να μου πει τι έκανα λάθος σας παρακαλώ?Μήπως φταίει το λάθος ποσό στον κωδικό 340 και 344 του Ε3?Μπορώ να επέμβω στο Ε3 ξανά?(αφού δεν έχω υποβάλλει ακόμα το Ε1)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οι μη εκπιπτόμενες στη φορολογία εισοδήματος δαπάνες δεν είναι μόνο όσες καταχωρούνται στον κωδ. 666 της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ.

 

Στην περίπτωσή μου έχω συμπληρώσει μόνο εκεί

 

Οπότε προσθέτω ολόκληρο το 666 (100%) με το 546 και το αποτέλεσμα στο 559.

Στο 566 γράφω το ποσοστο του 666 που δεν εκπίπτει (πχ 30%), να προστεθεί με το 562, ώστε να κάνει την αφαίρεση 100-30=70

Αυτός ο συλλογισμός είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

@johnie_blue ''. Εχουμε είσπραξη επιδότησης ΝΕΕ 5000 € (κωδ. 904 στο Ε3 και 659 στο Ε1)''

για τον Ε1 είσαι σίγουρος ότι συμπληρώνεται ; δεδομένου οτι δε θεωρείται εισόδημα...εκει συνήθως συμπληρώνουν εφαπαξ ή επιδόματα δημοσίων υπαλλήλων που δεν φορολογούνται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.